Hayatının Aşkının Yasını Tutan Bir Ahşap İşçisinin Muhteşem İllüstrasyonları

İllüstratör Tom Booth hikâye anlatan çizimler yapması ile bilinir. İster tek bir resim biçiminde ister bir dizi halinde olsun, hikâyeleri karakter tasarımlarında ve figürlerinin sevinçten kedere kadar değişen duyguları aktarmada mükemmeldir. Booth bunu bir dizi resim aracılığıyla yapar, ancak en ilgi çekici parçalarından bazıları dijital çizim ve boyama ile olanlardır.

Peki dijital art, illüstrasyon denen dijital boyama sanatı nedir?

İllüstrasyon çalışmaları, ortaya çıkartılacak çalışma konseptinin kurgulanmasıyla başlar. Dijital boyama hızla yükselen bir sanat formudur. Ortaya çıkartılacak olan grafik çalışması her nerede kullanılacak olursa olsun, doğada kolay kolay benzeri görülemeyecek ve deneysel olarak kurgulanamayacak kompozisyonlara sahip olmalıdır. İllüstrasyonlar çalışmalarını standart resimler ve dijital çalışmalardan farklı kılan en önemli özellikleri zaten kompozisyon olarak bu tip sanatsal çalışmaların insanlara daha etkileyici gelmesidir.

Booth’un son illüstrasyonları ağaçlardan ve diğer tahta parçalarından kendine sevgililer yapmakta olan bir ahşap işçisinin hikâyesini anlatmaktadır. Booth’un bir kişiye duyduğu elle tutulur bir üzüntü vardır ve hikâyenin tamamını bilmememize rağmen bu üzüntü, görselleri dokunaklı ve kalp kırıcı yapar. Booth, illüstrasyonları hâlâ gelişmekte olduğundan konuyla ilgili sessizliğini korumaktadır. Bize sunduğu tek şeyse bunun “kayıpla ilgili bir hikâye” olduğudur.

Aynı zamanda ahşap işçisiyle de ilgili birkaç detay bulunurken, Booth illüstrasyon felsefesinin tamamını, portfolyosunun diğer parçalarına da taşıyan dizi halindeki çizimlerine uygulamaktadır.

“En çok düşünceli tasarımlarla hikâye anlatan illüstrasyonlardan ilham alırım,“ der. “Hayatımın çoğunda, fikirlerimi aktarmada araç olarak illüstrasyonu kullandım, fakat son zamanlarda kendini ifade etme aracı olarak değerini keşfettim, özellikle duyguları yakalamak söz konusu olduğunda.”

İllüstratör Tom Booth hikâyesi olan dijital bir sanat yaratmaktadır.

Son çalışmaları, kaybetmeyi tecrübelemekteki bir ahşap işçisi etrafında döner, bu illüstrasyonlar dokunaklı ve genellikle kalp kırıcıdır.

 

Kaynakça: https://mymodernmet.com/tom-booth-digital-illustration/ – https://wmaraci.com/nedir/illustrasyon – https://grafikpatikasi.blogspot.com/2013/04/digital-painting-art-dijital-boyama.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir