Daha Mutlu Bir Hayat İçin Rıza Abbasi Minyatürlerinden Gerçek İpuçları

Herkes mutlu olmak ister ve her birimizin mutluluğa dair farklı bir düşüncesi vardır. Mutluluk bazıları için üniversiteden mezun olmak ve yeni bir işe girmektir. Diğer kimseler için tüm bir haftasonu boyunca TV programlarını seyretmektir. Fakat mutluluğa dair düşünceniz ne olursa olsun gerçekte mutluluğun küçük şeylerle inşa edildiğinin muhtemelen farkındasınızdır. Neden söz ettiğimizi netleştirmek için bu küçük şeyleri Rıza Abbasi’nin minyatürleriyle göstereceğiz. Gelin hep beraber Rıza Abbari minyatürleri içinde mutluluğu bulalım.


Çeviren: Gizem Bilgiç Yalnız

Rıza Abbasi, İki Âşık, 1630, The Metropolitan Museum, New York, NY, ABD. Detay.Rıza Abbasi, 1565’te doğmuş önemli bir minyatür sanatçısı, kaligraf ve ressamdır. İşleri Safevi olarak bilinen döneme ait olarak kategorize edilir. Safevi Dönemi, Safevilerin Şii Hanedanı’nın İran üzerinde hakimiyet kurduğu dönemdir (1501-1736). Bu hanedanın imparatorları, sanatın sadece bir Şii kimliği inşa etmek için değil ticaret için de ne kadar önemli olduğunu anlamışlardı.

Bu dönemde, birçok yerel sanatçı Avrupa’da okumaya gönderilmiştir. Bu, önceleri sık rastlanır bir uygulama değildi. Rıza Abbasi’nin minyatürlerinde ve resimlerinde seçtiği temalar da alışıldık temalar değildi. Genç kadınları (sıklıkla nü olarak) portrelemek bir yenilikti. Aynı şekilde âşıklar teması da. Fakat her iki tema da Rıza Abbasi’nin eserlerini satın alanların gözünde, çok başarılı olduğunu kanıtlamıştı.

Rıza Abbasi’nin minyatürleri kaligrafi ögeleri de içerecek şekilde dikkatle işlenmiştir. Sanatçı, portrelerde uzmandır ve burada size mutluluğu oluşturan küçük detayları göstermek için sunacağımız tür de budur.

1. Çay Yapın (Yahut İyi Bir Kahve).

Daha mutlu bir hayat için minyatürlerden gerçek ipuçları: Rıza Abbasi, Saki, 1609, Golestan Sarayı, Tahran, İran.

Hayattaki en güzel hislerden biri, uzun bir iş gününden sonra eve gelip kendinizi güzel bir çayla (ya da kahveyle) şımartmaktır. Düşüncelerinizle baş başa kalıp bir fincan çayın tadına varmak, herkesin ihtiyacı olan fazladan enerjiyi verir size. Saki minyatüründe Rıza Abbasi, bir tepsi içinde üç fincan çay taşıyan, kırmızılar içinde bir kızı resmetmiştir. Muhtemelen bir kızlar gecesine hazırlanan bu kız, tüm gece uyanık kalmaları için çay koymaktadır.

2. Güzel bir kitap okuyun.

Daha mutlu bir hayat için minyatürlerden, gerçek ipuçları: Rıza Abbasi, Okuyan Gençlik, 1626, British Museum, Londra, Birleşik Krallık.

Okumak, çok eğlenceli bir kafa dağıtma şeklidir ve sizi gitgide daha yaratıcı olmaya yönlendirebilir. Okuduğunuz hikâyeler bir şekilde hep sizinle kalır ve sizin bir parçanız haline gelir. Okuyan Gençlik’te Rıza Abbasi, yine eserindeki her detaya hakimiyetini sergiliyor. Sarı arka plan, okuyanın sarı kıyafetiyle çok iyi bir uyum sağlıyor. Abbasi, bir sarı üstadı imiş. Sizce de öyle değil mi?

3. Bir randevuya çıkın.

Daha mutlu bir hayat için minyatürlerden, gerçek ipuçları: Rıza Abbasi, İki Âşık, 1630, Metropolitan Museum of Art, New York, NY, ABD.

Bu, Rıza Abbasi minyatürleri arasında en sevdiğimiz. Bu çift çok tutkulu ve birbirine bağlı görünüyor. Öyle ki insan, onların yerinde olmak istiyor. Şunu unutmayın ki mutluluk, bizzat sevgilinin kendisi değil onunla birlikte geçirdiğiniz zamandır. Rıza Abbasi’nin minyatürlerini satın alanlar tarafından en çok talep edilen türlerden biri de çift portreleri idi.

4. Bir evcil hayvana bakın.

Daha mutlu bir hayat için Rıza Abbasi minyatürleri: Rıza Abbasi, Genç Portekizli, 1634, Detroit Institute of Arts, Detroit, MI, ABD.

Evcil hayvanlar, müthiş dostlardır. Sizi eğlendirebilirler, size eşlik ederler ve muhtemelen karşılık beklemeden sizİ seveceklerdir de. Genç Portekizli minyatüründe Rıza Abbasi, bir adamı ve köpeğini betimliyor. Adamın köpeğine kendi içeceğinden ikram edişine ve nasıl da şefkatle baktığına bir bakın!

5. Dinlenmenin tadını çıkarın.

Rıza Abbasi, Uzanan Çıplak, 1590, Freer and Sackler Galleries, Smithsonian Institution, Washington, DC, ABD.

Tamam, bu, yoğun bir hayatınız ve bir sürü işiniz olduğunda zor. Fakat zaman zaman yavaşlamaya ihtiyacınız var. Ağırdan alın ve biraz dinlenin. Zihniniz ve bedeniniz size teşekkür edecektir ve nasıl yeniden enerji kazanacağınıza ilişkin olarak Rıza Abbasi’nin Uzanan Çıplaklarından her zaman ilham alabilirsiniz.

Mutluluk her zaman bizim altın postumuz olacak ve mutluluk arayışı da her zaman hayatın bir parçası olacak. Sadece detaylarda göründüğünde onu fark etmeyi unutmayın. Ya da minyatürlerde.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/miniatures-of-reza-abbasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir