Aynalardan Çıkan Victoria Dönemi Hayaletleri

Victoria dönemi korku edebiyatından esinlenen sanatçı Michael Locascio (Della Morte & Co.’nun kurucusu), bir dizi unutulmaz heykel yapmıştır. Aynadaki Hayalet’in (Ghost in the Mirror) biri dişi, diğeri ise bir erkek hayaleti tasvir eden iki farklı versiyonu bulunuyor. Her iki versiyonda da, döküm reçine figürleri antika aynalarda sanki yeraltı dünyasından dünyamıza süzülüyormuş gibi görünüyor.

Bu çağdaş gotik heykeller, yalnızca yirmi iki santimetre gibi küçük bir ölçüde olsalar da bizde yarattığı etkiler büyüktür. Locascio’nun yarı saydam reçine tercihi, aynı zamanda doğaüstü durumlarını da yansıtan hassas bir görünüm sağlar. Sanatçının ürkütücü unsurlara olan aşkı belki de klasik eğitiminden doğmuştur. Saint John the Divine Katedrali’nde ve Newington Cropsey Vakfı’nda heykel eğitimi alırken canlı modeller, iskeletler ve yıllık kadavra diseksiyonları ile çalışmıştı.

Rönesans ve Barok sanatına olan sevgisi ile uyum içindeki bu eğitim, çalışmalarına etki etti ancak eserleri hâlâ modern bir havaya sahiptir. Ayrıca aksiyon figürleri ve koleksiyon parçaları için prototip şekillendirmede de çalışmış olup, klasik duyarlılıklarını günümüzün arzularıyla birleştirebilmektedir.

Locascio, “Sanatım mitoloji, okültizm ve ürkütücü unsurlardan etkileniyor, ancak parçalarıma klasik bir olgunluk hissi de vermeye çalışıyorum.” diye açıklamıştır.

“Yapacaklarımla ilgili çok fazla fikrim var, ancak temayı benzersiz bir şekilde ele alana kadar bir parçaya başlamama eğilimindeyim ve karakterler veya kavramlar benzer olsa bile insanların daha önce görmediği yaratıcı bir şeyler yapmak umudundayım.”

Aynadaki Hayalet ve Aynadaki Hayalet Beyefendi, Della Morte & Co. mağazasından temin edilebilir. Her iki heykelin de karanlıkta parlayan baskıları mevcuttur ve bu da hava karardıkça heykele başka bir hava katar.

Victoria dönemi korku edebiyatından esinlenen Michael Locascio, aynadan çıkan hayaletleri gösteren bir dizi heykel yaptı.

Yarı saydam reçine, bir âlemden diğerine geçen hayaletlere dünya dışı bir görünüm katıyor.

Sanatçı, her heykelin karanlıkta parlayan inanılmaz versiyonlarını bile yarattı.

Kaynak: https://mymodernmet.com/contemporary-gothic-sculpture/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir