The Irishman Filmini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Taxi Driver (Taksi Şoförü), Goodfellas (Sıkı Dostlar), Raging Bull (Kızgın Boğa), The Departed (Köstebek), The Wolf of Wall Street (Para Avcısı) gibi filmlerin yönetmeni olan Martin Scorsese’nin Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi usta isimleri bir araya getiren Netflix yapımı yeni filmi The Irishman hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

Konusu Nedir?

Film, 1920 yılında İrlanda ve İsveç kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Frank Sheeran’in hayatını anlatıyor. Frank Sheeran 2. Dünya Savaşı gazisidir ve İtalya’daki savaşta edindiği deneyimler onu yetenekli bir katil haline getirmiştir. Adam öldürme konusundaki yetenekleri onu mafya için mükemmel bir tetikçi yapmıştır. International Brotherhood of Teamsters adlı işçi sendikasında memur ve aynı zamanda mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ı Robert De Niro canlandıracaktır. Ünlü oyuncuya bir diğer efsane isim olan Al Pacino, Jimmy Hoffa rolüyle eşlik edecek.

Charles Brandt’in “I Heard You Paint Houses” adlı kitabından uyarlama

Joe Pesci ve Robert De Niro

 The Irishman, Charles Brandt’in mafya tetikçisi Frank Sheeran’ın beş yıl boyunca kayıt altına alınan röportajlarından yola çıkarak kaleme aldığı I Heard You Paint Houses (Ev Boyadığını Duydum) adlı gerçek suç romanından sinemaya uyarlanıyor. JFK suikasti ile Teamsters işçi sendikasının lideri Jimmy Hoffa‘nın öldürülmesi konularına da değinecek olan filmin senaryosu The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız), Schindler’s List (Schindler’in Listesi), Moneyball (Kazanma Sanatı) gibi önemli yapımların Oscar ödüllü senaristi Steve Zaillian tarafından kaleme alındı.

Scorsese’nin En Pahalı Filmi

Film, Martin Scorsese’in 140 milyon dolara mal olan en büyük projesidir. Film çekimleri New York’ta gerçekleşti ve Ağustos 2017’den Mart 2018’e kadar sürdü. Filmin çekimleri 2018’in başlarında sona erse de filmin post prodüksiyonu henüz tamamlanamadığından yayın tarihi uzadı. Ayrıca filmin belli bölümlerinde Robert De Niro’nun 30 yaş daha genç gösterilmesi için gerekli özel efektler yüzünden filmin bütçesi yüksek rakamlara ulaştı. Bu yüksek bütçeden dolayı filmin yapımcılığını üstlenmekten vazgeçen Paramount’un ardından filmin yapımcılığını Netflix üstlendi. Robert De Niro, Netflix’in filme olan katkısını şöyle ifade ediyor:

“Sonuç olarak, Netflix’in bize verebileceği paraya sahip olmasaydık, filmi istediğimiz gibi çekemezdik.”

 The Irishman, 1 Kasım tarihinde sinemalardaki yerini alacak.  27 Kasım’da ise Netflix’te izleyicileriyle buluşacak. Bilindiği üzere Akademi’ye bir filmin kabul edilebilmesi için belirli bir süreliğine ve günde birkaç kez düzenli olarak sinemalarda gösterime girmiş olması gerekiyor. Özellikle de Los Angeles, New York gibi şehirlerde vizyona girmiş olması gerekiyor. Scorsese yakın arkadaşı olan Paul Schrader konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Netflix, filmlerin sinemalarda gösterime girmesini umursamıyor. Stüdyolar dağılıyor. Netflix artık yeni model.”

FRAGMAN

The Irishman 27 Kasım’da Netflix’te izleyicileriyle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir