10 Harika Gece Manzarası Tablosu

Gece manzarası tabloları, bir dizi anlam taşımak için kullanılabilir. Günün bir bölümün basit bir tasviri çoğu kez esrarengizlik ve dram havası taşıyabilir. Gece, çoğu kişi için ölüm ve korku duygusunu çağrıştırırken, diğerleri için huzuru ve sükuneti, sessizce düşüncelere dalmayı sembolize edebilir. Geceye ait temalar, uzun süre hem dinsel duygusallığı hem de romantik ilişkileri resmetmek için kullanılmıştır. Dolayısıyla gece tasvirlerinin her türden sanatçı arasında çok popüler olması pek de şaşırtıcı değildir.


Çeviren: Simge Şahin

Van Gogh’un Yıdızlı Gece’si, gecenin güzelliğini resmeden en ünlü tablolar arasındadır. Ayın (veya yapay bir ışığın) aydınlattığı bir dünyanın takdire değer resimlerini yaratan birçok sanatçı vardır. İşte size 10 olağanüstü gece manzarası tablosu.

Mısır’a Kaçış, Adam Elsheimer

Adam Elseimer, Mısır’a Kaçış,1609 dolaylarında, Alte Pinakothek, Münih, Almanya. Wikimedia Commons.

Adam Elsheimer; Almanyalı, yetenekli bir ressamdı. Ruhsal durumu, ışık ve gölge yoluyla ifade etmek için Caravaggio’nun tekniğini şekillendirdiği yer olan Roma’ya yerleşti. Bu resimde 4 aydınlatma kaynağı vardır: ay, ayın yansıması, Joseph’inn tuttuğu meşale ve çobanların yakınındaki ateş.

Bu tablo, sanatçının son eserlerindendir ve gece vakti gökyüzünün son derece ayrıntılı bir yorumu olduğu için dikkat çekmektedir. Ayın kraterlerine ve Büyük ayı ve Aslan takımyıldızının hatasız dizilimine dikkat edin. Elsheimer ayrıca Samanyolu’nu dikkat isteyen ayrıntılarla resmetmiştir. Kral Hirodes’in eziyetinden kaçmak için sığınacak yer arayan Kutsal Aile’nin İncile Kaçışı, dini sanat eserleri arasında son derece popüler bir temadır ve  bu resim en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Zıpkınla Balık Avı, Adolph Tidemand & Hans Gude

Adolph Tidemand & Hans Gude, Zıpkınla Balık Avı,1851 dolaylarında, Ulusal Sanat, Mimari ve Tasarım Müzesi, Oslo, Norveç. Wikimedia Commons.

Bu sanat eseri; iki yetenekli Norveçli ressamın, Hans Gude ile Adolph Tidemand’ın, birlikte çalıştığı bir koleksiyona aittir. Bu koleksiyon, bir manzara ressamı olarak Gude’nin başlıca becerileriyle Tidemand’in betili tablolara olan yeteneğinin mükemmel bir kombinasyondur.

Tuval, sudaki yansımaları ile birlikte ay ve meşale ile aydınlatılmıştır. Balıkçının göreceli kalabalığına rağmen, ortamda muhtemelen sadece cırcır böceklerinin ara ara kanat çırpışlarıyla bozulan sağır edici bir sessizlik havası vardır.

Gece Cenneti, Ludovic Alleaume

Ludovic Alleaume, Gece Cenneti, 1859-1941 dolaylarında, özel koleksiyon. Christie’s.

Ludovic Alleaume Fransız bir ressam, oymacı, illüstratör ve yukarıdaki muhteşem mehtapta gerçekleşen buluşmayı tasvir eden kışıdır. Uzun, sık ağaçların kapladığı daha büyük bir bahçeye giden, taş basamaklı, özenle bakılmış bir bahçede varlıklı bir çifti resmetmektedir.

Alleaume; ay ışığınının parlayışını, yıldızları ve ortamı hafifçe fakat etkili bir şekilde geceyi aydınlatarak resmetmiştir. Kadın taş bankın üzerinde oturmuş ve adam kadının kucağının önünde oldukça abartılı ve itaatkâr bir şekilde, belki bir anlık hassasiyet ve özlem anında, diz çökmüştür.

Öpücük, Edward Munch

Edward Munch, Öpücük, 1892 dolaylarında, Ulusal Sanat, Mimari ve Tasarım Müzesi, Oslo, Norveç. Wikimedia Commons.

Norveçli saygın ressam Edward Munch, çalkantılı bir aşk hayatına sahipti. Durmak bilmeden kadınların peşinde koştu fakat hiç evlenmedi. Hayatı boyunca zihinsel bir hastalıkla boğuştu ve sıklıkla öfke ve kızgınlıkla biten ilişkilerinde, yoğun bir güvensizlik barındırdı. Hayatın Frizi serisinden bu tablo hayatın çeşitli evrelerinde birini, sevgiyi ve ölümü incelemektedir. Odanın içindeki çiftin çarpıcı yakınlığı, pencerenin dışındaki olağan şekilde devam eden hayatla bir zıtlık oluşturmaktadır. Munch’e göre aşkın evreleri; cazibe, flört, gerçekleşme ve devamında gelen hayal kırıklığından oluşmaktadır.

Turistler İçin Odalar, Edward Hopper

Edward Hopper, Turistler için Odalar, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, New York, ABD.

Edward Hopper soyutlanmayı ve yalnızlığı resmetmede bir ustaydı dolayısıyla gece tablolarının olağanüstü olması şaşırtmamalıdır. Bu tablo, Massachusetts, Provincetown’daki bir pansiyonun dışını resmetmektedir. Figürler, bu mimari sunuş tekniğinde görünmese de insan varlığı dolaylı olarak ifade edilmiştir.

İçerisinin sıcak aydınlatmasıyla gecenin karanlığı arasında, pansiyonun amacını esas alan bir geçicilik duygusu yakalayan sert bir zıtlık vardır.

Bir Yaz Gecesi, Winslow Homer

Winslow Homer, Bir Yaz Gecesi,1890 dolaylarında, Orsay Müzesi, Paris, Fransa. Wikimedia Commons.

Winslow Homer, Amerika’nın en tanınmış manzara ressamlarından biridir ve eserlerinde deniz temaları kullanmasıyla bilinir. Homer, Paris’te bir süre geçirdikten sonra kişisel tarzı Realizm ve Sembolizm karışımından oluşmasına rağmen Empresyonist tarzını benimsemiştir.

Tuvalin ön planında, yakınlarında karanlık silüetler otururken iki kadının sahilde kaygısız bir şekilde dans ettiği resmedilmiştir. Arkalarındaki manzara denizi resmektedir ve mehtaplı bir gecedeki pırıldayan dalgalar kuşkusuz Gustave Courbet’in ikonik eseri Dalgalar’dan ilham alınmıştır.

Mehtap ve Gece Enkazı, İvan Ayvazovski

İvan Ayvazovski, Mehtap ve Gece Enkazı,1832 dolaylarında, özel koleksiyon. Wikimedia Commons.

Ivan Aivazovsky’nin bu yapıtı, ışığı çevreleyen kara bulutlardan zar zor engellenebilen parlak, neredeyse kör edici bir dolunay tarafından aydınlatılan bir gemi enkazını resmetmektedir. Uzakta geminin felaketini izleyen karanlık figürler vardır. Yakın bir bakış ayrıca talihsiz gemiden kaçan figürleri ortaya çıkarmaktadır. Ayvazovski, deniz resimleriyle uluslararası beğeni kazanmıştır ve gece temaları harikadır.

Ayvazovsky olağanüstü hafızasıyla ve sadece kısa bir süreliğine optik hassasiyetiyle tanık olduğu manzaraları resmetme yeteneğiyle bilinmekteydi. Anton Çehov 1897’de Vanya Dayı tiyatro oyununda, tarif edilemeyecek kadar güzel şeyleri tanımlamak için kullanılan popüler bir Rusça ifadeyi, “Ayvazovsky’nin fırçasına layık” deyişini ortaya çıkarmıştır.

Nicodemus Mesih’e Geliyor, Henry Ossawa Tanner

Henry Ossawa  Tanner, Nicodemus Mesih’e Geliyor,1924-1927 dolaylarında, özel koleksiyon. Christies.

Bu gece tablosu, Yuhanna İncilinde anlatıldığı gibi, Nicodemus ile İsa peygamberin buluşmasını resmetmektedir. Nicodemus bir Ferisi ve Sanhedrin’in bir üyesiydi. Kutsal kitaba göre Nicodemus, İsa peygamberle buluşmak ve öğretilerini onunla tartışmak için gecenin bir yarısında ona ulaştı.

Henry Ossawa Tanner, büyük ölçüde dini tablolarıyla uluslararası bir ün kazanan Philadelphiyalı, Afrika kökenli Amerikalı ilk sanatçılardan biridir. Dinsel tema, Tanner’ın bir psikoposun oğlu olarak yetişmesinin bir yansımasıydı.

Gece Vakti Bir Kilisenin İçi, Anthonie de Lorme

Anthonie de Lorme, Gece Vakti Bir Kilisenin İçi, Los Angeles Sanat Müzesi, Los Angeles, ABD. Wikimedia Commons.

Mimari tablolarıyla tanınmış bir diğer sanatçı da Anthonie de Lorme’dir. Başlıca kiliselerin iç kısımlarını son derece detaylı bir biçimde resmeden Hollandalı bir ressamdı. Kariyerinin ilk 20 yılı boyunca kiliselerin hayali görüntülerini resmetmeye odaklanmıştır. Lakin 1652 yıllarında yerel kiliselerin kesin yorumlarını oluşturmaya geçmiştir. Grote of Sint Laurenskerk kilisesini en az 7 kez resmetmiştir. Eserleri o kadar doğru ve detaylıydı ki, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra restorasyon işçileri tarafından kullanılmıştır.

Bu eser, gece vaktinde bir kilisenin iç kısmını resmetmektedir. Asılı avizenin ışığın büyük bir kısmının kaynağı olması pek mümkün gibi görünmediği için aydınlatma kaynağı belirsizdir. Burada, sanatçının bu büyüleyici ortamın mimari ayrıntılarına odaklanması anında göze çarpmaktadır. Resim boyunca dağılmış görünen birçok figür (insan ve köpek), bu eserin canlılığına canlılık katmaktadır.

Glasgow, Cumartesi Gecesi, John Atkinson Grimshaw

John Atkinson Grimshaw, Glasgow, Cumartesi Gecesi, bilinmeyen tarih, özel koleksiyon. Sothebys.

John Atkinson Grimshaw, Victoria İngiltere’sinden gece tablolarıyla tanınmış İngiliz bir ressamdı. Eserleri, hoş ve romantik ışıktan ziyade şehir manzaralarındaki kirliliği ve dumanlı havayı vurgulayarak Sanayi Devrimi sırasında hayatın gerçeklerine dair ender görülen bir görsel kayıt sunmuştur.

Bu tablo, onun çok aranan rıhtım resimlerinden biridir. Burada soğuk, ıslak bir Cumartesi akşamında; Glasgow rıhtımı boyunca uzanan sokakları resmetmektedir. Kasvetli havaya rağmen birçok yaya ve birkaç at arabasının bulunduğu sokaklarda çok fazla koşuşturma ve telaş vardır. Kuvvetli sis, ortamı sadece mağazaların pencerelerinden gelen sıcak ve hoş sarı ışıkla kırılacak şekilde sarmaktadır.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/ten-beautiful-nocturne-paintings/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir