Gökyüzündeki 99 Ada: Qianhai Koyu Üzerinde Havada Yüzen Tasarım

Sou Fujimoto Mimarları tarafından tasarlanan kule, suyun yaklaşık 27 metre üzerinde uçan 99 adet inanılmaz yüzer adadan oluşuyor. Tasarım, Qianhai’nin Yeni Şehir Merkezi Simgesi yarışmasının bir parçası olarak tamamlandı. Yarışma, Shenzhen’in Qianhai Koyu’nda yer alacak yeni sembol yapı için davet usulüyle düzenlendi. Bu yeni proje Shenzhen’in ve Qianhai bölgesinin şehirleşmedeki hızlı gelişimini simgeleyecek. Gelin hep beraber bu gökyüzündeki 99 ada tasarımına göz atalım.


Çeviren: Gizem Bilgiç Yalnız

Tasarımcılar, projenin hem devasa bir kule hem de birbirine bağlı adalar topluluğu şeklinde görünebileceğini söylüyorlar. Tabii bu nasıl görüldüğüne de bağlı. Bu melez yaklaşım, tasarımcı firmanın bir kule neye benzer konulu çalışmasının bir parçası. “Aynı anda bir ve çok olmak. Bu, farklılıkların çağında toplumların geleceğini sembolize ediyor,” diyor Sou Fujimoto Mimarları.

Peki bu yüzen adalar tam olarak nasıl gökyüzünün ortasında öylece havada asılı şekilde yüzer gibi kalacaklar? Tasarımcıların aktardığına göre; devasa gerilim kabloları yükün geri kalanını aktarırken büyük bir merkezi omurga kuleyi destekliyor. Bu; yapı öğelerinin, kuleden aşağıya, koya doğru sular akıyormuş görünümü veren güzel efekte katkı sağladığı anlamına geliyor.

Aşağıya doğru akan su efekti mimarların diğer bir büyük merakıyla birleşiyor: “Bir kule, Eyfel Kulesi’nin yaptığı gibi, nasıl olur da dikkat çekmeye devam ederken evrilebilir?” Bu sembol yapı kesinlikle dikkat çekiyor. Yapı; ayrıca, sergi alanları, bir restoran, bir kafe ve bir de gözlem platformu bünyesinde barındırıyor.

Jüri, yarışma için bir birinci seçmemiş olduğundan; Sou Fujimoto Mimarları’nın ikincilik derecesi alan bu tasarımı, yeni sembol yapı için en yüksek dereceyi kazanan teklif oldu.

Sou Fujimoto Qianhai’nin Yeni Şehir Merkezi’nin Sembol Yapısı için gökyüzünde adaları olan fantastik bir kule hayal ediyor.  

Çeviri kaynak: https://mymodernmet.com/sou-fujimoto-qianhai-city-center-landmark/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir