San Francisco’da Hollywood Kıyamet Filmlerini Aratmayan Turuncu Gökyüzü

San Francisco sakinleri, geçtiğimiz çarşamba sabahı parlayan turuncu bir gökyüzünü keşfetmek üzere gözlerini açtı.

Orman yangınlarından çıkan duman haftalardır San Francisco’yu kaplıyordu, ancak geçtiğimiz Çarşamba günü oluşan katman çok daha kalındı.

Gün ilerledikçe, gökyüzü daha koyu bir portakal rengine büründü ve saat 11:00’da şehirde hayatın gece saatini andırmasına neden oldu, sokak lambaları ve araba farları yer boyunca uzanan karanlık ve ürkütücü gölgeler oluşturuyordu. Tüm gün süren tutulmanın nedeni, bir dizi şimşek fırtınası ve elektrik kesintisinin ardından Ağustos ayı sonlarında patlak veren Kuzey Kaliforniya orman yangınlarıdır.

Orman yangınlarından biri olan SCU Yıldırım Kompleksi şu anda yüzde 95 kontrol altında olmakla birlikte Kaliforniya tarihinin en büyük yangınlarından biridir. İtfaiyeciler, şimdiye kadar 160.000 dönümlük araziyi mahveden ve hızla büyüyen Creek Fire gibi, yakın zamanda başlayan yangınlar da dahil olmak üzere, şehrin bu bölümünü süpüren alevlerle savaşmaya devam ediyor.

Çarşamba günü San Francisco’daki duman havadaki sisle birleşti, bu nedenle bir Edvard Munch tablosunu andıran gerçeküstü bir gökyüzü oluşmasına rağmen havanın kalitesi normale kıyasla düşmekle birlikte, çok daha kötü sayılmazdı.

İşte şehir, ürkütücü, kıyameti andıran pusta böyle görünüyordu:

Salesforce Kulesi, San Francisco, sabah 10:30, 9 Eylül 2020.

Ağustos ayında San Francisco Körfez Bölgesi yakınlarında bir dizi orman yangını meydana geldi. Fırtınalar ve sıcak hava dalgası, elektrik kesintilerine ve bölgede yangın kümelerini alevlendiren yıldırım çarpmalarına neden oldu.

Orman yangınlarından gelen duman, haftalardır şehre sızıyor ve yetkililer, hava kalitesi zayıfladığı ve geçen hafta daha fazla yangın çıktığı için şehirlilere evden çıkmamalarını tavsiye ediyor.

San Francisco, California, sabah 10:40, 9 Eylül 2020.

Ancak Çarşamba günü biraz farklıydı – bu sefer duman etrafa yayıldı ve şehrin iç karartıcı sisinin üzerine çöktü, deniz tabakası dumanın yer seviyesine ulaşmasını engelledi.

Ürkütücü turuncu renk, Mie saçılması olarak bilinen bir fenomenden kaynaklanıyor. Orman yangını dumanı, havaya nüfuz ettiğinde gökyüzünün turuncu veya kırmızıya dönmesiyle sonuçlanır. Bunun nedeni, toz ve is gibi duman parçacıklarının güneş ışığının yere ulaşmasını engellemesidir.

San Francisco, California, sabah 11:15, 9 Eylül 2020.

Bu nedenle, Çarşamba sabahı hava kalitesi aslında olması gerektiği kadar kötü değildi, dumanın kokusu da her zaman olduğu kadar güçlü değildi – en azından şimdilik durum bu.

Ancak bu, Çarşamba günü saat 11 civarında, şehrin gece vakti gibi göründüğü gerçeğini değiştirmiyordu.

San Francisco, California, sabah 10:30, 9 Eylül 2020.

San Francisco, şu anda hem Kaliforniya’da hem de Batı Kıyısı boyunca diğer yerlerde çıkan yangınların etkileriyle boğuşan birçok şehirden biri. Yangınlardan çıkan duman muhtemelen San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki havaya karışmaya devam edecek.

San Francisco, California, sabah 11:05, 9 Eylül 2020.

Ancak, UCLA bilim insanı Daniel Swain’in Çarşamba günü Twitter’da yazdığı gibi, “Her zaman bu kadar kötü olmayacak, ancak yangınların kapladığı alan oldukça fazla.”

Kaynak: https://www.sciencealert.com/san-francisco-s-skies-are-turning-an-eerie-orange-as-california-s-wildfires-rage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir