“Justice League: The Synder Cut” Fragman Analizi

Zack Snyder’ın Justice League’inin tam ve resmî fragmanı, önceden görülmemiş sahnelerden ve daha fazla DCEU ipuçlarıyla dolu. Resmî olarak duyurulmasının üzerinden bir yıl geçti ve şimdi HBO Max’e gelmesine günler kaldı. Zack Snyder’ın Justice League‘i, belli ki tamamlanmış ve aylar süren bekleyişin ardından tamamıyla görülmemiş sahnelerden oluşan tam bir fragman ile karşımızda.


Çeviren: Elif Dağatar

Batman, Wonder Woman, Cyborg, Flash, and Aquaman in Zack Snyder's Justice League
Batman, Wonder Woman, Cyborg, Flash, and Aquaman in Zack Snyder’s Justice League. Photo: Warner Bros. Pictures

Hâlâ daha seyretmediyseniz aşağıdan fragmanı izleyebilirsiniz…

Zack Snyder’ın Justice League Filminin Yeni Fragmanı ve Analizi

Şimdi, bu analize hak ettiği değeri verebilmek adına kronolojik bir sırayla ele almayacağız filmi. Onun yerine bu analizi temalara, karakterlere ve olaylara ayırarak hikâyenin ve bunların birbirleriyle bağlantılarını oluşturacağız.

Bunu aklımızda bulundurarak, Zack Snyder’ın DCEU’sunun merkezindeki karakterimiz ile başlayalım.

Superman

Zack Snyder, DC Genişletilmiş Evreni’ni, Henry Cavill’in Superman’i canlandırdığı 2013’teki Man of Steel ile başlatmıştır. Bu film, Superman’in detaylı bir hikâyesini anlatmış ardından 2016 yılında Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminde Ben Afleck’in Batman’i, Gal Gadot’un Wonder Woman’ı ile Jesse Eisenberg’in Lex Luthor’unu tanıştırmakla kalmamış Superman’i Doomsday’in ellerinde öldürtmüştür. Superman’in dirilişi her zaman Jutice League’in odak noktası olarak planlanmış ve Zack Snyder’ın Justice League’i fragmanının merkezinde olmuştur…

Henry Cavill as Superman resurrected in Zack Snyder's Justice League

Fragmanın ilk sahnesi tam olarak Superman’in ölüm karesine geri gitmektedir. Bu sahnede, göğsündeki Doomsday’in sebep olduğu o korkunç yara ile Superman’i görmekteyiz.

Bu, geçmişin anımsandığı bir sahneye bağlanan rüya silsilesi midir yoksa Superman’in kendi ölümünü gördüğü bir hayal midir? Veya belki de Darkseid ve Apokolips güçlerinin nasıl da Superman’in ölümüyle alarma geçtiğini gösteriyordur. Burada, Superman’in çığlıklarının ses dalgası olarak yansıtılması ve aynı anda Eisenberg’in Luthor’unun “bir zil çalındı” sözü, ikinci seçeneği işaret ediyor. Batman v. Superman ile Justice League filmleri arasındaki köprüyü, filmin başlarında göreceğiz. Böylece seyirciye, 2016’da BvS‘den sonra çıkan diğer filmlere rağmen son filmin bıraktığı yerden devam edeceğimizi hatırlatıyor oluyorlar.

the Superman hologram in Zack Snyder's Justice League

Burada Jason Momoa’nın Arthur Curry’si ile Gal Gadot’un Diana’sını, Superman’in temsili bir holografisini izlerken görüyoruz. Sanki, “Vay, bu adamın hâlâ buralarda olup da bize birkaç uzaylı pataklamamızda yardımcı olması muhteşem olmaz mıydı? Öldürülmesi yazık oldu Bruce!” dedikleri bir sahne gibi.

Bu sahnede dikkat edilmesi gereken şey ise bunun nasıl da klasik bir Superman pozu olduğu. Gerçekten de ikonik bir sahne ve sanki Curt Swan/Murphy Anderson’ın Man of Steel çizimleri canlanmış gibi.

a photo of Kevin Costner as Jonathan Kent in Zack Snyder's Justice League

İlk çekimin aksine yukarıdaki görsel kesinlikle Superman’in canlandırılma sahnesinden. Yerde, Superman arka planda suya indirildiği sırada Kevin Costner’in Jonathan Kent karakterinin fotoğrafının kimyasal suya battığı görülüyor. Arkada hafifçe Jonathen Kent’in baba olarak Superman: The Movie’de (1978) yaptığı “Burada bir sebep için bulunuyorsun.” konuşması yankılanıyor.

Amy Adams as Lois Lane and Henry Cavill as Clark Kent in Zack Snyder's Justice League

Lois Lane rolünde Amy Adams’ı, Kent Çiftliği’nde durdukları sırada, dirilmiş bir Clark’ı onunla gelmesi için ikna etmeye çalıştığını görüyoruz. Aralarındaki mesafe ve Adams’ın yalvarır ifadesi ile Clark’ın hayatta ama tam anlamıyla kim olduğundan farkında olmadığı görülüyor.

Justice League’de takım Superman’i uyandırdıklarında onu şaşkın vaziyette ve diğerleriyle çarpışır halde izliyoruz. İnsanlığa bağlantısını hatırlatmak adına ilk olarak Clark’ın sevdiği kadın, daha sonra ise büyüdüğü yer değişikliğe sebep olmuş ve ona insanlığını hatırlatmış olabilir.

Henry Cavill as Clark Kent, Amy Adams as Lois Lane, and Diane Lane as Martha Kent in Zack Snyder's Justice League

Gördüğünüz üzere Clark üstüne bir tişört geçirmş yani Lois ve Martha ile olan bu sarılmanın ertesi günden olduğunu varsayabiliriz. Clark, yaşayan insanların dünyasına geri uyum sağlamış, zihni ve ruhunu kontrol altına almış ve Steppenwolf, Darkseid ve Parademonlara yılın tekmesini atmaya hazır.

Man of Steel homage in Zack Snyder's Justice League

Ve Superman’in dirilişini Man of Steel‘deki ilk uçuş sahnesine tazimden daha iyi ne gösterebilir ki? O filmde, Superman’in uçuş güçlerini yansıtma şekillerini her zaman beğenmişimdir. Bir jet gibi kendini ileri doğru atmasından ziyade etrafındaki yer çekimini manipüle ederek uçtuğunu ima ediyor.

Henry Cavill in the black Superman suit in Zack Snyder's Justice League

Hadi kabul edelim, Superman’in Ölümü’ndeki (2018) siyah Superman kostümünü herkes filme getirmeyi istemiştir ama kimse burada görünen kadar hakkını verememiştir.

Henry Cavill as Superman with heat vision eyes in Zack Snyder's Justice League

Superman’in, Zack Snyder’ın Justice League’ine zihninin Darkseid tarafından onu bir Apokolips askeri yapmak için manipüle edilmiş veya kötü olarak döneceğine dair spekülasyonlar uzun süredir yapılmaktadır. Çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde bunun oldukça fazla örneği var. Ne zaman bir Zack Snyder filminde “öfkeli Superman’in ısı saçan bakışlar”ını görsek, gittiğimiz yerin orası olduğunu varsaymak kolaydır. Özellikle Batman’in Batman v. Supermen’de sahip olduğu “Knightmare” görüşü dikkate alınırsa ki bu fragmanda da var.

Bunun nereye gittiğinden tam olarak emin değiliz fakat şu anda, yukarıdaki bahsi geçenlerin olacağını düşünmüyoruz. Büyük ihtimalle Superman, yeniden dirilmeden kalma bir zayıflığı varken kendini güçlendirmenin bir yolu olarak, Steppenwolf ve ve arkadaşlarını tekmelerken siyah ve gümüş bir kostüm tercih etmiş olabilir. Belki. Söz vermiyorum.

Steppenwolf ve arkadaşlardan bahsetmişken…

Steppenwolf

Zack Snyder’ın Justice League‘i filminde en büyük değişim ana düşman Steppenwold ve diğer Darkseid, Desaad ve Granny Goodness gibi küçük düşmanlar şeklinde geliyor. Hadi Steppenwolf ile başlayalım….

Steppenwolf unmasked in Zack Snyder's Justice League

Steppenwolf’un maskesiz haline bir bakalım. Oldukça… karakteristik bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Steppenwolf armored in Zack Snyder's Justice League

Zırhı ya da baltasından kısmamışlar. Hatta bir Amazon’a baltasıyla vurmasıyla çıkan kandan da anlayacağımız üzere Steppenwolf’un baltasının meydana getireceği hasardan da kısmayacaklar.

Steppenwolf kneels in Zack Snyder's Justice League

Bu ilginç ve yeni bir çekim. Steppenwolf, bir tünel açılısı olabilecek bir şeyin önünde eğiliyor veya tabut şeklinde cihaz her ne ise onun yardımı sayesinde Apokolips ile iletişim kuruyor olabilir.

İlerlemesini Darkseid’e mi rapor ediyor? Darkseid hoşnutsuz mu? Bu sahne geçmişte mi günümüzde mi yaşanıyor?

Hatta, hadi bu yeni düşmandan bahsedelim biraz…

Darkseid, Desaad, ve Granny Goodness

Yeniden tasarlanmış Steppenwolf’a ek olarak Zack Snyder’ın Justive League’i filminde Apokolips’den bazı kötülerin şeytani yüzlerini göreceğiz.

The Apokolips throne room in Zack Snyder's Justice League

Oldukça havalı görünen bu sahne, Apokolips’in evini ve özellikle Darkseid’in kendisinin taht odasını gösteriyor gibi. Apokolips, Darkseid’in demir yumruğuyla yönetilmekte. İkiz kardeşinin aksine New Genesis ise kahramanların olduğu New Gods ile doludur. Bütün bu karakterler ve konseptler, Jack Kirby tarafından 1970’lerin başındaki DC Comics zamanında oluşturulmuştur ve o zamandan beri DC Evreninin köşe taşı olmuştur.

Desaad, Darkseid, and Granny Goodness in Zack Snyder's Justice League

Burada, Steppenwolf’un Dünya’ya olan saldırısının arka planında kötücül üçlümüzün en net görüntüsüne sahibiz. Soldan sağa; Desaad (Darkseid’in danışmanı ve baş işkencecisi), Darkseid’in kendisi ve Granny Goodness’ı (Apokolips ordularının eğitmeni) görüyoruz.

Darkseid, taht odasındaki sancakta da görülen omega sembolünü giyiyor. Darkseid’in gözleri, “Omega Etkisi” olarak bilinen güç enerjisi ile parlıyor.

Shirtless Darkseid in Zack Snyder's Justice League

Darkseid’in tişörtsüz bir şekilde savaş baltasını savurduğu sahnenin geçmişte mi günümüzde mi ya da Dünya’da mı yoksa Apokolips’te mi geçtiği meçhul. Geçmişte olması daha olası, tabii belki de Uaxas olarak bilindiği zamanlardan olabilir.

Geçmişten söz açılmışken…

Diana inside the temple in Zack Snyder's Justice League

Sinema filminde gördüğümüz gibi Zack Snyder’ın Justice League’inde de göreceğimiz üzere bu Steppenwolf ve Apokolips ordularının Dünya’yı ilk ziyaret edişi değil. Bu sahnede Diana’yı bir çeşit tapınakta, bir çıkmazın eski bir tasvirine bakar halde görüyoruz. En azından kesinlikle bir uzaylı istilacılara karşı birleşmiş Themscira ve Atlantis ordularını betimlediği görülüyor. Dairesel Apokoliptik gemiler, gökyüzünde tıpkı fragmanda bir yerlerde gördüğümüz halde sıralanmış…

The Apokolips spaceships in Zack Snyder's Justice League

Yukarıdaki sahnenin modern mi yoksa geçmişe mi ait olduğundan emin değiliz fakat hepsini bir arada ele alacağız. Yakın geçmişte Darkseid’in Dünya’ya yolculuğunun başka bir referansı bulunmakta…

Darkseid painting in Zack Snyder's Justice League

Antik Yunan dili pek kullanılmasa da burada “karanlık” ve “Darkseid” anlamını taşıyacak yazılar mevcut.

Ana Kutu’nun sade tasvirine de dikkat çekelim. Ayrıca, Darkseid bu resimde bir mızrak veya ok tutuyormuş gibi görünüyor…

Gal Gadot holding an arrow in Zack Snyder's Justice League

Bu ok her ne ise antik olduğu ve Apokolips güçlerini yenmenin anahtarı olacağı kesin. Şimdi, bu gizemli tapınağa gelecek olursak… fragmanın başka bir yerindeki bu sahne olma olasılığı var mıdır?

Zack Snyder's Justice League - Themyscira

Veya bir noktada Steppenwolf ve istilacı güçlerinin daha eski bir karargâhı mıydı?

Şimdi kahramanlarımızın geri kalanına gelelim…

Cyborg

Kesilen sahnelerde Ray Fisher’ın Cyborg’unun pek de bir ilgisi olmadığı ima ediliyordu. Zack Snyder ise Cyborg’u, Justice League hikâyesinin kalbi olarak düşündüğünü söylemiştir. Bu da Zack Snyder’ın Justice League’inde Cyborg’u daha fazla göreceğiz demek.

Ray Fisher as Cyborg in Zack Snyder's Justice League

Burada, omzundaki toptan sağ kolundaki çizgi roman kesinliğindeki ses topuna kadar halihazırda göründüğünden daha becerikli olması dışında pek de bir detay yok.

Ray Fisher as Victor Stone in Zack Snyder's Justice League

Belki de daha önemlisi, Cyborg’un Cborg olmadan önceki hali ile daha fazla vakit geçireceğiz. Burada Ray Fisher’ı, Gotham Şehir Üniversitesi futbol takım kaptanı Vic Stone olarak görüyoruz. Muhtemelen doğuş hikâyesini filmde izleyeceğiz. Ya da en azından Victor’u futbol yıldızı olarak göreceğiz fakat özellikle bu çekim, daha farklı görünüyor. Belki de Victor, siberuzayda geziniyor ve kendisini hâlâ bir bütün halinde görüyor olabilir… ya da tamamıyla başka bir şey olabilir.

Ve muhtemelen ima edilen…

Cyborg and the Mother Box in Zack Snyder's Justice League

Bir tahmin yürütmem gerekirse, Vic, bu sahnede bir Ana Kutu’nun arayüzü ile bağ kurmaya çalışıyor ve pek de iyi gidiyor gibi görünmüyor. Bu yüzden mi yukarıdaki rüya haline büründü acaba?

İlginç bir şekilde bir sonraki çekimde Flash’ı omzunun üzerinden görüyoruz. Onu bu durumdan kurtarmak için mi geliyor? Veya Victor’ın Ana Kutu ile olan durumu Flash’ı uzayzamandan getirmesine mi sebep oluyor.

Flash’tan bahsetmişken….

The Flash

Ezra Miller as The Flash in Zack Snyder's Justice League

Justice League‘in kesilmiş halinde Ezra Miller’ın Barry Allen’ı hakkında hiçbir şey görmüyoruz fakat bu Snyder Cut’ta değişecek gibi.

Kiersey Clemons as Iris West in Zack Snyder's Justice League

Iris West

Kiersey Clemons’ın Iris West karakterinin filmden kesildiği bir sır değil. Fakat özellikle bu kurtarma çekimi bizim için yeni bir şey.

A panel from Showcase #4, the first appearance of Barry Allen in DC Comics

Sahnenin, Barry’nin bakış açısından yemek ve çeşniler içermesi, Showcase #4 Flash‘ın ilk sahnesine bir selam gibi duruyor. Flash’ın burada, garson daha anlamadan her şeyi toparlaması gerekmişti.

Henry Allen

Billy Crudup as Henry Allen in Zack Snyder's Justice League

Kesilmiş sahnelerde, Billy Crudup’un Henry Allen olarak ortaya çıktığını görmemize rağmen, fragmandaki görünüşü, Barry’nin genel hikâyesinin, bu versiyonda biraz daha önemli hissettireceğini gösteriyor gibi.

Wonder Woman ve Amazonlar

Gal Gadot as Wonder Woman in Zack Snyder's Justice League

Wonder Woman filmlerinin ikisi de Justice League‘deki olaylardan önce gerçekleşmiş olsa da Zack Snyder her zaman Diana’yı, Batman v Superman ve Justice League arasında bağlantılı bir karakter olarak hayal etmiştir.

Connie Nielsen as Hippolyta in Zack Snyder's Justice League

Kahramanlar Çağı’ndan Dünya’nın efsanevi güçlerinin, Apokolips’in ilk istilası ile savaşından kesinlikle bir sahne göreceğiz. Bir kez daha Amazonlar ön cephede merkezde bulunuyorlar.

The Amazons at war with the Parademons in Zack Snyder's Justice League

Bu, inanılmaz derecede etkileyici bir çekim. İçtenlikle, sinema filminde kısa bir süre gösterilen ve burada biraz daha uzun süren savaşın geçmişten bir sahne olmadığını umuyorum. Amazonların bir de destek ekibi var tabii…

Aquaman and Atlantis

Jason Momoa as Aquaman underwater in Zack Snyder's Justice League

Wonder Woman gibi, Jason Momoa’yı Aquaman rolü için seçen kişinin Snyder olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca kesilmiş filmde yer almayan Atlantik arka plan hikâyesi olması da muhtemel.

King of Atlantis in Zack Snyder's Justice League

Amazonlar gibi Atlantis ordusunun da antik zamanlarda düşmanları tekmelediğini görmeyi umuyoruz. Atlantis’in eski kralı’nın (Belki de Posedion’un kendisi?) Aquaman’in zırhını giydiği sahnenin oldukça etkileyici olduğunu söylemek gerek.

Batman

Batman’i sona sakladık çünkü görünürde yaşlı Batsy’nin fragmanda pek de bir etkisi yok gibi. Ya da var mı?

Ben Affleck as Bruce Wayne in Zack Snyder's Justice League

Bu çekimi eklememizin tek sebebi Ben Affleck’in belki de en iyi Bruce Wayne olmasıdır. Adam tıpkı, Batman: The Animated Series‘teki Bruce’un kanlı canlı haline benziyor.

Burada Batman v. Superman filmindeki olanlar hakkında suçluluk hissediyor gibi gözüküyor.

Yeni bir Batmobil?

Batman stands on a tank vehicle in Zack Snyder's Justice League

Bu, Batman’in Gotham Limanı’nda sürdüğü “Knightcrawler” aracına benzemiyor… O zaman bu gördüğümüz ne? Pek çok açıdan, Frank Miller, Klaus Janson ve Lynn Varley’in Kara Şovalye Dönüyor’unda ünlü olan Batmobil’in “bat-tank” modelini anımsatıyor.

the Batmobile in DC's The Dark Knight Returns comic by Frank Miller

Parademon’ları şimdiki Batmobil’i kaldırıp atacağını gördüğümüz bu sahnenin, Batmobil’in yok olduğu ve Batman’in de onu, daha ağır işler için güncellemesi gerektiğini ima ediyor olması muhtemel.

Parademons attack the Batmobile in Zack Snyder's Justice League

Gerçekleşmesi mümkün duruyor. Bilhassa Batman’in, Kara Şovalye Dönüyor filminde bir tank sürmesinin altında, onu “pis birkaç hengame sırasında modifiye etmesi” yatıyor.

Detective Comics #27

Batman and Detective Comics #27 homage in Zack Snyder's Justice League

Ve burada, Batman’in 1939’lardaki Detective Comics #27 kapağında ilk görünümüne eski ve güvenilir bir referansımız var…

Batman's 1st appearance in Detective Comics #27

Knightmare

the Knightmare sequence in Zack Snyder's Justice League

Batman v Superman filmindeki kabus sekansı Batman’in Superman’e olan güvensizliğini gösteren tartışmalı bir sahneydi. Kabusta, Apokolips ordularının yok ettiği bir dünya gördük. Bu filmde, o rüyayı tekrar ziyaret edecek gibiyiz. Pek tabii bu sefer bir kandırmaca ile…

Jared Leto’nun Joker’i Dönüyor

Jared Leto's Joker in SWAT gear in Zack Snyder's Justice League

Onurun uzak bir hatıradan ibaret olduğu

bir toplulukta yaşıyoruz, öyle değil mi Batman?”

Zack Snyder bir röportajında Jared Leto’nun Joker’ının döneceğinden bahsetmişti. Bilhassa, Joker’ın neden kurşun geçirmez bir polis takımı giydiği konusuna gelirsek de yönetmen, Joker’ın rozetler gibi bu takım şeyleri muhtemelen öldürdüğü polislerden topladığını söylemiştir. “Tonla rozeti var.” diyor Snyder Vanity Fair’e. “Bunlar onun ödülleri.

Jared Leto as the Joker in Zack Snyder's Justice League

Sonuç olarak Leto’nun Joker’ı ve Affleck’in Batman’inin uzun süredir beklenilen buluşması filmin “ana” hikâyesi değil. Bunun yerine, tıpkı BvS‘deki “knightmare” sahnesi gibi bir tür rüya ortamında gerçekleşiyor. Burada yapacakları konuşmadan, ortak geçmişlerine dair daha fazla bilgi edineceğiz.

İşte bu kadar… Zack Snyder’in Justice League filminin devasa fragmanından yapabildiğimiz çıkarımlar böyleydi. Farklı bir şey görebildiniz mi? Yorumlarda bahsetmeyi unutmayın!

Zack Snyder’ın Justice League filmi 18 Mart’ta HBO Max ekranlarında.

Kaynak: https://www.denofgeek.com/movies/zack-snyder-cut-justice-league-trailer-breakdown-analysis-dc/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir