Haftanın Tablosu: Ateşli Haziran, Sir Frederic Leighton, 1895

Bu haftanın tablosu yaz sıcağını tasvir eden bir Viktorya dönemi çalışmasıdır. Frederic Leighton, Viktorya döneminin en ünlü sanatçılarından biriydi ve Kraliyet Akademisi’nin başkanıydı. Ressam, 1830’da İngiltere’nin Scarborough şehrinde doğmuş ancak 1840’tan beri ailesi ile birlikte Avrupa kıtasında yaşamıştı. Sanatsal eğitimi için Berlin, Floransa ve Frankfurt’ta okumuş ve birkaç yıl da Paris’te yaşamıştı. 1860’a gelindiğinde Londra’da yaşamak için İngiltere’ye dönmüştü. Ön-Raphael’ler ile ilişkilendirildi ancak ilişkileri karmaşıktı. Leighton detaylı gerçekçiliğe karşıydı fakat doğa ve şiirsel idealizm hakkındaki tutumlarını paylaşmıştır. Kendi sözleriyle şunları söylemiştir: “Tüm düşmanlarımla birlikte Pre-Raphael’lerle el ele tutuşuyorum.”

Bu resimdeki kadın sıcak bir yaz gününde terasta şekerlemesini yapmaktadır. Duruşu rahat gözükmese de göze dekoratif olarak hitap etmektedir. Floransa’daki Giuliano de Medici mezarını süsleyen Michelangelo’nun Gece‘sinden ilham almıştır. Kadının şalı, elbisesi ve saçları turuncu ve toprak tonlarının dalgasına karışıyor, rengin sıcaklığı çerçeveden bize doğru sızıyor. Yüzü sakin ama aynı zamanda al aldı, yanağı daha önce güneşte zaman geçirdiğinin işaretini veriyordu bize.

Arkasındaki manzaraya bir göz atalım. Deniz, sıvı metal gibi parlıyor, bizi yansıyan güneş ışığıyla kör ediyor. Ama resim gerçekten rahatlatıcı huzurla dolu mu? Sağ üst köşedeki bitki, uyku ve ölüm yakınlığına işaret eden zehirli zakkumdur.

Resmin ilginç bir tarihi var. Leighton’ın ölümünden bir yıl önce Royal Academy sergisi için sunduğu birkaç tablodan biriydi. Resmi sergiden önce, stüdyosunda kraliyet ailesi üyelerinin katıldığı tabloların küçük bir görüntüsünü düzenledi. 1900’lü yılların başında Oxford’daki Ashmolean’a ödünç verdikten sonra resim onlarca yıl boyunca ortadan kayboldu, sadece 1960’ların başlarında yeniden keşfedilmek üzere Battersea’daki bir evde bir baca üzerinde toplandı.
Leightonsın son resimlerinin olduğu stüdyo

Andrew Lloyd Webber, daha sonra tabloyu Kings Road’daki bir dükkânda gördü ancak büyükannesi, onu satın almak için ona 50 Euro borç vermeyi reddetti. “Daireme Victoria çöpü almayacağım.” demişti. Kısa bir süre sonra açık artırma yapıldı ancak düşük rezerv fiyatına ulaşamadı. Açık artırmadan sonra, Porto Riko’daki mevcut ikametgahı Ponce, Museo de Arte de Ponce tarafından hızlı bir şekilde satın alındı. 2016 yılında Leighton House Müzesi, Leighton’un Kraliyet Akademisi sergisine son sunumunu yeniden yaratan ve neredeyse tüm resimleri oluşturuldukları stüdyoya getiren bir sergiye ev sahipliği yaptı. Flaming June, gösterinin yıldızı oldu ve 1895’ten beri ilk kez asıl evindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir