Sanatta Piknik Esintileri

Havalar ısınmaya, günler uzamaya başladı. Güneşin parlaması, çimenlerin yeşilliği ve kuşların cıvıltısı içimizi şenlendiriyor. Piknik sepetimizde leziz sandviçler, kompostolar var. Bu karantina sürecinde belki piknik yapma umuduyla hayaller kurmaya ne dersiniz? Esinleneceğimiz birkaç tabloya da bakalım, gözümüz gönlümüz açılsın. İşte sanatta piknik tasvirleri!

Claude Monet, Öğle Yemeği, 1873, Orsay Müzesi, Paris, detay

Sanatsal Piknik Esinlenmesi 1

Pierre Bonnard, Hamburg Piknik, 1908 – 1912, Carnegie Sanat Müzesi, Pittsburgh, ABD.

Göl kenarında bir piknik nasıl olurdu? Şöyle gölette kayık yapan insanları izlesek? Pierre Bonnard’dan öğleden sonrası için muhteşem bir plan geliyor! Kendisi Post-Empresyonist bir grup olan Nabis’in kurucusu. Üstelik işler Paris’te yürütülüyordu.

Sanatsal Piknik Esinlenmesi 2

Fernando Botero, Piknik, 1989, özel koleksiyon.

Kolombiyalı modern sanatçı Fernando Botero olağan ekstralığıyla bize hoş bir piknik sunuyor. İlk bakışta rahatlatıcı bir piknik gibi duruyor. Sağlıklı yiyeceklerle, meyve, sebzelerle doldurulmuş bir piknik sepeti ve kırda uyuklayan bir adam… Ama ikinci bakışta sigara içen kadının eli ve arkada patlayan bir yanardağ göze çarpıyor. İşte, Fernando Botero’nun olağan ekstralığı!

Sanatsal Piknik Esinlenmesi 3

William Merritt Chase, Açık Hava Kahvaltısı, 1888, Toledo Sanat Müzesi, Toledo, ABD.

Hamakta piknik mi? Off, ne güzel hayaller bunlar böyle azizim! Pazar sabahı böyle bir piknik yapmak harikulade olmaz mıydı? Hamakta sallanırken semaverden çay kokusu gelse mesela. Ne derseniz deyin ben sütlü çay da seviyorum. Denemek isterseniz ufak bi’ tavsiye, çayın sadece deminden koyun ve su eklemeyin, sadece süt. Muhteşem oluyor hakikaten. Yanına da kaymaklı ballı ekmeklerimizi yesek. En güzeli de ballar parmaklarımızdan süzülürken, süzülen balın hızına yetişmeye çalışmak.

Sanatsal Piknik Esinlenmesi 4

Paul Cezanne, Çimenlerde Öğle Yemeği, 1869, özel koleksiyon.

Kısıtlı bütçesi olan bir öğrenciyseniz, Cezanne’in Manet’nin Çimenlikte Öğle Yemeği yorumunu rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. Neyiniz varsa getirin, hadi bir sürü arkadaşlarımızı da işin içine katalım. En kalabalık en eğlencelidir. Bol kahkahalı olur hem. Portakal getirmeyi de unutmayın ama, tablodaki havayı hissedelim.

Sanatsal Piknik Esinlenmesi 5

 Sanatta Piknik Esintileri: Claude Monet, Öğle Yemeği, 1873, Orsay Müzesi, Paris, Fransa.

Piknik bittiğinde herkesin o yüzündeki gülümseme ve tatmin olmuş hissini görmeyi çok seviyorum. Çocuklar biraz dışarda oynuyorlar, bizler biraz yürüyüş yapıyoruz. Belki biraz dans ediyoruz. Tam bu havaya uygun bir şarkı biliyorum. Bu da size ikinci tavsiyem olsun. Eskilerin dipdiri mutluluğunu iliklerinize kadar hissedeceğinize eminim? Mary Hopkin- Those Were The Days My Friend. Ah o eski günler, güzel günler.

Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/picnic-inspirations-from-art/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir