Haftanın Tablosu: Tropik Yağmur Mevsimi, Frederic Church, 1866

Haftanın Tablosu serimizde bugün sizin için gerçek bir güzellik var. Bana göre umudun ve yeni başlangıçların simgesi olan bir resimdir.

Frederic Edwin Church, Tropik Yağmur Mevsimi, 1866, deYoung Müzesi

Frederic Edwin Church, Hudson River Okulu’nun ikinci kuşak mezunlarının sanatçısıydı. Çok hayali ve sembolik olmasına rağmen, bu sahne bilimsel olarak doğru ve keşfedilebilen unsurları içermektedir. Renk tayfının tersine çevrilmesiyle göze çarpan, tuvali kaplayan çift gökkuşağı, teknik olarak İskender’in kemeri olarak bilinir ve Church’un onu titiz bir şekilde anlatması, resmı yaparken bilimsel bir teze başvurmuş olabileceğini öne sürer.

Frederic Edwin Church, Tropik Yağmur Mevsimi, 1866, detay

Dahası, orada gösterilen tropikal hayvanların türü Jamaika’da yaşarken yaptığı eskizlere dayanmaktadır. Church ve eşi Isabel, iki çocuklarının da kuşpalazı (difteri) kaynaklı ölümünden sonra 1865’te adaya çekilmişlerdir. Ancak ertesi yıl ABD’ye döndüklerinde yeni bir çocuk beklediklerini öğrendiler.

Frederic Edwin Church, Tropik Yağmur Mevsimi, 1866, detay

Birçok bilim insanı, bu tabloyu Frederic’in yenilenen iyimserliğinin, hem kişisel hayatı hem de Amerikan İç Savaşı’nın sona ermesinden sonraki bir ulusal birlik ruhunun yansıması olarak yorumluyor. Bu resimde birkaç çiftin farkına varacaksınızdır: iki gezgin, iki palmiye ağacı ve tabii ki iki gökkuşağı. Sanırım buradaki cennete doğru giden gezginleri, ressamın ve eşinin kaybettiği çocukları olarak yorumlayabiliriz.

Kaynakça:http://www.dailyartmagazine.com/church-rainy-season-tropics/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir