Muhteşem Keanu Reeves

Adı Hawaii’de “Dağlardaki serin esinti anlamına gelen Keanu Reeves, 2 Eylül 1964’te Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta doğdu. Anne ve babası Reeves henüz 2 yaşındayken ayrıldı. Bunun üzerine annesi, Keanu ve kız kardeşi Kim’le birlikte New York’ta yaşamaya başladı. 1969 yılında annesi Patricia, Hollywood yönetmeni Paul Aaron ile evlendi. İki yıl süren ikinci evliliğinin ardından aile, Kanada’nın Toronto şehrine yerleşti.

Keanu Reeves, okul çağında “disleksi” yani öğrenme bozukluğu hastalığı ile savaşırken bir yandan da annesinin sürekli boşanıp evlenmeleri ve çok sık taşınmalarından dolayı değiştirdiği dört lisenin hiçbirisinden mezun olamadan, 15 yaşında Wolfboy adlı oyunla oyunculuk kariyerine başladı. Bu dönemde 1 yıl devam edebildiği De La Salle College’da hokey takımına giren Reeves, oyunuyla ”duvar” takma adını aldı. Aynı dönemde pastane yöneticiliği, buz pateni altı bileyiciliği gibi birçok farklı işte çalıştı.

Sinema Kariyeri

1989 yapımı “Bill and Ted’s Excellent Adventure” ile ilk büyük başarısını yakaladı. Tam işler güzel gider derken, My Own Private Idaho’da ki rol arkadaşı ve gerçek hayatta da çok yakın arkadaşı olan, River Phoenix 1993 yılında daha 23 yaşındayken yüksek dozda uyuşturucudan öldü. Phoenix’in ölümünden sonra Reeves, kendisini motorlara ve hıza verir. Çok geçmeden bacağında iz bırakan, ölümcül bir motosiklet kazası geçirir.

Ardından, Sandra Bullock ile başrolünü paylaştığı, 1994 yapımı “Speed” (Hız Tuzağı) ile beklenmedik bir popülariteye ulaştı. Şeytanın Avukatı filmiyle de büyük çıkış yakaladı. Bu film Reeves’e Matrix’in kapısını açtı. Keanu Reeves, Matrix üçlemesindeki seçilmiş kişi Neo karakteriyle kariyerinin zirvesine çıktı.

Jennifer Syme’in ölümü

Keanu Reeves art arda gelen içler acısı trajediyle yüzleşmek zorunda kaldı. Matrix filminden sonra, prodüksiyon asistanı Jennifer Syme ile 1998’de tanıştı daha sonra birbirlerine aşık oldular. 1999’da Syme ve Reeves çifti bir çocuk bekliyorlardı fakat Syme tam doğurma zamanı geldiğinde doktorlar bebeğin, anne karnında öldüğünü söylediler. Çocuklarını kaybetmenin verdiği stres ilişkilerinde bir soğukluk yarattı. 2 yıldan az bir süre sonra, Marilyn Manson’ın partisinden eve dönerken alkol ve uyuşturucu sonucu bir trafik kazası geçirdi ve hayatını kaybetti. Syme daha 28 yaşındaydı.

Reeves’in 3 kardeşi vardır bunlardan biri 90’larda lösemi teşhisi konan Kim Reeves’dir. Keanu, Kim ile çok yakındı ve Kim’in bakını tamamıyla Keanu üstlenmiştir. Söylenenlere göre Matrix Reloaded ve Matrix Revolution’ın çekimleri kız kardeşiyle ve onun hemşiresiyle daha fazla vakit geçirip sağlığına geri kavuşmasına yardım edebilmesi için ertelenmiştir. Keanu zamanının ve parasının çoğunu hastanelere, araştırma tesislerine ve kanser kurumlarına bağışladı. Kardeşi ile beraber Lösemi ile savaşırken de başka insanlara yardımcı olmak amacıyla bir çok kuruma maddi manevi yardımda bulunmuştur.

Bir apartman dairesinde yaşayan Reeves, çok parası olmasına rağmen neden Apartmanda yaşadığı sorulunca “İhtiyacım olan her şey var, neden kocaman ve boş bir evi seçeyim” demiştir. Günlük hayatında ulaşım için motorsiklet veya metro kullanan Keanu Reeves, başka bir röpotrajında “Para düşündüğüm en son şey, önümüzde ki bir kaç yüzyıl kazandıklarımla yaşayabilirim” şeklinde bir cümle kurmuştur.

“Şeytanın Avukatı”

Reeves, Matrix filminin set inşaatında çalışan bir adamın geçim sıkıntısı çektiğini öğrenir ve adama yılbaşında 20 bin dolarlık bir yardım yapar. Yine Matrix filminden kazandığı 114 miyon doların 80 milyonunu özel efekt ve makyaj personeline “siz benden daha büyük rol oynadınız, bütün mevzu sizde” diyerek pay eder. 2000 yılında çekilen “Yedek Oyuncular” filminde Gene Hackman ile oynaması için, “Şeytanın Avukatı” filminde ise sırf hayran olduğu Al Pacino ile oynamak için ücretinde ciddi bir indirim yapmıştır. Rol aldığı filmlerin setlerinde özellikle herkesin ismini öğrenmeye çalışır ve hepsiyle birebir sohbet etmeye özen gösterir.

Öte yandan Reeves motosikletlere büyük ilgi duymaktadır. Dogstar isminde bir rock grubu vardır. Kendisi de büyük bir punk rock dinleyicisidir. Solak olmasına rağmen gitarı sağ eliyle çalar. Ünlü rock grubu Anthrax’ın bir video klibinde yer almıştır. Son zamanlarda Becky isimli bir grupla çalmaktadır.

“Mickey Mouse kıyafeti giymiş gibiyim. Kostümün içinde kim olduğu hakkında kimsenin hiçbir fikri yok”
-Keanu Reeves

 


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

Kaynak: IMDb / Wikipedia / Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir