Afrika 14.000 Bitki ile Dolu İlk Dikey Ormanını Ediniyor!

İtalyan mimar Stefano Boeri, Mısır’daki üç küp şeklindeki daireleriyle dikey orman konseptini Afrika’ya getiriyor. Yedi katlı üç bina, Kahire’nin hemen doğusunda ülkenin Yeni İdari Başkentinde yer alacaktır. Güzelce tasarlanmış bu mimari üçlü bölgeye yeşil bir dokunuş getirecektir.


Çeviren: Simge Şahin

Boeri’nin hemen hemen her kıtada dikey orman projeleri bulunan mimarlık stüdyosu, Mısırlı tasarımcı Shimaa Shalash ve İtalyan peyzaj mimarı Laura Gatti ile işbirliği yapmıştır. Gür yeşillik üç bina boyunca teraslara yayılacaktır. Boeri, projede 350 ağaç ve 100’den fazla türden 14.000 çalının kullanılacağını ve bunun da bölgenin hava kalitesine önemli ölçüde katkıda bulunacağını tahmin etmektedir. 

Bu iddialı dikey bahçelerin herhangi birinde olduğu gibi titiz planlama gereklidir. Her terasın yerel iklime göre seçilen bitkilere sahip olması beklenmektedir. Farklı çiçek açma mevsimleri ve bitki yüksekliklerini göz önünde bulundurmada da dikkatli olunmalıdır. Mükemmel manzarayı oluşturmak için estetik ve çevresel düşünceler bir araya gelmelidir. Ek bir bonus olarak bitki ömrü sadece gölge sağlamakla kalmayıp tahmini olarak yedi ton karbondioksiti de emmeli ve yılda yaklaşık sekiz ton oksijen üretmelidir. 

900 metre karelik küpler üzerine olan inşaat 2020’de başlayacaktır. Amaç projeyi 2022’de bir bina otel olarak, diğer ikisi ise konut olarak kalacak şekilde bitirmektir. Bu binalar, Boeri’nin daha çevre dostu bir Kahire için sahip olduğu daha büyük bir vizyonun parçasıdır. Mimar Francesca Cesa Bianchi ile birlikte sıradan çatıların yeşil çatılara dönüştürülmesi, şehrin içinden geçecek yeşil bir koridorun oluşturulması ve düz dikey yüzeylerin yeşillendirilmesi için çağrıda bulunan “Daha Yeşil Kahire” girişimini duyuruştur. 

Kaynakça: https://mymodernmet.com/stefano-boeri-vertical-forest-cairo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir