Türk Ressamlar Dizisi: Elçi Erdiren

Elçi Erdiren, 1962’de İzmir’de doğan Türk Empresyonist ressamdır. İlk ve orta öğrenimini Ted Ankara ve İstanbul Kadıköy Maarif Kolejinde, yüksek öğrenimini ise Deniz Harp Okulu ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünde tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri resim sanatına büyük ilgi duyan sanatçı, dedesi ünlü asker ressam Şükrü Erdiren‘in atölyesinde onun fırça ve paletini yakından takip ederek ilk eğitimini almıştır. Daha o yıllarda dedesi ile birlikte sanat çevrelerine aşina olmuş, resim sergileri dolaşmış; Hikmet Onat, Eşref Üren, Nüzhet İslimyeli, Nazlı Ecevit, Osman Zeki Oral gibi Türk resminin duayenleri ile tanışma fırsatı bulmuş, zaman zaman onların çalışmalarını izlemiş ve kendilerinden feyz almıştır.

Elçi Erdiren, Ortancalar

İçindeki resim tutkusu ve aşkı daha ilkokul yıllarında Belçika’da katıldığı (1972) “Werkgemeenschap Wij” uluslararası resim yarışmasında yaptığı bir Şile peyzajı ile ilk meyvelerini vermiş ve Belçika hükümeti tarafından bronz madalya ve sertifika ile ödüllendirilmiştir. Yine aynı yıl Türkiye`de katıldığı resim yarışmasında yaptığı bir peyzaj ile birincilik ödülü kazanmış ve dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmail Arar tarafından ödüllendirilmiştir. Natürmort ve peyzajlarında kullandığı izlenimci üslup ile birlikte modern ve çağdaş sanat dalında da eserler üretmektedir. Who is Who Turkey 2007 Ansiklopedisinde biyografisi bulunan sanatçı, İstanbul’daki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Elçi Erdiren, Şile Kıyısında

Yine aynı yıl, Türkiye’de katıldığı resim yarışmasında yaptığı bir peyzaj ile birincilik ödülü kazandı. Natürmort ve peyzajlarında kullandığı izlenimci üslup ile birlikte çağdaş tekniklerle de ilgilenmektedir. Sanatçı İstanbul’daki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Elçi Erdiren, Şile Manzarası
Elçi Erdiren, Sümbül ve Güller

Ailecek sanata yatkın olduklarını gördüğümüz Erdirenlerde, büyükbaba Şükrü Erdiren’in resimlerinde klasik anlayış göze çarparken, torun Elçi Erdiren natürmort göze çarpmaktadır. Elçi Erdiren’in oğlu Onur Erdiren ise soyut çalışarak ailenin sanat hayatında bir farklılık yaratıyor.

Elçi Erdiren, Vazoda Bahar Çiçekleri
Erdiren, Manolyalar
Erdiren, Pembe Gül Demeti

Kaynakça: 1 – 2

Türk Ressamlar Dizisi: Elçi Erdiren” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir