Cassius Marcellus Coolidge ve “Poker Oynayan Köpekler”in Arkasındaki Hikâye

1844’te New York’ta doğan Cassius Marcellus Coolidge, resim yapmaya başlamadan önce birkaç tuhaf işte çalışmıştı. Şu anda en çok filmlerde ve Cheers, The Simpsons, Toy Story 4, That ’70s Show gibi yapımlarda sıklıkla atıfta bulunulan Poker Oynayan Köpekler (Dogs Playing Poker) serisiyle tanınıyor.

Coolidge, seriye başlamadan önce sanatçı olarak herhangi bir eğitim almamıştı. Ancak bu, çalışmalarının hayranlarının ilgisini çekmesine engel olmadı. Köpeklerin bilardo oynamasını tasvir eden Kelly Pool tarafından da örneklendirilen eser ve genel olarak bu serisi, mizah ve şakacılığıyla dikkat çekiyor.

“Pinched With Four Aces”, Cassius Marcellus Coolidge

“Poker Oynayan Köpekler” Serisi

Poker Oynayan Köpekler serisi, on sekiz eserden oluşan bir seridir. Seri, Brown & Bigelow tarafından yaptırılan on altı resim ve iki ek resim içerir. Serideki resimlerin tamamı tuval üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. On sekiz resmin tümü, Poker Oynayan Köpekler serisi olarak anılsa da Brown & Bigelow, resimleri puroların reklamını yapmak için tasarlatmıştır. Yalnızca dokuz resimde poker oynayan köpekler görebiliyoruz.

1902 ile 1903 yılları arasında oluşturulan Brown & Bigelow’daki on altı tablonun başlıkları aşağıdaki gibidir:

A Bold Bluff
– A Friend in Need
– His Station and Four Aces
– Pinched with Four Aces
– Poker Sympathy
– Post Mortem
– Sitting up with a Sick Friend
– Stranger in Camp
– Waterloo
– A Bachelor’s Dog
– Ten Miles to a Garage
– Breach of Promise Suit
– New Year’s Eve in Dogville
– One to Tie Two to Win
– The Reunion
– Riding the Goat

Bu serideki en popüler resim, 1903’te yapılmış olan A Friend in Need’dir. Diğer resimlerinin birçoğundan çok daha parlaktır ve poker oynanan rahat bir arkadaş ortamını yansıtır. Tüm serinin en tanınmış tablolarındandır ve hafif ruhu ve yardımseverlik teması (muhtaç bir arkadaşın hile yapmasına yardım etmek de dahil) nedeniyle sık sık televizyon şovları ve filmler için bir ilham kaynağı olmuştur.

Cassius Marcellus Coolidge “Poker Oyunu”

Ancak Poker Oynayan Köpekler serisindeki ilk resim, Brown & Bigelow şirketi tarafından yaptırılmamıştır. Poker Oyunu adı verilen bu tablo, 2015 yılında yarım milyon dolardan fazla bir miktara satılmıştır. Aynı zamanda Coolidge’in en tanınmış tablosudur.

Bu resimde yoğun bir şekilde poker oyunu oynayan dört köpek var. Resmin ana odağı ortadaki elini saklayan düşünceli köpek gibi görünürken soldaki köpeğe bakarsanız dört as ve bir kıza sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bu ele Four of a Kind denir ve oyuncuların birçok popüler varyasyon içinde sahip olabileceği en iyi ellerden biridir. Bu bilinerek çizilmiş olan bu tablo, bir poker oyunundaki en heyecan verici an olan harika bir eli açığa çıkarma beklentisiyle ilgilidir. Bu noktayı vurgulamak için 1910’da yapılan benzer bir resim, Looks Like Four of a Kind:

Cassius Marcellus Coolidge – Poker Game (1894)

Poker Game‘den sonra Looks Like Four of a Kind, Brown & Bigelow tarafından yaptırılan ve serinin bir parçası olmayan ikinci tablodur. Poker Game‘in aksine Looks Like Four of a Kind‘ın ruh hali çok daha şiddetli. Her iki resim de kırmızı ve yeşil tonlara bağlıdır, ancak Poker Game; sakinleştirici, hafif bir atmosfer yaratmak için daha fazla yeşil kullanırken Looks Like Four of a Kind, daha baskıcı bir atmosfer yaratmak için bol miktarda kırmızıya da sahiptir.

Popüler Kültürde “Poker Oynayan Köpekler”

Bu seri, oluşturulduğu günden bu yana çok sayıda filme, televizyon şovuna, çizgi filmlere, şarkılara, oyunlara ve sanat eserlerine ilham verdi. Örneğin, Snoop Dogg’un 1993 müzik videosunda (“What Is My Name?”) poker oynayan birkaç köpek bulunmaktadır. Çoğunlukla, Poker Oynayan Köpekler serisinden kurgusal bir karakter tarafından rastgele bahsedilir veya eser bir odanın arka planında yer alır. Diğer zamanlarda köpeklerin rollerini üstlenen karakterlerle, bir televizyon şovu veya filmdeki bir sahnenin fiziksel düzenine ilham olur. Ne olursa olsun, Poker Oynayan Köpekler serisi zamanın testinden geçti ve ileride de birçok kişi için ilham kaynağı olmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.virtosuart.com/blog/cassius-marcellus-coolidge-and-the-story-behind-dogs-playing-poker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir