Terk Edilmiş Kiliseler Ardındaki Mahzûn Güzellik

Bazı fotoğrafçılar, bâkir mekânları yakalamaktan büyük keyif alırlar. Fakat bazıları da vardır ki yaratıcılıkları, âdeta bir zamanlar var olan bir güzelliği fotoğrafladıklarında harlanır. Bu durum fotoğrafçılığa olan tutkusunu; seyahat, mimari, kültürel miras ve terk edilmiş yapıları arayıp bulmanın sebep olduğu macera ile harmanlayan Roman Robroek için bilhassa doğru olsa gerek. Öyle ki Roman Robbroek, Avrupa genelinde farklı çürüme derecelerindeki terk edilmiş kiliseleri dışa vurmaktadır.

Öncesinde insanları bir araya getiren bu dinî yapılar; doğa tarafından kurtarılabilsinler diye terk edilmişlerdir. İster doğal afet sırasında hasara uğramış olmaları hasebiyle terk edilmiş olsunlar isterse gayrimeskûn bir köyde konumlansınlar, her yerin anlatacak kendine özgü bir hikâyesi vardır.

Bu meşguliyet, Robroek’a merakını geniş bir kitleyle paylaşması hususunda yardımcı olurken geçmişin yıkılışına ve işçiliğine tanıklık etmesine de vesile olmuştur.

“Bu yolla tarihin küçük bir parçasını belgelendirmeyi ve insanlara normalde göremedikleri yapıların içerisine bakış atmaları için bir kapı aralamayı çok önemli buluyorum. Buna ek olarak, ben genel anlamda çok büyük bir eski mimarî hayranıyım. Dolayısıyla modern mimari bana göre değil. Bu şekilde eski mimari, tarihin tozlu sayfaları ardında kalmamış olacak.” 

Robroek, mekânlarını birkaç yolla keşfediyor: İlk yöntem, Google sokak görünümünü kullanarak kiliseleri sanal ortamda keşfetmek. Diğer durumlarda ise Robroek, tıpkı bir dedektif gibi fotoğraflayacağı yerlerin izini sürüyor yahut çürüyen yapılardan bahseden gazeteleri araştırıyor. Son olarak, bu tutkusunu paylaşan meslektaşlarıyla bir grubu var. Bu henüz mahvedilmemiş özel konumlar hakkında fikir sahibi olmasına olanak sağlıyor.

“Kime güvenebileceğini bilmek çok mühim çünkü ziyaret edilemeyecek kadar popüler olduğu için bir mekânın tahrip edilmesi, soyulması yahut o mekâna grafiti için boya püskürtülmesinden daha kötü bir şey yoktur.”

O hâlde sizi alıp bambaşka diyarlara götürecek ve gizemli yerlerin ardındaki hikâyeleri merak etmenizi sağlayacak bu fotoğrafların keyfini çıkarın..

Terk edilmiş kilise

Fotoğrafçı Roman Robroek, terk edilmiş kilise fotoğraflamak için Avrupa’yı bir uçtan bir uca geziyor.

Terk edilmiş kiliselerden fotoğraflar

Terk Edilmiş Kiliseler

Fotoğrafları, bu dinî yerlerin zevâline ve nefâsetine vurgu yapıyor.

Terk edilmiş kilise fotoğrafçılığı

Bu terk edilmiş kiliseler çalışması vesilesiyle insanlara hiçbir zaman gidip göremeyecekleri yerlerin içine bakma fırsatı sunuyor.

“Ümit ediyorum ki insanlar, kapalı kapılar ardında gizli tutulan güzelliğin keyfini çıkarırlar.”

Avrupa’da yer alan terk edilmiş kiliseler
Kaynak: https://mymodernmet.com/roman-robroek-abandoned-churches/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir