Dünden Bugüne, James Bond

Öncelikle James Bond karakterinin ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğundan söz edelim. James Bond 007, İngiliz donanmasında haber alma subayı olarak çalışan Ian Fleming tarafından 1952’de yaratılan hayalî bir İngiliz ajan karakteridir.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

İlk Bond romanı “Live and Let Die” 1953 yılında basıldı. Fleming, 1964 yılında ölünceye dek bu karakter etrafında birçok roman ve küçük hikâyeler yazmıştır. Karakterin adının basit ve akılda kalıcı olması gerektiğini düşünen Fleming, bir kuş bilimcinin “Birds of the West Indies” kitabının yazarı James Bond’dan esinlenmiştir.

Ian Fleming

Tâkibindeki James Bond hikâyeleri Kingley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson ve Charlie Higson, James Bond hikâyelerini yazmaya devam etmiştir. Christopher Wood da eski romanları kullanarak 2 senaryo yazmıştır.

Romanları da ünlü olmasına rağmen; James Bond EON Productions film serisi sayesinde tanınmıştır. 2015 itibarı ile 24 film çekilmiş, 2 adet bağımsız olarak çekilmiş ve 1 film de Amerikan televizyonlarında yayımlanmıştır.

James Bond’u şu ana kadar 6 aktör canlandırmıştır. Bilinen seri dışında bir James Bond parodisi olan 1967 yılı yapımı filmde David Niven 007 karakterini canlandırmıştır.

 

Sean Connery (1962–67, 1971)

Sean Connery’in en bilinen rolü James Bond film serisinin 007 James Bond karakteridir. Bunun haricinde, The Rock (Kaya), The Name of the Rose (Gülün Adı) ve The Hunt for Red October (Kızıl Ekim) ve Indiana Jones, en çok tanınan filmleridir.

George Lazenby (1969)

On Her Majesty’s Secret Service (Kraliçenin Hizmetinde) adlı filmde, henüz 29 yaşında oynadığı James Bond rolüyle tanındı. Lazenby, performansı nedeniyle Altın Küre’ye aday gösterilen tek Bond aktörüdür. Tek bir Bond filminde oynayan Lazenby, Kraliçenin Hizmetinde filminin yayınlanmasından önce Kasım 1969’da artık James Bond rolünü oynamak istemediğini açıkladı.

Roger Moore (1973–85)

Sir Roger George Moore, 7 filmde James Bond karakterini canlandırmıştır. 1991 yılından itibaren ölümüne kadar UNICEF elçiliği yapmıştır.

Timothy Dalton (1987–89)

Sadece iki Bond filminde oynayan Timothy Dalton’ı aynı zamanda Chuck ve Doctor Who dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Pierce Brosnan (1995–2002)

Popüleritesini oynadığı ilk Bond filmi olan Golden Eye (Altın Göz) ile yeniledi. Onu takip eden blockbuster (gişe rekorları kıran) filmleri olan Tomorrow Never Dies (Yarın Asla Ölmez) ve The World Is Not Enough (Dünya Yetmez) ile de yeni filmlerine kapı açtı. Son olarak rol aldığı Die Another Day (Başka Gün Öl) filminde ise başrolleri Oscar Ödüllü sanatçılar Halle Berry ve Judi Dench ile paylaştı.

Daniel Craig (2006–Devam ediyor)

Daniel Wroughton Craig, James Bond film serilerinin altıncı James Bond’udur. Roger Moore, Sean Connery ve Pierce Brosnan’dan sonra ikiden fazla James Bond filminde oynayan oyuncudur. Kendisini The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) ve yeni çıkan, çok da beğenilen filmi Knives Out (Bıçaklar Çekildi) filminden hatırlayabilirsiniz. 2020’de yayınlanacak olan “No Time to Die”, Daniel Craig’in Bond karakterini canlandırdığı son film olacak.

ŞARKILAR

Birkaç istisna hariç her Bond filminin filmin ismiyle özdeşleşen ve dönemin hit şarkıcısının besteleyip söylediği şarkısı bulunur. Bunlardan en meşhur olanları:

-Shirley Bassey – Goldfinger(1964) 

-Adele – Skyfall(2012)

-Paul McCartney & Wings – Live And Let Die(1973)

-Nancy Sinatra – You Only Live Twice(1967)

-Matt Monro – From Russia With Love(1963)

-Tina Turner – Goldeneye(1995)

-Sam Smith – Writing’s On The Wall(Spectre 2015)

ve

-Billie Eilish – No Time To Die(2020)

 

ARABALAR

James Bond film serisinde ve romanlarında, Bond düşmanları ile savaşırken ön plana çıkan bir diğer şey ise dikkat çekici arabaları oldu. Bond bu zamana kadar çeşitli işlevleri ve modifikasyonlara sahip bir çok araç kullandı ama Bond’un favorisi ve James Bond dendiğinde herkesin aklına gelen araba Aston Martin DB5 olmuştur.

Sean Connery

DANIEL CRAIG, SON KEZ

Daniel Craig’in başrolünde yer alacağı son Bond filminin Spectre olması planlanıyordu. Hatta 2015 yılında hayata geçirilen Bond filmi Spectre’nin ardından Craig, bir daha James Bond olacağına bileklerini kesmeyi tercih edebileceğini söylemişti. Ancak oyuncu herkesi şaşırtarak role geri döndü. Empire’ın dergisine konuşan Craig, No Time To Die ile James Bond rolüne dönmesi hakkında şunları söyledi:

“Eğer öyle olsaydı, dünya normal bir şekilde devam ederdi ve ben de gayet iyi durumda olurdum. Ama bir şeyleri bitirmemiz gerektiğini hissettim. Eğer Spectre’de yarıda bıraksaydım, kafamda bir yerlerde ‘keşke bir film daha yapsaydım’ cümlesi yankılanacaktı. O rolü üstlenmeyi istemekle ilgili her zaman kafamda gizli bir düşünce vardır. Spectre böyle bir şey değildi. No Time To Die öyle.” 

Daniel Craig & Léa Seydoux, Spectre (2015) filminden.

Bir sonraki filminde kimin oynayacağı konusu hâlâ belli değil. Yakın zamanda Pierce Brosnan artık kadın bir Bond için zamanın geldiğini söylemişti. Fakat şu an kulislerde ismi en çok geçen isim Idris Elba. Hatta Spectre çıkmadan önce adı çokça anılan Harry Styles. Çoğu hayranın hayali ve yakıştırdığı isimlerden biri de İngiliz aktör Henry Cavill.

25. BOND FİLMİNİN KONUSU

Aktif hizmetten ayrılan Bond, yeni hayatına uyum sağlamaya çalışır. Jamaika’da sakin yaşamının keyfini çıkarmaya çalışan Bond’un huzuru, CIA’den eski dostu Felix Leiter’ın kendisinden yardım istemesi ile yarıda kalır. Bond’dan kaçırılan bir bilim insanının kurtarılmasına yardım edilmesi beklenir. Sandığından da tehlikeli olan bu işi kabul eden Bond, yeni teknolojilerle silahlanmış, kötü bir adamın peşine düşer.

VİZYON TARİHİ

3 Nisan 2020’de seyirciyle buluşacak filmin vizyon tarihi, Hızla yayılmaya devam eden Corona virüsün etkileri sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynakça: Wikipedia / imdb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir