Joaquin Phoenix’li Joker Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Todd Phillips’in yönettiği, başrollerde Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz ve Francis Conroy gibi isimlerin olduğu, 4 Ekim’de vizyona girecek olan Joker hakkında bilmeniz gereken her şey.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

Todd Phillips ve Robert De Niro
Todd Phillips ve Zazie Beetz

Joker filmi, 1980’lerin Gotham City’sinde geçiyor. Batman’in ezeli düşmanı olan ikonik karakterin geçmişine bir bakış sunacak ve Joker’e dönüşümünü ele alacak olan filmin hikâyesi Alan Moore ve Brian Bolland imzalı çizgi roman, The Killing Joke’tan (Öldüren Şaka) uyarlama. Çizgi romanda Joker’i şakalarına hiç gülünmeyen stand-up komedyeni Arthur Fleck olarak görüyoruz. Fakirlikle boğuşan komedyen, başına gelen talihsizlikler sonucunda aklını yitiriyor ve Gotham’da terör estiren birine dönüşüyor. Todd Phillips’in yönetmen koltuğunda oturduğu Joker filminin senaryosunu Phillips’le birlikte Scott Silver üstlendi.

“Eskiden hayatımın bir trajedi olduğunu düşünürdüm” diyor Joker’e dönüşmüş Arthur Fleck, “aslında bir komediymiş.”

İnternet ve film dünyasındaki birçok insan merak ediyor olabilir: “Heath Ledger ve Jared Leto’dan sonra gerçekten başka bir Joker’e ihtiyacımız var mı?” Cevap muhtemelen hayır, ama bir de şöyle düşünün, bu projeye Phoenix gibi bir aktör hayat vereceği için özel bir iş olma şansına sahip olabilir.

DC Evreni ile Bağlantılı mı?

Film, DC Genişletilmiş Evreni’nde geçmiyor. Jared Leto’nun Joker rolünü bırakmasına rağmen, bu film bağımsız bir film bu yüzden de Joker rolünü Joaquin Phoenix üstleniyor. Bu, Jason Momoa’nın (Aquaman), Gal Gadot (Wonder Woman) veye Zachery Levi’nin (Shazam!) yer aldığı evrende göremeyeceğiz. Ve ayrıca Variety’nin yönetmen Todd Phillips’e, Joker’in Matt Reeves’in yeni Batman’i karşısına çıkma ihtimali var mı sorusuna verdiği yanıt çok net:

“Hayır, kesinlikle yer almayacak.”

Venedik Film Festivali’nde En Tepede

Bu yıl 76. kez düzenlenen Venedik Film Festivali’nde festivalin en büyük ödülü olan Altın Aslan’ın sahibi Joker filmi oldu.

Devam Filmi Gelebilir

  Total Film’e (GamesRadar) konuşan Todd Phillips’in açıklaması şöyle:
“Devam filmi ile ilgili bir planım yok ama Joaquin için her şeyi yaparım. Film, 2. bir filme gerek duymuyor. Filmi tek bir film olacakmış gibi çektik. Size söyleyebileceğim tek şey şu: Joaquin Phoenix ile her şeye varım. Onun gibisi yok. Eğer devam filmi için istekli olursa, insanlar da filme ilgi gösterir ve Warner Bros. bize yeni bir proje için gelirse… Eh, ben ve Phoenix’in devam filmi hakkında güzel şeyler düşünebileceğimizi hissediyorum.”

Joker için Oscar Açıklaması

Joker’in, Venedik Film Festivali’nde yer alması oldukça dikkat çekti. Çünkü festival, sanatsal yapımlara yer vermesiyle biliniyor ve bu yetmezmiş gibi festival Şefi Alberto Barbera, filmin Oscar Ödülleri’nde adından fazlasıyla söz ettireceğine inandığını şu sözlerle ifade etti:
“Joker filminin Oscar Ödülleri’nde şansının çok büyük olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle adaylardan birisi olacaktır. Kesinlikle tahmin edilmesi çok zor bir hikâye. Bu yüzden adaylık elde edecektir diye düşünüyorum.”

Fragman

Kaynak:
https://deadline.com/2019/09/joker-venice-festival-alberto-barbera-roman-polanski-1202709107/
https://www.indiewire.com/2019/09/joker-sequel-todd-phillips-backtracks-1202174264/
https://www.technobuffalo.com/joker-movie

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir