İtalya’daki Fabbriche di Careggine Kasabasının Dönüşü

Bir hayalet şehrin sokaklarında gezinmek her zaman başımıza gelen bir şey değil. Ancak bu fırsatın, gelecek yıl içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. İtalya Toskana’nın Lucca eyaletinde bulunan 12. yüzyıldan kalma Fabbriche di Careggine kasabası, sular altında kalmıştı. Bölge, 1947’de baraja çevrildiğinde köyü yutmuş olan sulara Vagli Gölü deniyordu ve baraj, bu gölün üzerine kurulmuştu. 34 milyon metreküp suyun altındaki yapay havzanın kalbinde hâlâ Fabbriche di Careggine mezarlığının taş işçiliği, Romanesk Kilisesi ve kasabalıların evleri yatıyor.

1994’te de gün yüzüne çıkmıştı.

Kasabanın 1994 yılına ait fotoğrafı

Baraj yapımı sırasında bölgede yaşamını sürdüren insanlar, Fabbriche di Careggine’in mimarisi taklit edilerek kurulmuş yakındaki bir kasaba olan Vagli di Sotto’ya taşındı. Birkaç yılın ardından baraj tamamlanmış, havza dolmuştu. Böylece, Fabbriche di Careggine tamamen suya karışarak Titanic ve Port Royal gibi batık hazinelerin arasına katılmıştı. Aslında kasaba, en son 1994 yılında, havzanın temizlik ve bakım için boşaltıldığı dönemde sular çekilince yüzüstüne çıkmıştı ancak işlem sonrasında tekrar sular altına gömüldü. Şimdi göl, 2021’de kurutulacak ve kasabanın 27 yılın ardından geri dönüşü küçük İtalyan kasabasına binlerce turist çekecek.

Lorenza Giorgi’nin babası, sevgili hayalet şehir en son su üzerine çıktığında Vagli di Sotto’nun başkanıydı. Eski başkan, yakın tarihli bir Facebook gönderisinde, “Umarım gelecek yıl … sosyal ağların yardımıyla, büyük başarıyı aynı ilgiyle tekrarlayıp üstesinden gelebiliriz.” diye yazdı.

Barajın sahibi olan şirket ENEL ise bölgedeki turizmi artırmaya odaklanan bir bildiri üzerinde çalışıyor. Bu bildiride gölün boşaltılması sonucu ortaya çıkabilecek sorunlara yoğunlaşılacak ve turizm bağlamında değerlendirmeler yapılacak. Paylaşılacak olan görüşler, barajın boşaltılabilmesi için önem arz ediyor.

Fabbriche di Careggine’nin en son gün ışığını gördüğü 1994 yazı sırasında kasabanın güzelce korunmuş kalıntılarını görmek isteyen bir milyondan fazla insan, batığa akın etmişti. Sosyal mesafenin bu büyük açıklamayı nasıl etkileyebileceğine dair herhangi bir duyuru yapılmasa da Vagli di Sotto sakinleri, 27 yıldır ilk kez sevgili komşu şehirlerinin sokaklarında yürümek için sabırsızlanıyor.

Adına Fabbriche di Careggine denilen ve tamamen sular altında kalan bir İtalyan Orta Çağ şehri, bu fotoğrafta tamamen sular altında.

Gölün kurutulması planlanıyor böylece ünlü Orta çağ hayalet şehri 2021 yılında tekrar su yüzüne çıkabilecek.

Dönem dönem suların çekildiği zamanlarda Vagli di Sotto sakinleri batık kentin tarihi kilisesinin uçlarını görebilirler.

KAYNAKÇA: https://mymodernmet.com/sunken-medieval-city-resurface/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir