Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar

Renkler, ister çevresel olayları, ister insanlık tarihi veya kişisel özgürlükleri temsil ediyor olsun, bir sanatçının fırça darbelerinin oluşturamayacağı mükemmellikte doğal tuvaller mevcuttur. Dağlar, göller, binalar ve bahçeler dünyanın en renkli yerlerinden bazılarıdır. Aşağıda sunacağımız bu renkli manzaraların size ilham kaynağı olmalarını ve bir gün bu yerleri ziyaret edebilmenizi umuyoruz!


Çeviren: Zeynep Pınar Kayadibi

Dallol, Danakil Çöküntüsü, Etiyopya

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Dallol, Danakil Çöküntüsü, Etiyopya. Parlak Etiyopya.

Bu renkli manzara, Danakil Çöküntüsündeki sinder konili volkan olan Dallol’dur. Alışılagelmiş bir volkanın aksine Dallol, parlak yeşiller, kırmızılar ve sarılardan oluşan bir tuvaldir. Bu renklerin oluşumuna orada bulunan sıcak asidik su kaynakları ve tuz birikintileri neden oluşmuştur. Danakil Çöküntüsü, çok yüksek sıcaklıklarla birlikte aşırı tuz, potasyum hidrat ve diğer mineral konsantrasyonlarından oluşmuştur. Bununla birlikte, sürekli olarak ortaya çıkan yeni kaynaklar ve tuz çeşitleri nedeniyle devingenliğini hiç kaybetmez. Hâliyle bu ilginç bölge çok sayıda turisti çekiyor, aynı zamanda turistlerin yeryüzünde yaşamın nasıl başladığını anlamalarına yardımcı olan birçok jeolog da onlara eşlik ediyor.

Büyük Set Resifi, Mercan Denizi, Queensland, Avustralya

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Büyük Set Resifi, Mercan Denizi, Queensland, Australya. SBS News.

Bu su altı peyzajı, Queensland kıyılarının 2.300 kilometre açıklarına yayılan dünyanın en büyük mercan resif sistemidir. Resif, mercan polipleri adı verilen minik organizmaların bir araya gelmeleriyle oluşmuş sayısız deniz canlısı ve balığa ev sahipliği yapan bir doğa harikasıdır. Hatta o kadar benzersiz güzelliğe sahiptir ki 1981’de UNESCO bu bölgeyi Dünya Mirası Sit Alanı ilan etmiştir. 2019’da, Avustralya’da Citizen Reef adlı büyük bir çevre kampanyası başlatılmıştır. Bu kampanya, Büyük Set Resifi’ne vatandaşlık hakkı vermiştir, bu da aşırı turizm ve iklim değişikliklerinin zararlarından korunacağı anlamına gelmektedir. Şimdi, bu Avustralya güzeli uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilir!

Natron Gölü, Tanzanya

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Natron Gölü, Tanzanya. DW.

Tanzanya’nın kuzeyinde bulunan Natron Gölü her ne kadar güzelliği ile bizi büyülese de içine girip yüzmeyi aklımızdan bile geçirmemeliyiz! Gölün benzersiz parlaklıktaki kırmızısı, civardaki Ol Doinyo Lengai adlı aktif bir yanardağdan kaynaklanmaktadır. Bazen 10,5’e kadar yükselen alkali seviyesi, çok yoğun miktarlardaki sodyum karbonat ile birleşmektedir. Çarpıcı kırmızı rengine, tuzlu suyu seven bir mikroorganizma olan haloarchaea neden olmaktadır. Bununla birlikte, su seviyesi yükseldiğinde göl tahminen daha az tehlikeli olmaktadır. İşte o dönemlerde, iki milyondan fazla flamingo, gölü birincil üreme alanı olarak kullanmaktadır.

Mermer Mağaraları, Patagonya, Şili

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Şili, Patagonya’nın Mermer Mağaraları. En Güzel Noktalar

Şili’nin güneyinde bulunan Patagonya bölgesindeki General Carrera Gölü yakınlarında yer alan Cuevas de MaCuevas de Marmol veya Mermer Mağaraları, dünyanın en büyüleyici mağaralarından biridir. Mermer Katedrali olarak da adlandırılan bu yeraltı mağaraları, Şili-Arjantin sınırında insanlara görsel şölen sunan mermer manzarasının da bir parçasıdır. Mağaralar yaklaşık 6.000 yıl önce göldeki dalgaların kayaları aşındırması sonucunda oluşmuştur. Mavi rengin oluşturduğu farklı desenler gölün yansımasından kaynaklanmakta, gölgelerin yoğunluğu ise su seviyesine ve mevsimlere göre değişmektedir.

Gökkuşağı Dağları, Zhangye Danxia, Çin

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Gökkuşağı Dağları, Zhangye Danxia Ulusal Jeoloji Parkı, Kansu, Çin. Gezgin Köşesi.

Gökkuşağı Dağları, Batı Çin’de Kansu eyaletinde bulunan Zhangye Danxia Ulusal Jeoloji Parkındadır. Sanki bu muhteşem dağlar, doğa paletinin tüm olası renkleriyle donatılmış gibi görünüyor! Milyarlarca yıllık sert hava koşulları, su erozyonu, kuvvetli rüzgârlar ve iklim değişiklikleri, kumtaşının kırmızı rengin baskın olduğu inişli çıkışlı tepelere dönüşmesine neden olmuştur. Tepelerin güzelliği gün doğumu ve gün batımı ile daha da artmaktadır. National Geographic’in Gökkuşağı Dağları’nı Dünyanın En İyi 10 Coğrafi Harikaları listesine almasına kesinlikle şaşmamalı.

Vermont, New England, Amerika Birleşik Devletleri

Yeryüzündeki Rengârenk Mekânlar: Vermont, New England, ABD. Conde Nast Traveler.

Ünlü yazar şöyle ifade etmiştir:

“Sonbahar, her yaprağın bir çiçek olduğu ikinci ilkbahardır.”

Albert Camus

Bu ifade özellikle Vermont’a çok yakışmaktadır. Sonbahar uğradığında, bu tatlı yer kırmızıların, turuncuların ve sarıların büyülü ve mistik mekânına dönüşüverir. Bölgenin neredeyse yüzde 75’ini ormanlar kaplıyor ve ülkedeki akçaağaçların en yoğun olduğu yer olarak biliniyor. Sonbahar geldiğinde ve ağaçlar yapraklarını bir bir döktüğünde, Vermont kesinlikle dünyanın en renkli mekânına dönüşüyor!

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/world-colorful-places/amp/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir