Tarihte Bugün Neler Olmuştu? İşte Zihinlere Kazınan Tarihi Olaylar

Zenta Savaşı

Bugün 11 Eylül, Osmanlı İmparatorluğu tarihinin en acı dolu olaylarından birisi olan Zenta Savaşı’nın yıldönümü.

 

11 Eylül 1697 günü Avusturya ordusu ile yaptığımız bu savaşta 20.000 bin askerimiz cenkte, 10 bin askerimiz de suda boğularak şehit oldu. Bu savaş ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da kesintisiz geri çekilmesi başlamıştır. Bu öyle bir savaştır ki devlet hazinesi, sancak, 90 adet top ve en önemlisi Sadrazam’da bulunan devlet mührü bile düşman eline geçer. Sahipsiz kalan Balkanlar’da Avusturyalılar Saraybosna’ya kadar gelirler.

Bu savaşın ardından Osmanlı artık Viyana kuşatmasından sonra kaybettiği toprakları geri alamayacağını anlamıştır. Zenta faciası artık atak pozisyondan savunma pozisyonuna geçtiğimizin kabulüdür. Bu savaşta Sadrazamın ve tüm üst düzey askeri yöneticilerin kaybedilmesi, hazinenin ve ağır silahların düşman eline geçmesinden sonra bir daha hiçbir padişah ordunun başında sefere çıkmamıştır. Bu seferde ordunun başındaki II. Mustafa, sefere çıkan son padişah olmuştur.

9/11 SALDIRILARI

11 Eylül 2001’de El Kaide ile bağlantılı 19 militan dört uçak kaçırdı ve ABD’deki hedeflere karşı intihar saldırıları gerçekleştirdi. Uçakların ikisi New York şehrindeki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerine uçtu, üçüncü bir uçak Washington D.C.’nin hemen dışındaki Pentagon’a çarptı ve dördüncü uçak Pensilvanya’daki bir alana çarptı. 11 Eylül saldırısı sırasında yaklaşık 3.000 kişi öldü.

 

Milyonlarca kişi New York’ta meydana gelen olayları izledi, Amerikan Havayolları Uçuşu 77, Washington DC’de saat 9.45’te Pentagon askerî karargahının batı tarafına çarpmadan önce şehir merkezine geldi. Boeing 757’den gelen jet yakıtı, ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi olan dev beton binanın bir kısmının yapısal çöküşüne yol açan yıkıcı bir cehenneme neden oldu. Pentagon’da 125 askerî personel ve sivilin yanı sıra uçaktaki 64 kişinin de öldürüldüğü söylendi.
Saat 10.30’da ikiz kulelerin kuzey binası çöktü. Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin çöküşleri sırasında sadece altı kişi hayatta kaldı. Yaklaşık 10.000 kişi, çok ağır yaralanmalar sonucunda tedavi edildi.
Terörün her türlüsünü lanetliyoruz.

VAN Depremi

Van’ın Erciş ilçesinde 11 Eylül 1941 tarihinde merkez üssü Kocapınar beldesi olan 7 büyüklüğündeki depremde 194 kişi hayatını kaybetmiş, 36 köy yerle bir olmuştu. Bugün depremin üzerinden tam 72 yıl geçti.
Uzmanlar söz konusu depremin Van`da son yüzyıl içerisinde yaşanan 7 büyüklüğündeki üç depremden biri olduğuna dikkat çekerek ortalama 30 yılda bir büyük depremlerin tekrarlandığını ifade edip depremlerin ciddi can kayıplarına sebep olmasına rağmen yerel yönetimlerin tedbir almadığını ve depremlerin erken unutulduğunu belirttiler.

11 Eylül 1923

Halk Fırkası Genel Başkanlığı’na Mustafa Kemal Paşa seçildi.

11 Eylül 1853

Elektrikli telgraf ilk defa bugün kullanıldı.
Son olarak bugün, 11 Eylül Dünya Gazete Dağıtıcıları günü ilan edilmiştir.
Kaynakça: https://www.history.com/topics/21st-century/9-11-attacks – https://tarihnedio.com/1941-van-depremi/ – tarihtebugun.gen.tr – twitter.com/mehmet_dilbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir