2 Yıl İçindeki Son ‘’Ateş Çemberi Tutulması’’ Haziranda Gerçekleşecek

Gökyüzü bekçileri, büyük olay için hazırlanın. Ateş çemberi Güneş tutulması 2021’de 10 Haziran’da ortaya çıkıyor. Halkalı Güneş tutulması olarak da bilinen bu olağanüstü olay; Güneş, Ay ve Dünya düz bir sıra halindeyken gerçekleşir. Bu olay, Ay’ın Güneş’i neredeyse tamamen kapatmasına ve sadece ateşten bir halkanın görünmesine neden olur. Ekim 2023’e kadar görebileceğimiz son ateş çemberi tutulması bu olacak fakat Kuzey Yarımküre’de etkili olacak tutulma Kanada’da başlayacak ve Sibirya’da sona erecek. Ateş Çemberi Güneş tutulması, Türkiye’den ise izlenemeyecek.


Çeviren: Simge Şahin

Fotoğraf: Stock Photos

Güneş, Ay ve Dünya’nın sıraya dizilmiş olması, halkalı Güneş tutulması için gereken tek şey değildir. Ayrıca Yeni Ay olması ve Güneş’in halkasının görülebilir olması için Ay’ın Dünya’dan olabildiği kadar uzak olması gerekir. Hepsi sıraya dizildiğinde bu muhteşem olay meydana gelir.

Avrupa ve Asya’nın büyük kısmı ile birlikte Kuzey Amerika’nın bazı kısımları en azından bir kısmi tutulma görme hizasındayken gerçek gösteri kuzeydedir. Kuzey Amerika’da, yani Ontario, Nunavut ve Quebec’in kuzey kısmında tam tutulmanın görülmesi gerekiyor. Rusya Uzak Doğusu’ndaki Yakutia ile birlikte Grönland’ın bazı kısımları da tam tutulmanın tadını çıkaracak. 

Tüm olay, çemberin görülebilir olduğu alanlarda 3 saate kadar sürebilir, fakat ateş çemberinin görünür olduğu gerçek süre 1 saniyeden 12 dakikaya kadar sürer. 2021 Halkalı Güneş tutması doğu zaman dilimi ile 4.12’de (Türkiye saati ile 11.12), tam tutulma 5.49’da  (Türkiye saati ile 12.49) başladığından, bazı ilginç fotoğraflar ortaya çıkarmalıdır. Bu zamanda güneş ufkun tam üzerinde olacak ve etkileyici bir görüntü oluşturacaktır. 

Sky & Telescope, özellikle charter uçuşları sayesinde tutulma avcılarının tüm olayı izlemek için gereken uzak yerlere gitmelerine yardımcı oluyor. Şanslı yolcular, tutulma sabahı erkenden Minneapolis–Saint Paul Uluslararası Havaalanı’ndan uçacak. Uçak 3 saat boyunca özellikle en iyi tutulma manzarasını sağlamak için özel olarak planlanan bir yol boyunca hareket edecek.

Kaynak: https://mymodernmet.com/ring-of-fire-annular-eclipse-june-2021/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir