Alacakaranlıkta Britanya: John Atkinson Grimshaw ve Manzara Resimleri

John Atkinson Grimshaw, güzel akşam manzaralarıyla herkesi etkileyen Viktorya dönemi ressamlarındandır. Londra, Liverpool ve Leeds gibi İngiliz şehirleri sanatçının en sevdiği konulardı. Grimshaw’un manzaraları; alacakaranlık, sis, yağmur ve gaz lambası gibi atmosferik etkilerin çarpıcı kullanımları nedeniyle İngiliz şehirlerini, rıhtımlarını sıcak, sevimli ve romantik ışığa çeviriyor.

John Atkinson Grimshaw, Londra, Heath Sokağının Gece Görünümü 1877, Tate Britanya, Londra

Grimshaw’un resim yapma tutkusu çocukluktan geliyordu, ama ailesi onu bu hayalini devam ettirmesinden vazgeçirdi. Ancak nihayetinde, tam zamanlı bir ressam olmak için kâtiplik işini bıraktı. Grimshaw çok üretkendi ve bunun sebebi çoğu zaman borç içinde olmasıydı. Çalışması için büyük bir pazar olmasından dolayı şanslıydı, bu yüzden parayı içeride tutmak için mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde resim çizdi.

İlginç olan şey, olabildiğince hızlı bir şekilde boyamak için bir sürü zaman ve para tasarrufu sağlayan teknikler ortaya koymuş olmasıdır ve bunların bir kısmı gerçekten çok sevdiği stile katkıda bulunmuştur. Örneğin, Grimshaw’un manzaralarındaki atmosferik etkilerin, para biriktirmek için boyayı çok ince katmanlar şeklinde kullanmasının sonucu olabilir.

John Atkinson Grimshaw Özel ev, Liverpool, Kuzey görünümlü, tarih bilinmiyor, Walker Sanat Galerisi, Liverpool, İngiltere

James Abbott McNeill Whistler, Grimshaw’un manzaralarından çok etkilendi. Kendisini Grimmy’nin ay ışığının fotoğraflarını görene gece muciti olarak gördüğünü söylemiştir. Alacakaranlık resimlerinin çoğunda açıkça görünse de ay ışığı, yağmur, sis ve gaz lambaları gibi diğer tesirler de bu hoş ruh haline katkıda bulunmaktadırlar. Grimshaw, harika sonuçlar elde etmek için, atmosferi gerçekçi detaylar ile kombine etmiştir. İlginçtir ki ressamın hiç resmî bir eğitimi yoktu, bu yüzden tüm bu etkileri yaratmak için kendi öğrenmek zorunda kalmıştı.

Thames Gölü’nde Ay ışığı, 1880, Stanley ve Audrey Burton Sanat Galerisi, Leeds Üniversitesi, İngiltere

Grimshaw’un resimleri çok güzel ve romantiktir, hatta sıradan ya da daha az çekici konuları tasvir etmektedirler. Eserlerindeki insan varlığı manzaraya veya şehre kıyasla açıkça ikinci plandadır. Çok nadir insan yüzü veya sureti görürsünüz. Bizce eserlerini çekici yapan büyük rol budur. İnsanlar daha kalabalık olsaydı, zamansızlık kavramını bu kadar güçlü işleyemeyecekti belki de. Şahsen, aşağıdaki gibi olan manzara resimlerinde, Grimshaw’un boyadığı yerler birdenbire orada olmak istediğim yerlere dönüşüyor, resmen içine çekiyor izleyiciyi.

John Atkinson Grimshaw, Blackman Caddesi, Borough, Londra, 1885, Özel Koleksiyon
Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/john-atkinson-grimshaws-landscapes/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir