Bu Zamana Kadar Yazılmış En İyi 12 Roman

Bu zamana kadar yazılmış en iyi roman kategorisine hangi kitapların girebileceğini düşündünüz mü hiç? Ya da bu zamana kadar okuduğunuz kitapları gözden geçirip kendi “en iyi roman” listenizi yaptınız mı? Eğer cevabınız hayır ise hiç telaşlanmayın çünkü biz sizin için derledik! İşte Britannica’ya göre bu zamana kadar yazılmış en iyi 12 roman.


Çeviren: Şevval Yalçın

Ä°lgili resim

Anna Karenina

Zina, kumar, evlilik arşivi ve Rus feodalizmi gibi sulu konuları içeren kitapların hayranları, Anna Karenina’yı “en büyük romanlar” listesinin zirvesine anında yerleştirecektir. Ve tam da bu, Time dergisi gibi yayınların, romanı 1878’de yayınlanmasından bu yana vermiş olduğu sıralamadır. Rus romancı Leo Tolstoy tarafından yazılan, sekiz parçalı kurmaca eseri, iki ana karakterin hikayesini anlatıyor: trajik, esrarengiz bir ev kadını, genç sevgilisi ile kaçan Anna ve inanç, felsefe ile mücadele eden Konstantin Levin adında bir arazi sahibi. Tolstoy, Rus toplumundaki sevgi, acı ve aile üzerine, gerçekçi insanlığı olan bir karakterle, düşünceli tartışmaları bir araya getirir. Roman, özellikle kadınlara yönelik muameledeki devrimci, önyargıları ve zamanın toplumsal zorluklarını canlı bir duyguyla tasvir ediyor.

Ä°lgili resim

Bülbülü Öldürmek

Bugüne kadar var olan en etkili yazarlardan biri olduğuna inanılan Harper Lee, sadece tek bir roman yayınladı (tartışmalı sonraki bölümü 2015’te ölümden hemen önce yayınlanana kadar). Roman, 1960 yılında yayınlandı ve hemen bir edebiyat klasiği oldu. Roman, Amerikan güneyindeki ırkçılığı Jean Louise (“İzci”) Finch adındaki zeki bir genç kızın masum gözleriyle inceliyor. Bülbülü Öldürmek 1961’de kurgusu için Pulitzer Ödülü’nü kazandı ve 1962’de Akademi ödüllü bir filme dönüştü.

muhteşem gatsby ile ilgili görsel sonucu

Muhteşem Gatsby

Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby romanı, öğrencileri edebiyat okuma sanatına eleştirel bir bakışla tanıştırmak için en iyi metinlerden biri olarak seçilmiştir. Muhteşem Gatsby, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde 1920’lerin Caz Çağı’na içsel bir bakış sağlarken aynı zamanda “Amerikan Rüyası” fikrini de eleştiriyor. Belki de romanın en ünlü yönü kapak sanatıdır – koyu mavi gece gökyüzüne yansıtılan bir delici yüz ve şehirden ışıkları.

Ä°lgili resim

Yüzyıllık Yalnızlık

Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez, 1967’de en ünlü eseri Yüzyıllık Yalnızlık adlı eserini yayınladı. Roman, Buendia ailesinin yedi kuşağının hikâyesini anlatıyor ve ailesinin soyundan gelenlerle birlikte yıkımına kadar Macondo kasabasının kurulmasını içeriyor. Márquez, tarih ve Latin Amerika kültürüyle ilgili mitlerin ve halk masallarının yaygınlığını ve gücünü vurguluyor. Roman, Márquez için birçok ödül kazandırdı.

hindistana bir geçit ile ilgili görsel sonucu

Hindistan’a Bir Geçit

E.M. Forster, erken yaşlarda ülkeye yaptığı birçok yolculuktan sonra Hindistan’a Bir Gecit romanını yazdı. Kitap 1924’te basıldı ve konusu ise Müslüman Hintli doktor Aziz ve onun bir İngilizce profesörü ile ilişkisi, Cyril Fielding ve Adela Quested adında bir İngilizce öğretmeninin ziyareti. Kültürel farklılıklara ve emperyal gerilimlere rağmen, İngiliz ve Hintliler arasındaki dostluk ve bağlantı olasılığı bir çelişki içinde işlenmiş. Romanın renkli bir kurgu çalışması olarak sağlamlaştırıyor.

görülmeyen adam ile ilgili görsel sonucu

Görülmeyen Adam

Çoğunlukla H.G. Wells’in neredeyse aynı adı taşıyan bilim kurgu romanı ile karıştırılan Ralph Ellison’un Görülmeyen Adam romanı, Afrikalı-Amerikalı erkeğin kimliğinin ifadesinde çığır açan bir roman. Romanın anlatıcısı, hiç bir zaman isimlendirilmeyen ancak başkalarına sosyal olarak “görünmez” olduğuna inanan bir adam, Güney’den önce okula ve daha sonra New York’a taşınmasının hikayesini anlatıyor. Roman, Afrika kökenli Amerikalı kimliğini ve kültürünü çevreleyen sembolizmi araştıran gerçeküstü ve deneysel yazı stili ile ünlüdür. Görülmeyen Adam 1953’te ABD Ulusal Roman Ödülü’nü kazandı.

Ä°lgili resim

Don Kişot

İspanyol edebiyatının belki de en etkili ve en bilinen eseri olan Miguel de Cervantes’in Don Kişotu ilk kez 1615’te yayımlandı. Don Kişot karakteri, romanın yayınlanmasından bu yana birçok önemli sanat eserini, müziği ve edebiyat eserini etkileyen bir idol ve bir tür arketip karaktere dönüştü.

Ä°lgili resim

Sevilen

Toni Morrison’un 1987’deki manevi ve esrarengiz romanı olan Sevilen, 1873 yılında Cincinnati-Ohio’ya kaçan Sethe adında bir kölenin hikayesini anlatıyor. Roman, köleliğin psikolojik etkilerini ve ailenin, toplumun önemini ele aldığı için övgüler aldı. Sevilen 1988 yılında kurgusu ile Pulitzer Ödülü’nü aldı.

mrs dalloway ile ilgili görsel sonucu

Mrs. Dalloway

Muhtemelen bu listenin en alaycı romanı olan Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanı, Clarissa Dalloway adında bir İngiliz sosyetiğinin yaşamını anlatıyor. Üçüncü bir kişi anlatısının ve çeşitli karakterlerin düşüncelerinin bir birleşimini kullanarak, roman, bilinç akışı stilini sonuna kadarkullanır. Karakterlerin düşüncelerini, geçmişin sürekli pişmanlıklarını, ruhsal hastalıklarla mücadelelerini ve Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki travma sonrası stresini içerir. Romanın eşsiz tarzı, konusu ve zaman ayarı, onu tüm zamanların en saygın eserlerinden biri

Ä°lgili resim

Parçalanma

Chinah Achebe’nin 1958’de yayınlanan Parçalanma eseri, bazı edebiyat çevrelerinin önyargılarının üstesinden gelmek zorunda olan ve buna rağmen dünya çapında tanınırlık kazanmış bir Afrika edebiyatı eseridir. Roman, ailesini, Nijerya’da yaşadığı köyü ve Britanya sömürgeciliğinin ülkesi üzerindeki etkisini anlatan Okonkwo adında bir Igbo adamı anlatıyor. Roman, dünya edebiyatı ve Afrika çalışmaları ile ilgili derslerde okumaya sıkça önerilmiştir.

jane eyre ile ilgili görsel sonucu

Jane Eyre

Charlotte Brontë’nin genellikle okulda okumak için atanan bir başka roman olan Jane Eyre, ilk olarak yazarın kadın olduğu gerçeğini gizlemek için 1847’de Currer Bell takma adıyla yayınlandı. Neyse ki, 1847’den beri edebiyattaki kadınlarla ilgili olarak çok şey değişti ve Brontë, tarihte kadınların en çığır açan romanlarından biri için hak ettiği değeri almaya başladı. Yazarın gerçek kimliğini gizlemek zorunda kaldığı bir dönemde, Jane Eyre kadınlar için bir bireycilik hikayesi sundu. Romanın isimsiz karakteri, yetim ve fakir olmaktan başarılı ve bağımsız bir kadına dönüşüyor. Bu çalışma, hem Gotik hem de Viktorya dönemi edebiyatından gelen temaları birleştirir ve romanın sanatını, Jane’in içselleştirilmiş eylem ve yazıyla olan duyarlılığındaki büyümeye odaklanarak devrim yaratır.

mor yıllar roman ile ilgili görsel sonucu

Mor Yıllar

Epistolary romanı (bir ya da daha fazla karakter tarafından yazılan mektuplar biçimindeki bir roman) 19. yüzyıldan önce en popüler olmasına rağmen, Alice Walker 1982 Pulitzer Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü kazanan romanı Mor Yıllar ile bu stilin bir şampiyonu oldu. Roman, zamanla kendi hayatlarını şekillendiren dezavantajlı ve zarar görmüş karakterleri gruplama yoluyla cinsiyetçilik, ırkçılık, cinsiyet, cinsel yönelim ve sakatlık temalarını araştırıyor. Roman 1985 yılında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Kaynak: https://www.britannica.com/list/12-novels-considered-the-greatest-book-ever-written

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir