Joshua Reynolds’un Bu 4 Sevimli Çocukları Size Çocukluğunuzu Özletecek Türden

1768’de kurulan İngiliz Kraliyet Akademisinin ilk müdürü olan Sir Joshua Reynolds, örnek alınacak bir ressamdı. Büyük Tur’unda İtalya’ya seyahat ederek Büyük Ustalar, antik kalıntılar ve heykellerle çalışma fırsatı kazanmıştı. Akademi, tarih resimlerinin, yani mitolojik, dini ve tarih konularının resmedilmesinin, türlerin hiyerarşisinde en yüksek konumda olduğuna inanıyordu fakat Reynolds en çok portreist olarak hatırlanıyordu. Bugün, Reynolds’un fırçası sayesinde hiç büyümeyecek olan bu çocuklarla şansına sahip olacaksınız:

Küçük Bir Prenses

Sir Joshua Reynolds,Masumiyet Yaşı, 1788 (?), Tate Galerisi, Londra

Bu kesinlikle bir portre değil, “süslü püslü resim” olarak adlandırılan bir karakter çalışmasıdır. Ayrıca en ünlü eserlerinden biri olarak kabul edilir. İlginç bir şekilde, x-ışınlarının yapıldığı zamanlarda, Reynolds’un “Masumiyet Yaşı”nı birçok kez resmettiği ve bir başka ünlü resmi olan Çilekli Kız’ın üzerinde çizdiği ortaya çıktı. Ne yazık ki, Reynolds’un hatalı tekniği nedeniyle, resim daha 19. yüzyılda korumaya ihtiyaç duyuyordu.

Bukleli Çocuklar

Sir Joshua Reynolds, The Brummell Children, 1781-1782, The Wallace Collection, London

Bu portre, iki erkek kardeşi, George ve abisi William’ı tasvir ediyor. ‘Beau’ olarak bilinen George, İngiliz moda tarihinde önemli bir figürdü çünkü bugün bildiğimiz takım elbiseyi ilk takdim eden olduğuna inanılıyor. O tam bir çıtkırıldımdı (çocukluğundan belli, şu pembe kuşağına da bakın!), kısa pantolonlar yerine düğümlü kravatlar ve uzun pantolonlar giymişti. Onu giydirmesi Reynolds’un beş saatini almıştı.

Benim Spanyelim Benim En Yakın Arkadaşım

Sir Joshua Reynolds,Jane Bowles, 1775, The Wallace Koleksiyonu, Londra

Jane’in babası Oxfordshire’da bir arazi sahibi ve amatör bir ressam ve müzisyendi. Reynolds’ı 3 veya 4 yaşında olan büyük kızını resmetmesini istemişti. İlk kız gibi aynı tarzda – ‘süslü’ bileşimlerle boyanmıştır ve bu da saflığın, masumiyetin kaygısız atmosferidir. Spanyeline sarılırken çok mutlu gözüküyor.

Her gün dua ediyorum çünkü büyüdüğümde bir peygamber olmak istiyorum

Sir Joshua Reynolds, The Infant Samuel at Prayer, The National Galerisi, Londra

Reynolds, dua eden Samuel’in en az iki versiyonunu resmetmiştir, ikincisi Montpellier’deki Fabre Müzesi’ndedir. Ancak bu sefer sevimli kız değil, Reynolds’un küçük bir çocuk olarak hayal ettiği İncil’deki peygamber Samuel’dir. Hatta Rembrandt’ın tarzını, onun kahverengileriyle, eşsiz ışık kaynağıyla taklit etmeye çalışmıştır. Atmosfer artık kaygısız değil, daha ziyade maneviyat ile doludur.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/cutest-reynolds-children-will-make-you-miss-childhood/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir