Araştırmacılar Karada Yürüyebilecek En Az 11 Balık Türü Tespit Etti

İlk duyduğunuzda, yürüyen balık düşüncesi uzak geliyor fakat bu gibi melez varlıklar dünya üzerindeki hayvan çeşidinin evrilmesinde önemli bir rol oynamışlardır. Şu an yeni bir araştırma, farkında olduğumuzdan daha çok balığın karada gezinebileceğini gösteriyor.


Çeviren: Simge Şahin

Asya’daki Balitoridae adlı balık ailesinin iskeletleri üzerinde yapılan detaylı bir çalışma sonucunda bu görüş ortaya çıkmıştır. Buna, zaten bir dereceye kadar yürüyebileceğini bildiğimiz bir tür olan kör ve nadir bulunan mağara melek balıklarını (Cryptotora Thamicola) da dâhildir. Çalışma, en az 10 türün daha muhtemelen aynı yeteneklere sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar hangi Balitoridae türlerinin potansiyel olarak karada gezinebileceğini tespit etme vasıtasıyla karada yürüyebilen ilk omurgalıların sudan karaya nasıl çıktıkları hakkında daha çok şey öğrenmeyi umut ediyor. Tabii, bir an için soluma zorluklarını bir kenara bırakırsak.

Omurga ile pelvik yüzgeci arasında bağlantı kuran pelvik kemer, kilit noktayı oluşturuyor. Ekip, Balitoridae grubundan 29 farklı kemik yapısına bakarak 3 farklı pelvik biçimi olduğunu gördüler. Diğer bir 10 türün de Cryptotora thamicola ile aynı kemik bağlantısına sahip olduğunu keşfemişlerdir.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’ndeki biyolog Zachary Randall: ‘’Balıkların genelde omurgaları ile pelvik yüzgeçleri arasında hiçbir bağlantı olmaz.’’ diyor.

‘’Fakat önceden, mağara melek balıklarının varlığının eşsiz olduğu düşünülürdü. Bu yazıyla ilgili gerçekten mükemmel olan şey ise güçlü bir pelvik kemerin Balitoridae ailesinde düşündüğümüzden daha yaygın olduğunu detaylı bir şekilde göstermesidir.’’ şeklinde ekliyor Randall.

Mağara melek balıkları, ‘’semender gibi bir hareket’’ aracılığıyla stabilize kas ve büyütülmüş kaburgalarını kullanarak etrafta gezinebilirler. Bu balık, yürüyüş gibi bir şey yaptığı gözlemlenen tek Balitoridae türüdür.

Uzmanlar bu yeteneğin, hızlı mağara akımları boyunca ilerleyerek diğer balıkların varamayacağı oksijen bakımından potansiyel olarak zengin akarsulara varma kabiliyeti için evrildiğini düşünüyor. Hatta bu yetenek, balığın sığ ve küçük bir şelalede tırmanması için bile kullanılabilir.

Çalışılmış türlerden biri olan Homaloptera bilineata, kendini ileriye doğru yürütmek için yüzgeçlerini kullanıyor. (Florida Müzesi/Zachary Randall)

Balitoridae Araştırmaları

Araştırmacılar, DNA incelemesi ve bilgisayarlı tomografi kombinasyonuyla bu yeteneklerin genetik olarak aktarıldığını ve Balitoridae ailesinin diğer üyeleriyle paylaşıldığı bulgularını keşfetti. Bu, sadece tek bir kaynaktan evrilmiş gibi gözükmüyor.

Bunların tümü, konu yürüyen balıklara geldiğinde çok daha iyi bir evrimsel soyağacı ve gelecekte daha fazlasını denemek ve saptamak için biyologlara bir altyapı verir ancak yürüme beceri seviyesinin türden türe değişkenlik göstermesi muhtemeldir.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nden biyolog Lawrence Page: ’’Bu çalışma, saha çalışması yaparak balıkları doğal habitatlarında inceleyen genetik bilimcilerden, karşılaştırmalı anatomi uzmanlarına kadar farklı ilgi alanlarına ve uzmanlık seviyelerine sahip bir araştırmacı ekibini bir araya getirmiştir.’’ şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Page, ‘’Sonuç, son derece nadir bir olay olan balığın karada yürüme yeteneği evrim anlayışının büyük ölçüde geliştirilmesidir.’’ diye noktalamıştır araştırmayı.

İlgili – Okyanustaki Canlılar Bizi Milyonlarca Virüsten Koruyor

Araştırma, Journal of Morphology’de yayınlanmıştır.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/fish-skeleton-study-shows-11-species-are-probably-capable-of-walking

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir