Haftanın Tablosu: Mavi Koltukta Küçük Kız, Mary Cassatt, 1878

Mary Stevenson Cassatt, Amerikalı ressam ve baskı sanatçısıydı. Yetişkin hayatının çoğunu Fransa’da geçiren sanatçı, burada Edgar Degas ile arkadaş oldu ve daha sonra Empresyonistler arasında üç büyük kadından (les trois grandes dames) biri olarak sergilendi. Cassatt, anneler ve çocuklar arasındaki yakın bağlara özellikle vurgu yaparak, kadınların sosyal ve özel hayatlarının suretini yaratmasıyla ünlüydü. Mavi Koltukta Küçük Kız ise en önemli eserlerinden biridir. 

Mary Cassatt, Mavi Koltukta Küçük Kız, 1878, Ulusal Sanat Galerisi, Washington, ABD.

Resim 1879 yılında Dördüncü Empresyonist Sergisi’nde muhtemelen küçük kız portresi olarak gösterildi. O sıralarda Cassatt, resmi Fransız sanat kurumu ile anlaşmazlık içindeydi ve itirazları resmi Salon tarafından reddedildi. Edgar Degas onu Empresyonistlere katılmaya davet ettiğinde bu onun için bir anlaşma değildi.

Mavi Koltukta Küçük Kız eserinde, çocuğun yanındaki koltukta yatarken resmedilen köpeğin cinsi Brüksel griffondur. Degas tarafından Cassatt’a sunulan köpek, köpekleri çok seven yakın dostu Empresyonist Ludovic-Napoléon Lepic tarafından temin edilmişti ve Cassatt da hayatının sonuna kadar saklamış. Degas resme bir katkıda daha bulunmuştur – Ulusal Sanat Galerisi’nin kızılötesi fotoğraflaması Degas’nın eser üzerinde yeniden çalışma yaptığını onaylamıştır.

Mary Cassatt, Mavi Koltukta Küçük Kız, 1878, detay

Küçük kız, Degas’nın arkadaşının çocuğuydu. O zamanlarda Degas ve Cassatt’ın kesinlikle çok ortak yanı bulunmaktaydı. İkisi de üst orta sınıf ailede doğmuştu, bankacı ailenin çocuklarıydı ve ikisinin de Amerika’da sağlam bağlantıları vardı. Degas’nın annesi ve büyükannesi Amerikalıydı ve kendisi de 1872-3 yılları arasında New Orleans’ta ailesinin yanında kalmıştı. Cassatt ise Pensilvanya’da doğmuş ve eğitim hayatının dört yılını Pensilvanya Güzel Sanatlar Akademisi’nde geçirmiştir.

Eserleri arasındaki fark da göze çarpmaktadır: komposizyonlarındaki rahat, poz vermeyen model ve kişisel alanlara duyulan ilgi.

Mary Cassatt Little Girl in a Blue Armchair Mary Cassatt, Little Girl in a Blue Armchair, 1878, oil on canvas, National Gallery of Art, Washington
Mary Cassatt, Mavi Koltukta Küçük Kız, 1878, detay

Koyu turkuazın ağır basan tonuyla göz kamaştıran tabloyu Ambroise Vollard 1903’te kendi galerisi için satın almıştır. 1963’te Mellon ailesi satın almıştır. Onlar da bir sergi için Ulusal Sanat Galerisi’ne ödünç vermiş ve nihayetinde 1983’te galeriye hediye etmişlerdir. Ve tablo o tarihten beridir de Ulusal Sanat Galerisi’nde varlığını sürdürmektedir.

Kaynak:https://www.dailyartmagazine.com/mary-cassatt-little-girl-in-a-blue-armchair/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir