Jeff Koons ve Onun Balon Köpekleri

Jeff Koons, Jay Z, Christie’s şirketinin ve palyaçoların ortak noktası nedir? Balon köpekler. Bu yazıda devasa bir oyuncağa benzeyen bu sanat eserinin nasıl tüm dünyada yaşayan bir sanatçının ürettiği en pahalı eser olduğunu, Christie’nin Müzayedesi’nde 58.4 milyon dolara nasıl satıldığını okuyabilirsiniz.

Jeff Koons, Balloon Dog (Magenta), 1994-2000, Versailles Şatosu, Versailles, Fransa. Fotoğraflayan Marc Wathieu via Flickr.

1955 doğumlu Jeff Koons, Pop ve Kavramsal akımların metotları ile temalarını birleştiren bir sanatçı. Bu akımları kullanarak kendine mal ettiği zanaatı ve popüler kültürü harmanlayarak özgün ikonografisini yaratıyor. Çalışmalarında kullandığı motifler birbiriyle bağdaşsa da tartışmalara her zaman açık kalıyor. Üretirken cinsellik ve arzu, ırk, cinsiyet, şan ve şöhret, medya, ticari ilişkiler gibi modern takıntıları keşfediyor. Keşiflerinin ürünlere dönüşüm sürecinde Koons, zanaatkarları ve teknisyenleri çalıştırıyor. Bu alışkanlıklarıyla çıkardığı en ikonik eser ise “Balondan Köpekler”.

Eserleri birden çok önemli sıfatlar atfedilerek satıldı ve hayatta olan bir sanatçının ürettiği en pahalı eser’ de bunlardan biriydi. 12 Kasım 2013 tarihinde Koons’un “Balon Köpekler (Turuncu)” adındaki eseri Christie’s tarafından New York’ta düzenlenen Savaş Sonrası Modern Dönem Müzayedesi’nde 58.4 Milyon dolara satıldı. Koons 2019’da kendisine ait olan rekoru da kırarak çelikten yaptığı “Tavşan” adlı eserini 91.1 Milyon dolara bir başka Christie’s Müzayedesi’nde sattı.

Jeff Koons Balloon Dog Dog Jeff Koons, Balloon Dog (Orange)
Jeff Koons, Balon Köpeği (Turuncu), 1994-2000. Christie’s.

Koons’un yaptığı 5 farklı Balon Köpek var. Ölçüleri 307.3 × 363.2 × 114.3 cm. Her bir eser hassasiyetle ayna parlaklığında paslanmaz çelikten işlenmiş ve mavi, eflatun, turuncu, kırmızı, sarı renklerinden yarısaydam kaplama ile bitirilmiş.

Turuncu olanı yapılan ilk balon köpeği doğum günü partilerinde yapılmış hediyeliklere benziyor. Diğer köpekler turuncu, yeşil, mavi renkleriyle dünyanın farklı yerlerinde sergilendiler, hatta parlak pembe olanı 2008’de kendini Versaille’a dahi taşıdı.

Koons’un ifadeleri ise “Ben her zaman balon hayvanları sevdim çünkü bizim gibiler. Bizler balonuz. Bir nefes alırsın, içine çekersin; bu iyimserlik. Sonra o nefesi geri verirsin, bu da bir çeşit ölüm sembolü.” şeklinde olmuştur.

Balon Köpekler, Koons’un balondan heykellerinden yalnızca bir kısmı. Aşağıda geçmiş yıllardan görmeye değer diğer heykelleri bulabilirsiniz.

Jeff Koons Balloon Dog Dog (L-R) Balloon Swan (Blue), Ballon Monkey (Red), Balloon Rabbit (Yellow) at the Gagosian Gallery in New York City on May 9, 2013
Jeff Koons, (L-R) Balon Kuğu (Mavi), Balon Maymun (Kırmızı), Balo Tavşan (Sarı), Mayıs 9, 2013, Gagosian Gallery, New York, NY, ABD.

Bu şaşırtıcı pembe Balon Köpek 9 Eylül 2008’de Versailles Şatosu’nda fotoğraflandı ve bazı ziyaretçilerin tepkisini çekerek XVI. Louis’in eski sarayı için inceliksiz ve fazlasıyla modern kaldığı yönündeki eleştirilere sebep oldu.

Jeff Koons Balloon Dog Dog This shocking pink Balloon Dog photographed on September 9, 2008, at the Château de Versailles sparked controversy as some visitors said the work was crude and too modern for Louis XIV’s former palace.
Pembe Balon Köpek, fotoğrafın çekilme tarihi, Eylül 9, 2008, Versailles Şatosu, Versailles, Fransa.

Balon Köpekler popüler kültürün bir simgesi haline geldi. Hatta anlaşılıyor ki JayZ, Koons’un büyük bir hayranı ve 2013’te Picasso Baby adlı şarkısında onun hakkında söylediği sözleri şu oldu: “Ah bu nasıl bir his, s*** et, ben milyonlarca Jeff Koons balonu istiyorum, ben sadece patlamak istiyorum.

Ayrıca 2017’deki bir konserinde Balon Köpekler’in bir kopyasıyla sahne aldı.

Jeff Koons Balloon Dog Dog CHELMSFORD, ENGLAND - AUGUST 20: (EDITORIAL USE ONLY) (EXCLUSIVE COVERAGE) Jay Z performs live on stage during V Festival 2017 at Hylands Park on August 20, 2017 in Chelmsford, England. (Photo by Jim Dyson/Getty Images)
Jay Z, V Festival 2017’de Hylands Park’ta sahne alıyor. August 20, 2017, Chelmsford, Birleşik Krallık. Fotoğraflayan Jim Dyson/Getty Images.
Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/jeff-koons-balloon-dog/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir