Sanatçı, Önemli Bir Mesajı Savunmak için Disney Prenseslerine Bazı Engeller Ve Hastalıklar Vermiştir

Disney prenseslerinin, sanatçılar için her zaman büyük bir ilham kaynağı olacağından hiç şüphe yoktur. Ancak, bu sefer hikâyenin ana karakteri onlar değiller.  “Kraliyet Hizmeti Köpekleri” adlı seride, klasik prensesler, hizmet köpekleri olan engelli bireyler olarak resmedilmiştir. Arien Smith, sanatını “engelli karakterlerin eksikliğini eleştiren ve savunuculuğunu üstlenen” bir araç olarak görüyor.

Aynı zamanda bir avukat, eğitimci, yazar ve akıl sağlığı aktivisti ve hizmet köpeklerinin engelli eğiticilerini destekleyebilmenin farkındalığını arttırmak istiyor.

Kül Kedisi

Cinderella, görünmez bir durum olan fibromiyalji ile birlikte yaşamakta ancak pek çok insan için hasta sayılmaktadır. Servis köpeğiniz ayakkabılarını çıkartarak ona yardımcı olur.

Rapunzel

Burada resim, Karmaşık TSSB ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğunu temsil etmektedir. C-TSSB, uzun süreli travmaya (sıklıkla çocuklukta) bir yanıt türüdür. Servis köpeği onu çok güçlü bir disosiyatif durumdan kurtarıyor, daha sonra konfor ve topraklama için dokunsal uyarım sağlıyor.

Tiana

Tiana’nın otizm var. Küçük hizmet köpeği bu şekilde bir görev yürütmüyor, ancak otistik insanlar için; dokunma uyarımı, fiziksel olarak zararlı davranışların bozulması, aşırı uyarım epizodları sırasında yönlenme ve kaygıyı sakinleştirmeyi içerebilir.

Belle

Belle, Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğuna sahiptir. Servis köpeği bunu engelleyici bir duruş sergiliyor, bu yüzden birisi ona yaklaştığında uyarılabilir.

Pamuk Prenses

Pamuk Prenses bazı yiyeceklere alerjiktir. Hizmet köpeği, yemeğindeki alerjene uyarıda bulunmaktadır.

Uyuyan Güzel

Narkolepsi’li Uyuyan Güzel. Servis köpeğiniz, gündüz uyuşukluk döneminden sonra başını sizin başınızın altına tutuyor. Narkolepsi, uykuyu etkileyen nörolojik bir durumdur.

Pocahontas

Pocahontas diyabet hastasıdır. Hizmet köpeği, kan şekeri çok yüksek veya çok düşükse onu dürtme yoluyla anlatan bir tıbbi uyarı köpeğidir.

Kaynakça:https://www.boredpanda.com/disney-princesses-service-dogs-arien-smith/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir