Mimari İnceleme: Wall Street

Wall Street dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Tarihsel olarak New York’un finansal bölgesinin merkezi olarak bilinen Wall Street, genellikle Amerika’daki varlık ve hırsla ilişkilidir.


Çeviren: Simge Şahin

ADINI NASIL ALDI?

Hollandalıların Yerli Amerikalılardan “Yeni Amsterdam”ı satın almasından sonra, yeni koloninin kuzey sınırını oluşturan bir çit inşa edildi. Sokaktaki ilk “duvarlar” basit tahta çitlerdi, ancak zaman geçtikçe ve gerilimler büyüdükçe, bölgeye hâkim olan hem İngilizlere hem de Amerikan’ın yerli kabilelerine karşı koloniyi savunmak için daha güçlü, daha uzun bir duvar inşa edildi. 1685 yılında, orijinal çit yıkılıp yeni bir duvarla değiştirildikten sonra, duvarla paralel olarak Wall Street ismi uygun görülen yeni bir sokak oluşturuldu.

İTİBARINI NASIL ELDE ETTİ?

Kayıtlar, Devrimci Savaşı’ndan sonraki yıllarda, tüccarların ve borsacıların Wall Street’in dibinde oturmuş özel bir çınar ağacının altında toplandığını ve çok geçmeden, karargahı yüzyıllardır Wall Street’te bulunan New York Borsası’nın kökleri olduğuna inanılan Buttonwood Derneği’ni (1792) kurduklarını gösteriyor.

WALL STREET BOYUNCA BİNALAR

Eğer 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında büyük bir finansal kuruluş ya da başka bir büyük işyeri olsaydınız, Wall Street olacağınız yer olurdu. Pek çok bina Manhattan’ın bu ucunda, Wall Street bölgesinin Midtown’daki binalardan farklı olarak kendi silüetini oluşturmaya başladığını fark etti.
J.P Morgan gibi, insanlar 23 yıldır bunun gibi merkezler inşa etmişlerdir ve bu bina onca yıldır ülkenin en önemli finans kurumudur. George B. Post tarafından inşa edilen New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) Binası da yeterince büyük, neo-klasik tarzda inşa edilmiş ve Birleşik Devletler Tarihi Yerler Ulusal Kayıtlarında yer edinmiştir.

CHARGİNG BULL HEYKELİ

Financial District’in en ünlü simgelerinden biri de “Charging Bull” Heykeli’dir (heykel, bir boğa piyasasını; sürekli yükselen bir piyasayı temsil eder).
1987’deki borsa çöküşünden ilham alan heykeltraş Arturo Di Modica, 3175 kg’lık boğa heykelini iyimserlik simgesi olarak yapmıştır. Heykeli 1989’da Wall Street’teki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın önüne izinsiz yerleştirmiştir. Polis tarafından heykeli kaldırıldı, ancak halkın itirazları sayesinde heykel yeniden yerleştirildi. Fakat eski yerine değil, Wall Street yakınlarındaki küçük bir ek park olan Bowling Green’e konumlandırılmıştır. Ve heykel, Aşağı Manhattan’ın en popüler atraksiyon merkezlerinden biri haline geldi.
Kaynakça:https://www.aviewoncities.com/nyc/wallstreet.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir