Roma’nın Arenası: Kolezyum İle İlgili Şaşırtıcı 6 Gerçek

Antik Roma’yı Kolezyum gibi iyi örnekleyen başka bir yapı yoktur. MS 70-80 yılları arasında inşa edilen bu ikonik Roma mimarisi, şimdiye kadar yapılmış en büyük amfitiyatro olmasının yanı sıra İtalyan kültürünün önemli bir sembolüdür. Gladyatör oyunlarına sahiplik eden Kolezyum, yaklaşık 2.000 yıldır halkın hayal dünyasını sanki Kolezyum Dünyanın yeni 7. harikasıymış gibi yakalamaya devam etti.

Interesting Facts About the Colosseum

2018 yılında Kolezyum, dünyanın en popüler turistik mekânıydı ve inanılmaz tarihten etkilenen 7 milyondan fazla ziyaretçi çekti. Arenanın yeni alanları son yıllarda halka açılmış ve mimarlık, antik tarih ile İtalyan kültürünü sevenler için daha heyecan verici bir cazibeye sahip olması sağlanmıştır.

İlk seferiniz veya beşinci seferiniz olsa da Kolezyum ziyareti, her zaman Antik Romalıların günlük yaşamları ve boş zamanlarını nasıl geçirdikleriyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıkarır. Kolezyum’da yer alan oyunlar, halkı öğleden sonralarını stadyumda geçiren modern spor hayranlarından çok farklı olmayan bir şekilde stres atmanın bir yoluydu. Görecek ve öğrenecek çok şeyi olan Kolezyum, kapılarını açtığı günden beri Roma İmparatorluğu’nun simgesi olarak kalmış çarpıcı bir başarıdır.

Kolezyum hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte amfitiyatro hakkında sizi şaşırtacak 6 gerçek.

Colosseum Facts

BİR ZAMANLAR FARKLI BİR İSME SAHİPTİ

Şimdi Kolezyum olabilir, ancak İmparator Vespasian saltanatının yetkisi altında inşa edildiğinde ona Flavian Amfitiyatrosu adı verildi. Vespasian, oğullarını da içeren Flavian Hanedanlığı’nın ilk hükümdarıydı.

Peki, Colosseum kelimesi nereden geliyor? Yakında bulunan Colossus olarak bilinen dev Nero heykelinden alındığı düşünülüyor.

BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜYLE AÇILDI

Ne yazık ki Vespasian, MS 80’de  Kolezyum’un halka açıldığını görebilecek kadar yaşamadı. Bunun yerine bu büyük onuru açılış, bu durumu 100 günlük oyunlarla kutlayan oğlu Titus’a düştü. Bu oyunlar arasında hem gladyatör savaşları hem de hayvanlar arasındaki dövüşler vardı.

KARMAŞIK BİR OTURMA SİSTEMİ VARDI

80.000 seyirciyi tutabilecek bir alana sahip olan Kolezyum’daki oturma düzenleri tam olarak organize edilmiştir. İmparatorun kendisi ve çevresi için kendi girişi ve imparatorluk kutusu vardı. Yakındaki bir tırabzan bölümünde diğer yetkililer otururken diğerleri basamaklara otururdu. Adımlar boyunca insanlar sınıf ve vatandaşlık sırasına göre düzenlenmiştir. Kadınlar ve vatandaş olmayanlar ahşap tribün üzerinde bir araya gelirlerdi, köleler ise  şimdilerde olmayan bir terasta ayakta duruyordu. İşleri düzenli tutmak için Kolezyum’un dış kısmında girişlerin üzerinde sayılar vardı, böylece insanlar yerlerini bulmak için nereye gideceklerini biliyorlardı.

Interior of the Colosseum in Rome

ZEMİNİN ALTINDA BİRÇOK ŞEY OLUYORDU.

Kalın ahşap zeminin altında gladyatörler ve hayvanlar, merkeze girme sıralarını beklerlerdi. Sürpriz için 30’dan fazla tuzak kapısına izin verildi, onları sahneye götürmek için özel asansörler kullanan hayvanlar ve gladyatörlerle birlikte. Bu sahne arkası alanı ayrıca yaralıları tedavi etmek için ilk yardım istasyonlarını da içeriyordu. Şimdi halka açık, özel turlar ziyaretçilere Kolezyum’un bu inanılmaz yeraltı bölümünün tadına baktıracak.

SU SAVAŞLARI VARDI.

Her ne kadar gladyatör savaşları ve hayvan savaşları halk arasında daha popüler olsa da, Kolezyum deniz savaşları için de donatılmıştı. Yeraltı sıhhi tesisat, arenayı bu sahte deniz savaşları için su basmalarına izin verdi, ancak sonunda başka bir bölgeye taşındılar, böylece arena yeraltı tesislerini iyileştirmeye odaklanabildi.

GLADYATÖRLER YAKINDA EĞİTİLİYORDU.

Roma’da gladyatörlerin eğitim aldığı birçok okul vardı. En büyüğü olan Ludus Magnus kısmen kazılmıştır ve Kolezyum’un hemen yanında sokak seviyesinden görülebilir. Eğitim akademisi mini bir arena içeriyordu ve hatta onu Kolezyum’a bağlayan bir yeraltı geçidine sahipti. Uygulama arenasının yanı sıra arkeologlar ayrıca eğitimdeki gladyatörlere yurt sağlamak için 14 hücreden oluşan odalar kazdılar.

Facts About the Colosseum

Kaynak: https://mymodernmet.com/colosseum-facts/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir