Bir Muamma: Caravaggio Nasıl Öldü?

Caravaggio büyük bir sanatçıydı, bu su götürmez bir gerçek. Fakat aynı zamanda tam bir kabadayıydı demek yanlış olmaz. 1604’te yayımlanmış bir yazı, Caravaggio’nun yaşam tarzını gözler önüne seriyor. Yazıda Caravaggio şöyle tanımlanıyor:

“İki haftalık bir çalışmanın ardından bir iki ay boyunca yanında bir kılıç ve onu takip eden bir uşak ile oradan oraya, her an kavgaya ve tartışmaya hazır vaziyette caka satıyor. Onunla anlaşmak maharet istiyor.”

Narcissus, Caravaggio, 1597-1599

Elimizdeki bilgilere göre Caravaggio 1606 yılında bir kavga esnasında genç bir adamı öldürüyor ve Roma’dan kaçıyor. Caravaggio’yu yakalayan kişiye para ödülü vadediliyor. Sanatçı, 1608 yılında Malta’da bir kavgaya karışıyor ve 1609 yılında muhtemelen hayatına kastetmek isteyen kimliği belirsiz düşmanları ile dövüşüyor. Bu son kavgada ağır yaralanıyor.

Bir yıl sonra 38 yaşında iken affedilmek için Roma’ya gittiği sırada Toskana’daki Porto Ercole’de gizemli bir şekilde ölüyor. Kayıtlarda yüksek ateşten öldüğü yazıyor. Sıtma ve basit bir güneş çarpması da dahil olmak üzere Caravaggio’nun ölümüne dair çokça teori var. Ancak son zamanlarda İtalyan bilim insanları ve araştırmacılar yeni teoriler ortaya koyuyorlar. Bu teorilerden bazıları şunlar:

1. Kurşun Zehirlenmesi

Hasta Bacchus, Caravaggio, 1593

2010 yılında İtalyan bilim insanları, Toskana’da karbon saptama yöntemi ve DNA kontrolleri sayesinde buldukları kemiklerin %85 ihtimalle Caravaggio’ya ait olduğunu söylediler. Bu şüpheli kemiklerden elde edilen bulgulara göre kemiklerde ressamı deliye döndürecek ve sonrasında da öldürecek kadar yüksek miktarda kurşun bulundu. Kurşun zehirlenmesi tek başına bir insanı öldürmek için yeterli değildir, ancak bu zehirlenmenin Caravaggio’nun enfeksiyon kapmış yaralarını kötüleştirdiği ve güneş çarpmasının etkisini şiddetlendirdiği düşünülüyor. İlginçtir ki sanat tarihçileri, Goya ve Van Gogh’un eserlerini göz önünde bulundurduklarında bu iki ismin de kurşun zehirlenmesi geçirmiş olabileceğini düşünüyor.

2. Malta Şövalyeleri

Judith Holofernes’in Başını Keserken, Caravaggio, 1598-1599

2012 yılında Caravaggio’nun ölümüne dair yeni bir iddia ortaya atıldı. Napoli Üniversitesi’nden Profesör Pacelli’ye göre Caravaggio, içlerinden birine saldırılmasının intikamını almak isteyen Malta Şövalyeleri tarafından soğukkanlılıkla öldürüldü. Profesör Pacelli’nin Vatikan Gizli Arşivlerinden ve Roma’daki arşivlerden ortaya çıkardığı belgelere göre sanatçı, Malta Şövalyeleri tarafından öldürülmüş ve cesedi Roma’nın kuzeyindeki Civitavecchia yakınlarındaki Palo’da denize atılmıştı. Bu “devlet destekli suikast”, Vatikan’ın gizli onayı ile gerçekleştirilmişti.


Çeviren: Betül Kap

KAYNAK: https://www.dailyartmagazine.com/caravaggio-mysterious-death/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir