Peki Global Bir Olay Haline Gelen K-pop Nedir?

Hiçbir ülke, pop müziği Güney Kore kadar ciddiye almıyor. K-pop, bağımlılık yaratan melodileri, akıcı koreografileri ve eşzamanlı olarak mükemmel dans edip şarkı söylemeyi yorucu stüdyo çalışmaları ile öğrenen Güney Koreli sanatçılar sayesinde gerçekten küresel bir fenomen haline geldi.


Çeviren: Şevval Yalçın

Buna Kore dalgası Hallyu diyorlar. Güney Kore pop kültürünün, küresel kültürün önemli bir faktörü hâline geldiği gerçeği, Netflix’teki Kore dramalarından, kozmetik endüstrisine hakim olan Kore cilt bakım ürünlerinden, menülerimize giren lezzetli Kore atıştırmalıklarına kadar her şeyde görülüyor. Ve Hallyu’nun temelinde K-pop’un sürekli artan popülaritesi var -elbette, Korece pop müzik için.

wonder girls ile ilgili görsel sonucu
Wonder Girls, kız grubu.

Hallyu akımı 20 yıldır sürüyor ancak özellikle K-pop son 5-10 yıldır dünya çapında daha çok ilgi görmeye başladı. 2009 yılında Wonder Girls grubunun bir hit olan ”Nobody” (İngilizce de dahil olmak üzere dört farklı dilde yayınlandı) parçası ile Billboard Hot 100 listesine ilk kez giriş yaptığından beri Güney Koreli sanatçılar listeye en az sekiz kez daha girmeyi başardılar – ve K-pop’un ihracatı Güney Kore’nin müzik endüstrisini 5 milyar dolarlık etkileyici bir seviyeye taşıdı.

Güney Kore, Pyeongchang’da 2018 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaparak, dünya çapında bilinen en iyi ihracatını gururla sergilerken, K-pop tamamen yeni bir sosyopolitik öneme sahip oldu.

Kış Olimpiyatlarının Açılış ve Kapanış Törenleri Bize K-pop Hakkında Ne Anlatıyor?

Olimpiyatlarda ulusların geçit töreni şarkılarının hepsi uluslararası ve tabi ki önemli.

Twice grubunun ‘Likey‘ şarkısı son zamanlarda büyük bir hit ve ve kısa süre önce diğer kız gruplarından daha hızlı bir şekilde Youtube’da 100 milyon izlenmeye ulaştı. Big Bang’ın “Fantastik Baby” şarkısı, Amerikan kültürüne giriş yapan ilk K-pop hitlerinden biriydi ve Glee dizisinin K-pop bölümünde, “Geçit Töreni”nde oynanan “Gangnam Style” ile birlikte o da yer aldı.

Bir bütün olarak, bu şarkılar ve sanatçılar bize K-pop yıldızlarının şarkı söylemeden komediye, rapten dansa, sosyal yoruma kadar her şeyde işlerini çok iyi yaptıklarını gösteriyor. Red Velvet grubu şarkıları ‘Red Flavor‘ da “Bet You Wanna (bet you wanna) Dance Like This” derken Dünya’ya Güney Kore’nin modern ama erdemli, eğlenceli ve renkli olduğuyla ilgili bir mesaj gönderiyor.

 

 

Ä°lgili resim
Erkek grubu Exo ve kız grubu Red Velvet.

Olimpiyatlar

Ve olimpiyatların kapanış töreninde, iki K-pop ikonundan daha canlı performanslar izledik: CL (solo sanatçı ve eski 2NE1 kız grubu üyesi) ve erkek grubu Exo. Exo tartışmasız şu anda hala devam eden iki veya üç büyük K-Pop başarısından biri. Grup Olimpiyatlara çok uygun-birden fazla dil biliyorlar, Korece gibi Mandarin ve Japonca performans da sergileyebilecek şekilde oluşturulmuşlar.

Ve olimpiyatlardaki canlı performans listesinde olmayan ama şu anda en popüler gözüken K-pop grubu: BTS. BTS, 2017’de iki yeni şarkıyla Billboard Hot 100’e, Amerikan Müzik Ödülleri’nde büyük bir performansa ve son teklileri olan “Mic Drop”ın Steve Aoki tarafından yapılan bir remixi ile tartışmasız bir ABD fenomeni oldu. (Aynı şekilde dünya çapında çok fazla ilgi gördü ve görmeye devam ediyor.) Grup, olimpiyatlarda olmasa da şarkıları “DNA” – 2017’deki diğer hit şarkılarından biri – açılış seremonisi sırasında çaldı.

BTS, bu yıl ‘‘Love Yourself: Tear’‘ albümü ile Billboard 200 listesinde 1 numaraya çıkabilen ilk K-Pop grubu oldu. Billboard, Love Yourself: Tear‘ın, ‘son 12 yılda zirveye oturan, daha çok yabancı bir dilin hakim olduğu parçaların yer aldığı ilk albüm’ olduğunu da açıkladı. Grup, 2017 Amerikan Müzik Ödülleri ve 2017- 2018 Billboard Müzik Ödülleri’nde de performans sergileyip ödül almış, bu sayede müzik sektörü kayıtlarına geçmişti.

Bunların hiçbiri tesadüfi değil. K-pop, son derece düzenli, koordineli müzik üretim sistemi sayesinde Güney Kore’nin uluslararası yüzü oldu. K-pop diğer tüm uluslararası müzik endüstrilerinden farklı olarak daha çok şarkının beyninize girmesini sağlayacak şekilde stratejik olarak tasarlanmıştır – ve tabi ki Güney Kore kültürünü dünyaya daha çok tanıtmak için.

K-pop Şarkıları ve K-pop Sanatçıları

K-pop’u böylesine görünür ve pop müzik dünyasına eşsiz bir katkı haline getiren şeyler var: son derece yüksek kaliteli performanslar (özellikle dans), son derece süslü bir estetik anlayışı ve müzikal üretim yapan “in-house” yöntemi.

Ä°lgili resim
Girls Generation, kız grubu.

Hiçbir şarkı bu sayılan karakteristik özellikleri Girl’s Generation’ın 2009 daki hit parçası ‘Gee‘ kadar içermiyor denilebilir. (şarkı bu özelliklere örnek olarak seçilmiştir.) Hoş ve renkli konsepti, zekice yapılmış koreografisi ve akılda kalıcı şarkı sözleri ile bir K-pop şarkısı ‘Gee‘. Ve hepsi, şarkı söyleme, dans, videolar ve eğlence sunmaktan sorumlu bir stüdyo tarafından algoritmik olarak üretildi. 

Müzik stüdyoları, oldukça rekabetçi ortamı olan seçmeler ile, yaşları 10-12 civarı ve üstü olan yetenekli çocukları seçerek K-pop dünyasına alıyor. Çocuklar şarkı söyleme ve dans dersleri aldıkları özel okullara gidip halkın önündeki davranışlarını nasıl yöneteceklerini ve bir pop yıldızı olarak hayata nasıl hazırlanacaklarını öğreniyorlar. Günlük provalarda saatler geçiriyorlar ve hafta sonları müzik gösterileri ile özel grup gösterileri yapıyorlar.

Bu performanslar sayesinde, şanslı olan çocuklar resmî olarak ilk şarkıları ile sahneye çıkmadan önce bile hayran kitlesine sahip olabiliyorlar. Ve yeterince ilerleyip yaşları uygun hâle geldiğinde stüdyolar onları bir K-pop grubu hâline getiriyor ve hatta bazen onları solo bir sanatçı olarak da hazırlayabiliyor.

Bir grup mükemmel bir şekilde eğitildikten sonra, stüdyolar onlar için pop şarkıları üretir. TV’de yayınlanmaya başlar, konser turlarına giderler ve bir dahaki ”comeback”* tarihlerini belirlenir.

Erkek grupları genellikle kadınlardan daha geniş bir konu yelpazesine sahip. Bir çok erkek grubu hikaye tarzında sözlere sahipken, BTS özellikle gençlerin üzerindeki sosyal baskı gibi ciddi konuları anlatıyor.

Sonuç olarak, K-Pop son yıllarda uluslararası bir akım yaratabildi ve kendi farklı standartlarını modern temalar kullanarak yaymayı başardı. Bu küresel başarının bir formülü var gibi görünüyor…  Hallyu akımı yükselebilir veya dibe çökebilir ama K-pop üretim makinesi her zamanki gibi devam ediyor. Ve buradan, geleceğin görüntüsü fantastic baby.

*comeback: bir grubun albümünün yayınlanmasının özel tv şovları ve tamamen yeni bir içeriğe sahip konseptleri ile bildirdikleri terim.
Kaynak: https://www.vox.com/culture/2018/2/16/16915672/what-is-kpop-history-explained

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir