Haftanın Tablosu: Simplon Geçidi: Resim Dersi, John Singer Sargent, 1911

John Singer Sargent’i birçok insan, yüzyılın sosyetesini resmettiği güzel yağlı boya tabloları ile tanır. Yağlı boya tablolarının yanı sıra suluboya tabloları da yapan Sargent’in bu suluboya örneklerinden biri, bu haftanın tablosu olan Simplon Geçidi, Resim Dersi’dir. 

John Singer Sargent, Simplon Geçidi: Resim Dersi, 1911. Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

Simplon Geçidi: Resim Dersi, açık havada sefa süren üç kadını tasvir etmektedir. Ortada oturmakta olan Sargent’ın kız kardeşi Emily, bir tablo üzerinde çalışıyor. Yanındaki iki genç kız, Sargent’ın yeğenleri Rose-Marie ve Reine, teyzelerinin çalışmalarını ilgiyle izliyorlar. Resmin konusu, resmin stilinin de konusu kadar rahat ve gayri resmi olduğu güzel bir yaz sahnesidir. Sargent birkaç yazını İsviçre Alpleri’nde Simplon Geçidi yakınında geçirdi ve burada bunun gibi birçok suluboya resmi yaptı. Resimler, ressamın kendi ailesini ve arkadaşlarını resim yaparken, okurken, uyurken ve diğer bir sürü durumda göstermektedirler. Birçok sahnede güzel hafif elbiseler ve renkli güneş şemsiyeleri olan kadınlar ve muhteşem dağ manzarasının kendisini de bulunur.

John Singer Sargent, Simplon Geçidi: Resim Dersi, 1911. Güzel Sanatlar Müzesi, Boston, detay

Geniş çapta seyahat rotası olan Sargent, suluboyalarının çoğunu yolda yapmıştır. Kuzey Afrika’da Bedevileri, Venedik’te mimariyi, İtalya’da mermer ocaklarını, Akdeniz manzaralarını, gösterişli bahçeleri ve daha fazlasını resmetmiştir. Sargent parlak renkler kullanır ve spontane fırça darbeleri vardır. Fırça darbelerinin bazıları daha ayrıntılı, bazıları ise ilk bakışta neredeyse soyut görünmektedir. Bununla birlikte, hepsi ilgi uyandıran bir sahne oluşturmak için yeterli bilgiyi aktarıyor gibi görünürler.

John Singer Sargent’ın suluboya tablolarının çoğu New York’taki Brooklyn Müzesi’nde ve Boston’daki Güzel Sanatlar Müzesi’ndedir ve bu iki müze en büyük koleksiyonlara sahiptir. Simplon Pass: Resim Dersi ve diğer Simplon Pass resimleri ise Boston’da bulunmaktadır.

Çeviri kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/painting-of-the-week-john-singer-sargent-simplon-pass-the-lesson/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir