Haftanın Tablosu: Sahilde Yürüyüş, Joaquin Sorolla

“Sahilde Yürüyüş”, Joaquin Sorolla’nın son zamanlarında yaptığı en parlak işlerinden biridir. Tablo, karısı Clothilde ile büyük kızı Maria’nın sahilde zarif bir şekilde yürümesini canlandırmaktadır. Tablonun büyük boyutu, cüretkâr kompozisyonu ve gösterdiği ifade özgürlüğü, sanatçının ABD’ye yaptığı yolculuktan sonra elde ettiği büyük bir başarıyı yansıtmaktadır.

Joaquin Sorolla, Sahilde Yürüyüş, 1909, Sorolla Müzesi, Madrid

Joaquin Sorolla, tarzı İzlenimcilik olan İspanyol bir ressamdı. Açık havada boyanmış en iyi eserleri, Valencia’nın güneşli sahilini canlı bir şekilde tasvir ediyor. Anayurdunu ve güneşle parlayan suların ışığı altında insanları ve manzaraları özenle temsil etmesiyle ünlüdür.

Detay

Bu tablo da diğerler tablolarından farklı değildi. 1909 yılının yaz aylarından birinde bu resmi, Valensiya’daki bir plajda resmetmiştir. Burada mavi, mor ve turkuaz fırça darbeleriyle tasvir edilen su ve kumlu deniz kıyısı, soyut bir sahne zemini haline gelmiştir. Sahne, Sorolla’nın eserlerinde tipik olan fotoğraf çerçevesinden çekilmiş gibi durmaktadır.

Detay

Ufuk çizgisi Clothilde’ın şapkası ile bölünmüştür. Burada gördüğümüz, “sahil şeridinden dolaşan iyi giyimli burjuva figürleriyle,” “zarif gezinti”nin ikonografik türünün mükemmel bir örneğidir.

Detay

Joaquin Sorolla hakkında bilgi yazısı için beklemede, tekrar buluşuncaya kadar ise sanatla kalın!

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/joaquin-sorolla-strolling-along-seashore/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir