Miami Plajı’nın İlk Su Altı Heykel Parkı

Miami’deki farklı sanat ortamını seviyorsanız mimarlık firması OMA’nın bu son projesi tam size göre. ReefLine, Miami Plajı’nın ilk su altı heykel parkı olacak şekilde ve yaklaşık 11 km’lik bir alan içerisine planlandı. Bu proje çok fazla yaratıcı mekâna sahip olacak olsa da turistik bir mekandan çok daha fazlası. ReefLine, Miami’nin geleceğini tehdit eden iklim değişikliğinin, yükselen deniz seviyelerinin ve mercan kayalığı hasarlarının etkileriyle mücadeleye yardımcı olacak bir dayanıklılık projesi- bir yandan da şehrin sanat kültürü seviyesini yükseltecek.

BlueLab Koruma Topluluğu Başkanı ve kültürel girişimci Ximena Caminos, mimarları sanat ve çevre tasarımı adına bir sistem tasarlamaları için görevlendirdi. Proje, böylesine büyük bir çevresel etkiye sahip olacağından tasarımcılar, deniz biyologları, uzman araştırmacılar, mühendisler ve daha fazlasıyla, kullanılan malzeme ve yöntemlerin mevcut doğa hayatına yardımcı olmasını ve zarar vermemesini sağlamak için işbirliği içinde.

OMA ortaklarından olan projenin tasarım lideri Shohei Shigematsu, “ReefLine, benzersiz bir iş olacak çünkü Miami’deki iklim değişikliğinin tehlikelerine dikkat çekerek, bunları önlerken aynı zamanda şehrin canlı sanat ortamını zenginleştirecek” diyor, “İlk sualtı heykel parkımız üzerinde çeşitli uzman ve profesyonellerden oluşan bir grupla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Projenin inşa edilen ilk alanlarını Aralık 2021’de görebileceğiz. ReefLine’ın ilk kısmı resif heykelleri, şnorkelli yüzme yolu ve ziyaretçilerin teknelerinden ayrılabileceği güvenli bir bariyer içerecek. Sanatçı Leandro Elrich, ilk kısım için popüler “traffic jam” parçasını yeniden tasarlayacak. Elrich aynı zamanda Concrete Coral adlı heykel alanı için su altı yaşamının istenmeyen misafirleri olan karbon emisyonlarının ve olumsuz insan etkisinin sembolü olarak otomobil ve kamyon şeklinde tasarımlar oluşturuyor.

Aşağıda göreceğiniz konsept görseller, mekânı kafanızda canlandırmanıza yardımcı olacak.

OMA, Miami Plajı için 11 kilometre uzunluğunda bir su altı heykel parkı tasarladı.

 

Çeviri Kaynak: https://mymodernmet.com/miami-beach-reefline-oma/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir