Japon Dijital Kurulum Sanatının Sunduğu Hayalî Bir Dünya

Dijital sanat, genel anlamda üretilişinde bilgisayarın rol aldığı, fiziksel olmayan nesnelerin üretilmesiyle gerçekleşen sanat biçimine denir. Bu süreçte bilgisayar geleneksel anlamda bir yardımcı araçtan, vazgeçilmez bir ortak yaratıcı konumuna kadar uzanan tayfın herhangi bir yerinde bulunabillir.


Çeviren: Simge Şahin

‘’Dönüşüm alanındaki üç boyutlu yaşam’’ Japon dijital sanat kolektif TeamLab, izleyicileri dalıp götüren ve hayalimsi deneyimleri hayata geçiren epik dijital kurulumlar yaratmasıyla bilinmektedir. Toyosu’daki ‘’TOKYO TeamLab Gezegenleri’’, sergi alanının 10,000 metrekaresini kaplayan şirketin en iyi birkaç ‘’bedeni çevreleyen’’ (beden ve eser arasındaki sınırı yok eden) çalışmalarını sergilemektedir. Hazırsanız Dijital Kurulum sanatının etkisine kendimizi bırakalım.

Dijital teknoloji kullanılarak yapılan kurumların çoğu, izleyicilerin etkileşimleri temel alınarak değişen eserlerdir. TeamLab: ‘’Eser ve beden arasındaki sınır belirsizleşiyor, bu da insanların dünyayla olan ilişkilerini düşünmeleri için başlangıç noktası olabilir.’’ Örneğin Koi ve İnsanların Dansı ile Su Yüzeyinde Çizim isimli bir ışık kurgusunda ekip, alanın suyla doldurulmuş zeminine rengarenk etkileşimli koi balığı havuzu yansıtmaktadır. İzleyiciler diz boyundaki bulanık suya adım atarken mekan, içerisindeki bulunuşlarına göre yönünü ve hızını değiştiren hareketli koi balığıyla canlanmaya başlamaktadır.

Digital Art Installation Art Body Immersive Exhibition Tokyo by teamLab

Balık bir insanla veya başka bir balıkla çarpışırsa, balıklar yok olmakta ve arklarında bir dizi canlı renk bırakmaktadır. Diğer öne çıkanlardan biri de sanatçı Sisyu tarafından oluşturulan bir dizi üç boyutlu kaligrafı fırça dokunuşları olan Soğuk Yaşam’dır.

Dijital Kurulum Sanatı, Su Yüzeyinde Çizim

Digital Art Installation Art Body Immersive Exhibition Tokyo by teamLab

İzleyiciler bilgisayarla oluşturulmuş mürekkepli şekillerin Japonların ‘’yaşam’’ sembolü kiraz çiçeği ağacına dönüşümlerini izleyebilmektedir. Dönüşüm Alanındaki Üç Boyutlu Yaşam’da, oda kocaman sabit olmayan ışık küreleriyle doludur. İzleyiciler onlara dokunduğunda her defasında renk değiştirerek mekanı aydınlatmaktadır.

Diğer bir yerde, Düşen Çiçekler Evreninde Dolaşma adlı bir ışık kurgusunda çiçeklerin mevsimsel değişikliklerini görselleştirmektedir. Dijital olarak canlandırılan, sürekli olarak değişen çiçekler izleyiciler etrafında büyüyüp, çiçek açıp, solmaktadır. TeamLab: ‘’Uzan veya otur. Bedenin nihayetinde dolaşmaya başlar ve eserin dünyasında kaybolur.’’ Japon dijital sanat kolektif TeamLab, onların en epik dijital sanat kurgularını tek bir çatı altında sunmaktadır.

‘’Düşen Çiçekler Evreninde Dolaşma’’, 10.000 metrekarelik bir sergi alanını kapsayan her çalışma, izleyicilerin kendilerini tamamen kaptırmasını sağlamak ve  onları sanatla etkileşime geçmeye teşvik etmek için dizayn edilmiştir.

Digital Art Installation Art Body Immersive Exhibition Tokyo by teamLab
Dijital Kurulum Sanatı sergisi, teamLab, Eğri Yüzeyin Zirvesindeki Işık Zerrecikleri Şelalesi

İzleyicilere canlı bir etkileşim sunan sergi, dijital sanatın görsel şöleniyle bizleri büyülemekte ve amaçladığı hayalî evreni yansıtmaktadır.

Sonsuz Kristal Evren

‘’Sonsuz Kristal Evren’’, ‘’Dönüşüm Alanındaki Üç Boyutlu Yaşam’’, ‘’Soğuk Yaşam’’, ‘’ Su Yüzeyinde Çizim’’, ‘’Eğri Yüzeyin Zirvesindeki Işık Zerrecikleri Şelalesi’’, ‘’Yumuşak Kara Delik-Bedeniniz Başka Bir Bedeni Etkileyen Bir Alan Haline Gelir’’ gibi isimleri vardır bu dijital kurulum sanatı gösterimlerin.

Digital Art Installation Art Body Immersive Exhibition Tokyo by teamLab
Yumuşak Kara Delik-Bedeniniz Başka Bir Bedeni Etkileyen Bir Alan Haline Gelir

Aşağıdaki her biri olağanüstü olan kurguların görüntülerini izleyin.

Kaynak: https://mymodernmet.com/digital-art-exhibition-tokyo-teamlab/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir