Dünyanın En Renkli Şehirleri

Renklerin; çevresel bir fenomeni, insanlık tarihini veya kişisel özgürlüğü temsil edip etmediğinden emin olmasak bile bir sanatçının atölyesinin ötesinde tuvaller vardır. Dağlar, göller, binalar ve bahçeler, dünyanın en renkli alanlarından bazılarıdır. Bu yazıda toparladığımız şehirlerin sizi onları ziyaret etmeye teşvik edeceğini umuyoruz!

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Most Colorful Cities in the World: Bo-Kaap, Cape Town, South Africa
Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika.

Bu renkli evler, kölelikten kurtulmayı kutluyorlar. Cape Town’daki Bo-Kaap, Signal Hill’in eteklerinde yer almaktadır. Bu mahalle 1760’ların koloni dönemlerine kadar uzanmaktadır. Köleler Cape’te çalıştırılmak üzere Malezya’dan, Endonezya’dan ve Afrika ülkelerinden getirilirlerdi ve “huurhuisjes” denilen kiralık evlerde kalırlardı.

İlkin, evler beyaz boyalı hâldeydi ama insanlar bu evleri satın alarak seçtikleri renklere boyamışlardır. Çok renkli bu evler, Cape Dutch ve Gürcü mimarisinin karışımı şeklindedir. Güney Afrika’daki ilk cami olan Auwal Cami’si Bo-Kaap’ta inşa edilmiştir. Aynı zamanda Bo-Kaap’ta bölgenin zenginliklerini görebileceğiniz bir de müze bulunmaktadır.

Burano, İtalya

Most Colorful Cities in the World: Burano, Italy
Burano, Italya

Burano, Kuzey Venedik Lagün’ün İtalya’da bulunan dört ada kümesidir. Bu küçük ada, dantel yapımı ve renkli evleri ile ünlüdür. İlginçtir ki eğer bu mahallenin sakinleri evlerini boyamak isterlerse belli bir örüntüyü takip etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple de devlete bir talep göndermeleri gerekiyor, devlet de ev için hangi rengin uygun olduğuna karar veriyor.

Chefchaouen, Morocco

Most Colorful Cities in the World: Chefchaouen, Morocco
Şafşavan, Fas. Fas Dünya Haberleri.

Fas’ın bu küçük şehri 40,000 kişiye ev sahipliği yapar. Şafşavan, Kuzey Fas’ın Rif Dağlarında yer alır ve Tanca ile Tetuan gibi büyük şehirlerin yakınındadır. Azur “Medine”si veya eski şehirleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile tanınan Şafşavan aynı zamanda “Fas’ın Mavi İncisi” olarak da adlandırılmıştır. Şehir ilk olarak “zirveler” anlamına gelen Şavan diye anılmıştır. Gelgelelim şehir Şafşavan ismini 1975’te almıştır ve “zirvelere bak” anlamına gelir. Şehrin en dikkat çekici özelliği mavi boyalı evleridir. Mavi rengin neden kullanıldığını açıklayan pek çok fikir bulunuyor. Mavinin gökyüzünü, cenneti ve ruhaniliği temsil ettiği gibi… Fakat kendiniz gezip görseniz daha iyi!

Guatapé, Colombia

Most Colorful Cities in the World: Guatape, Colombia
Guatape, Kolombiya. Atlas Obscura.

Guatapé, Kolombiya’nın Antioquia Bölgesi’nde bulunan bir kasabadır. Bu kasabadaki evler, balkondan kapıya, çatıdan pencere kenarlarına kadar parlak renklere boyanmıştır. Buna ilaveten her ev kendi Zócalos’ı olan sıva dibi veya kasabanın ve insanların hikâyelerini anlatan kabartmalarla işaretlenmiştir. Bu bölge ayrıca ziyaretçilerin geniş kayalıklara tırmanarak vadilerin ve dağların panoramik bir görünümünü deneyimleyecekleri El Peñón de Guatapé ile de meşhurdur.

Havana, Küba

Havana, Cuba
Havana, Küba. La habana.
Havana’nın renkli mimarisi, sömürge geçmişinin ve burayı evleri olarak benimseyen göçmenlerin bir yansımasıdır. Örneğin Hollandalı, İngiliz, Fransız ve İspanyolların mimarisinin etkileri Eski Havana evlerinde görülebilmektedir. Havana’daki evlerin neredeyse yarısı pembe, sarı ve “sömürge mavisi”nin pastel renklerine boyanmıştır. En belirgin olan ise Müdeccen tarzıdır. Müdeccen, İspanyollar tarafından getirilmiş İspanyol-Arap etkisinin yüksek kemer ve kiremitlerde görüldüğü bir mimaridir.

Izamal, Meksika

Izamal, Mexico
Izamal, Mexico. En-Yucatan.

Fas’ın mavi sokaklarından Meksika Izamal’ın Sarı şehrine hareket ediyoruz. Yucatan Yarımadası’nın merkezinde yer alan Izamal Maya topluluğuna bağlı güçlü dinsel geleneklere sahiptir. Izamal, bölgede bulunan yedi Maya piramidi ile önemli bir seremoni merkezdir. İspanyol sömürgecilerin etkileri, 1549’da bölgede inşa edilen Fransisken manastırlarda görülebilmektedir. Izamal, Yucatan eyaletinde önemli bir hac bölgesidir. Ayrıca Yucatan, hâlâ Maya dilinin de kullanıldığı bir yerdir!

Jaipur, Racastan, Hindistan

Most Colorful Cities in the World: Jaipur, Rajasthan, India
Hawa Mahal, Jaipur. Jaipur Turizm.

2. Jai Singh tarafından 1727 yılında kurulan Jaipur, Hindistan’ın batısındaki Racastan’ın başkentidir. Burası ayrıca modern Hindistan’ın en erken planlanmış şehirlerindedir. İngiliz kolonisi olarak şehir Galler Prensi Albert Edward’ı karşılamak adına 1876’da pembeye boyanmıştır.  Bu sebepten ötürü şehir, Hindistan’ın Pembe Şehri olarak bilinmektedir ve Amber Kalesi ile Jantar Mantar gibi UNESCO Dünya Miras Alanları’na ev sahipliği de yapmaktadır.

Gökkuşağı Kasabası, Taichung, Tayvan

Most Colorful Cities in the World: Rainbow Village, Taichung, Taiwan
Gökkuşağı Kasabası, Taichung, Tayvan. Tupang Gala.

Bu güzel abide, Huang Yung-Fu isimli Büyükbaba olarak da bilinen eski bir asker tarafından yapılmıştır. Gökkuşağı Kasabası, Taichung, Tayvan’da bulunan askeri ailelerin kasabasıdır. Huang Yung-Fu, evleri yıkımdan kurtarmak için boyamaya başlamıştır. Kasabalıların çoğu alandan taşındığında ise Huang Yung-Fu yalnız hissederek evinin duvarlarını da boyamaya başlamıştır. Yerel bir üniversitenin öğrencileri bu sanatı keşfederek kasabayı kurtarmak için bir kampanya başlatmışlardır. Boyamalar doğadan, çiçeklerden, kuşlardan ve insanlardan esinlenilmiştir. Gökkuşağı Kasabası’nda neredeyse 1200 ev vardır ve hepsi büyükbaba tarafından boyanmıştır!

Çeviri kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/the-most-colorful-cities-in-the-world/

Merhabalar, bendeniz Elif. Sizlere burada geniş ve renkli bir dünya sunuyoruz. Sevgiyle kalın.

Bir Yorum Yazın