Antoni Gaudi’nin Renkli Evi: Casa Vicen

CANLI FOTOĞRAFLAR ANTONI GAUDİ’NİN RENKLİ ‘CASA VICENS’LERİNİ GÖZ ALICI DETAYLARLA KEŞFEDEBİLMENİZİ SAĞLAR

Casa Vicens, Barselona’da bulunan ve şu anda bir müze olan Antoni Gaudi tarafından tasarlanan bir evdir. Bu yapı 20-26 Carrer de les Carolines üzerinde Gràcia semtinde yer almaktadır. Art Nouveau’nun ilk binalarından biri olarak kabul edilir ve Gaudi tarafından tasarlanan ilk evdir.


Çeviren: Zeynep Sağlam


İspanyol mimar Antoni Gaudi birçok büyük komisyonlarından ilki olan Casa Vicens’in inşaatını 1885’de tamamlamıştır. Art Nouveau’nun ipuçlarını Mağribi (Fas’a ait) unsurlarla güzel bir şekilde harmanlayan bu büyüleyici yapı, Gaudi’nin öncülüğünü yaptığı ve kusursuzlaştırdığı bir tarz olan Catalan Modernizminin* katalizörü olarak anılıyor. Barselona’da yaşayan (yerleşik olan) fotoğrafçı David Cardelus, Photographing Heritage serisinde onu neyin bu kadar özel yaptığını göstermek için mekan içi görüntüler de sunmuştur.


Gaudi’nin diğer eserleri gibi Casa Vicens; elle boyanmış mozaikler, çok katmanlı kemerler ve geometrik motifler içeren detayları ile ünlüdür. Bu dekoratif ve mimari unsurlara ek olarak Casa Vicens, Cardelús’un fotoğraflarında vurgulamak istediği canlı renk paleti ile de meşhurdur.

 

 

My Modern Met’e şöyle demiştir:

“Renk, mimari fotoğrafçılıkta en çok sevdiğim şeylerden biri çünkü izleyicinin dikkatini çok hızlı çekmeme, onları durdurmaya ve onlara göstermeye çalıştığım şeylere bakmalarına yardımcı oluyor”

“Gaudí–Casa Batlló, Gaudí Crypt, Palau Güell ve El Capricho’dan bazı yapılar fotoğrafladım ve renk, her zaman bu yapılarla nasıl iletişim kuracağımızın anahtarı oldu; farklı renk paletleri ama her zaman, her yerde renk.” diyerek sözlerine devam etmiştir.

 

 

 

Sitenin bina yöneticileri tarafından Casa Vicens’in fotoğrafını çekmek için Cardelús görevlendirilmişti. Ondan özel olarak yapıyı kendine has özelliklerini vurgulayarak dijital pazarlarda duyurması istenmişti.

 

 

 

 

 

 

Neyse ki Cardelius için bu tür bir odak alışılmadık bir konsept değildi. Aksine, projesinin merkezinde bulunuyordu ve beklenildiği gibi Gaudi beğenisiyle körükleniyordu.


“Mimari fotoğrafçılıkta renkler, şekiller ve çizgiler vardır ve niyetim onları mümkün olduğunca harmonik bir çerçevede yakalamaktır” demiştir. “Barselona’da büyüdüğün zaman, Gaudí’yi fotoğraflamak her zaman bir ayrıcalıktır ve hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Umarım, Gaudi’nin tüm eserlerini fotoğraflamayı başarabilirim… bir gün.”


*Katalan modernizmi olarak da bilinen Modernisme, İspanya’daki en baskın kültürlerden biri olan Katalan kültürünün yeni bir hak kazanmasıyla ilişkili bir sanat ve edebiyat hareketine verilen tarihi bir adlandırmadır.

Kaynakça: https://mymodernmet.com/casa-vicens-photos-david-cardelus/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir