New York’ta Çekilmiş En İyi 7 Film

New York kelimenin tam anlamıyla ikonik bir şehirdir. Sayısız filmin, şehri mükemmel bir yer olarak seçmesi şaşılacak bir şey değildir. Yükselen gökdelenleri, yemyeşil parkları ve tarihi ile göze çarpan sokakları ile şehir, kendi başına bir karakter haline gelmiştir.

 1-Breakfast at Tiffany’s (1961)

Blake Edwards, Truman Capote’un aynı adı taşıyan romanına genel hatlarıyla dayanan bu hikâyeyi yönetmişti.

Audrey Hepburn, NYC’deki apartmanına taşınan genç bir yazara aşk olan naif, sosyetenin renkli siması Holly Golightly roluyle kariyerinin en iyi performanslarından birini vermiştir. Projenin çoğu, Fifth Avenue’daki lüks Tiffany & Co. Mağazasında gerçekleşmiştir. Tüm dış çekimler New York’ta, iç çekimlerin tamamı Hollywood, Kaliforniya’daki Paramount Stüdyoları’nda çekilmiştir.

2-Big (1988)

12 yaşındaki Josh, bir karnaval falcı makinesinde dilek tuttuktan sonra, tamamen bir yetişkin vücudunda (Tom Hanks) gizemli bir şekilde uyanır. Josh New Jersey mahallesindeki güvenli evini terk ederek New York’a uçar ve şehrin sundukları ile yetişkinlere çocuksu bir zevk yaşatır.

Bu filmdeki en ünlü sahnelerden biri, Fifth Avenue’deki mega oyuncak mağazası FAO Schwarz’un içinde çekilmiştir. Diğer yerler arasında JFK Havaalanı, St. James Hotel ve Strip House Grill bulunmaktadır.

3-Working Girl (1988)

Melanie Griffin, hırslı bir sekreter olan Tess McGill’i canlandırıyor. Kötü patronu onun iş fikrini çaldığında, patronunun işini yapmış gibi yaparak onu geri almaya çalışır.

Özgürlük Heykeli filmde sık sık gözükmektedir. Ofis sahneleri ise State Street Plaza ve 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında tahrip edilen 7 Dünya Ticaret Merkezi’nde çekildi. İkiz Kuleler film boyunca dikkat çekici bir şekilde yer almıştır.

4-When Harry Met Sally (1989)

Yönetmen Rob Reiner’in klasik romantik komedisi, NYC’ye karşı büyük bir aşk mektubudur.

“New Yorker” Nora Ephron tarafından yazılan film, neredeyse şehrin tamamında; Washington Square Park Arch, Greenwich Village, Loeb Kayıkhanesi Central Park, Metropolitan Sanat Müzesi ve Park Plaza Hotel’den çekilmiştir.

5-Ghostbusters (1984)

Bill Murray ve Ernie Hudson ile birlikte rol alan Dan Aykroyd ve Harold Ramis tarafından yazılan bu film, 1980’lerin en komik filmlerinden biriydi. Filmde, üç eski parapsikoloji profesörü, New York’taki çeşitli yerlerden hayaletleri ortadan kaldırmak için bir işe başlıyorlar. Los Angeles’ta bazı iç çekimler filme alınırken, Big Apple çok önemli bir rol oynamaktadır. Hayalet Avcılarının atışlarının yapıldığı yangın merkezi gerçek bir itfaiyedir: Beşinci Cadde’deki New York Halk Kütüphanesinde bir kaç sahne çekildi. Columbia Üniversitesi ve Central Park da gösterilmektedir.

6-Taxi Driver (1976)

Robert De Niro, Martin Scorsese’nin New York şehrinin sokaklarında bir gece taksi şoförü olarak çalışan, akıl almaz Vietnamlı bir eski asker hakkında neo-noir psikolojik gerilim filminde rol almıştır.

Sadece şehrin içinde çekilen filme gelecek soru, taksicinin nereleri gezdiği değil; nereleri gezmediği olmalıdır.

7-Manhattan (1979)

Pek çok Woody Allen filmi gibi New York, genç bir kızla çıkarken en iyi arkadaşının metresine aşık olan televizyon yazarının hikâyesi boyunca dikkat çekici bir şekilde öne çıkmaktadır. Mekanlar arasında Beşinci Cadde, Guggenheim Müzesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Bloomingdale’s, Broadway, Central Park West, Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Queensboro Köprüsü, Dalton Okulu, Elaine’s Restaurant, Empire Diner, Greenwich Village, John’s Pizzeria, Lincoln Center, Madison Caddesi, New York Limanı, Riverview Terrace, Rizzoli’nin Kitabevi, Uptown Raket Kulübü, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ve Zabar’s bulunmaktadır.

 

Kaynakça: https://www.thoughtco.com/best-new-york-city-movies-4160749

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir