Rönesans İhtişamı: Bronzino’nun Dört Güçlü Kadınıyla Tanışın

Bronzino olarak bilinen Agnolo di Cosim, bir İtalyan Maniyerist ressamıydı. Ünlü ressam hayatını Floransa’da geçirdi ve çalışmalarını orada sürdürdü. Ayrıca yaşamının bir bölümünde, Cosimo I de’Medici’nin saray ressamlığını yaptığı bilinmektedir. Bununla birlikte ünlü ressam Medici sarayında daha çok portrelere odaklandı. Bronzino, stilini bir noktaya kadar etkileyen Pontormo’dan eğitim aldığı da bilinmektedir. Öte yandan resimleri Pontormo’nun duygusal ve dramatik eserlerinden çok daha sakin ve mesafelidir. Öyleyse, şimdi Bronzino’nun güçlü kadınlarıyla tanışalım.

Toledolu Eleonora

Powerful Women on Bronzino Portraits: Agnolo Bronzino, Eleonora of Toledo and Her Son, ca. 1545, Galleria degli Uffizi, Florence, Italy.

Agnolo Bronzino, Toledolu Eleonora’nın birçok portresini çizdi ve hepsi, saray resimlerinin tipik soğukluğunu paylaşıyor. Eleonora di Toledo, Napoli valisinin kızı olarak İspanya’da doğdu. Bu portrede de görebileceğiniz gibi görünüşüne gelince hiçbir masraftan kaçınmadı. Elbisesi muhtemelen resim tarihinin en lükslerinden biridir (sadece Madame de Pompadour’un elbiseleri hariç). Eleonora huuki alanda da çok güçlü bir konuma sahipti. O sadece bir eş ve Medici hanedanının varislerinin hamisi değildi. Kocası onu bir ortak olarak görüyordu ve yokluğunda Floransa’nın naibiydi. Sanatın koruyucusuydu, ancak aynı zamanda kendi topraklarını ve Medici’nin topraklarını etkin bir şekilde yöneten tarımla da ilgileniyordu.

Bu portrede Eleonora, küçümseme veya can sıkıntısıyla dolu bir güvenle doğrudan gözlerimizin içine bakıyor. Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değil. Zengindir, güzeldir, güçlüdür ve dahası bir oğlu vardır, eli aynı anda hem çocuğu korur hem de onu sunar. Arka planın rengi, ten rengini ve elbisesinin dokusunu geliştirdiği için mükemmel bir seçimdir.

Fino Köpekli Bir Kadın

Powerful Women on Bronzino Portraits: Agnolo Bronzino, Portrait of a Lady with a Lapdog, ca 1533, Städel Museum, Frankfurt, Germany.

Uzun bir süre, bu portre Bronzino’nun öğretmeni Pontormo’ya atfedilmişti. Fakat başka bir teoriye göre fotoğraftaki hanımın Francesca Salviati olduğu öne sürülmektedir. 1533’te kocası Piero Gualterotti’nin ölümünden sonra, ailenin ikincil bir kolunun evladı olan Ottaviano de’ Medici ile evlendi. Ardından 1535’te çiftin gelecekteki Papa Leo XI olan Alessandro adında bir oğulları oldu. Kadının gösterişli cüppesinin baskın renkleri, Salviati ailesinin kollarının kırmızı ve beyazını yansıtırken yüzüğü de bir Medici ailesinin amblemini akla getiriyor.

Tıpkı Eleonora’nın portresindeki gibi elbise son derece zengin ama burada odak noktası, onu süslemek için kullanılan altın ve gümüş değil, malzemedir. O kollara baktığımda aklıma gelen ilk kelime görkemlidir. Kırmızı ve siyahın kontrastı, aynı zamanda malzemelerin çeşitli dokuları. Yine tüm takılar ve tespih, detaylara son derece dikkat edilerek boyanmıştır. Bronzino, konularını soğuk ve soğuk bir şekilde sunar. Bayan gözümüzün içine bakıyor ama bu sefer yüzünde bir gülümseme izi var. Kucağındaki köpek bir spaniel, o zamanlar İtalya’da çok popüler olan bir cins, onu Titian’ın bazı resimlerinde de bulabilirsiniz.

Laura Battiferri

Powerful Women on Bronzino Portraits: Agnolo Bronzino, Portrait of the Poet Laura Battiferri, Wife of Sculptor Bartolomeo Ammannati, 1550-1555, Palazzo Vecchio, Florence, Italy.

Laura Battiferri ünlü bir Rönesans şairi, mimar ve heykeltıraş Bartolomeo Ammannati’nin karısı ve Eleonora di Toledo’nun arkadaşıydı. Bronzino’yla sarayda tanışmıştı. Bronzino da şiir yazdığı için bu portre bir şairin portresi gibi görülebilir. Kitabı göstererek ona poz verdi ve onun için en önemli olan şeye dikkatimizi çekti. Gözümüzle buluşmuyor çünkü hem gerçek hem de mecazi anlamda görüşümüzün ötesinde olana odaklanıyor.

Sade renk paleti ve bakıcının pozu göz önüne alındığında, elbisesinin nispeten basit olduğunu düşünmeye meyilli olabilirsiniz. Özellikle önceki iki portreyle karşılaştırıldığında. Bu bir hata olur, ikinci kez bakın. Koyu, neredeyse siyah lacivert ile en koyu şarap kırmızısının yemyeşil bir karışımıdır, yaka güzel bir şekilde tamamlanmıştır. Ayrıca takılarına tekrar dikkat edin, Eleonora’nın portresindeki kadar bol değil, ama çok detaylı bir şekilde gösteriliyor.

Lucrezia Panciatichi

Bronzino’nun Dört Güçlü Kadını: Agnolo Bronzino, Portrait of Lucrezia Panciatichi, ca 1545, Uffizi Gallery, Florence, Italy.

Pucci doğumlu Lucrezia Panciatichi, Floransalı akademisyen Bartolomeo Panciatichi’nin karısıydı. Kadın elini bir günlük yazılar kitabına koyarak Meryem Ana’ya dua ediyor ve dışardaki altın kolyesindeki kelimeler “Amour Dure Sans Fin (aşk sonsuza kadar sürer)” diyor. Doğrudan gözlerimizin içine bakıyor ama yüzünde hiçbir duygu yok. Mumsu bir mükemmellik içinde otururken uzun parmakları dua kitabına duygusal bir şekilde dokunduğunu görürüz. Bronzino, fırfırlı kollarına her ışık parıltısını, elbisesindeki her renk nüansını yansıtırken, duygusallık dindarlığa galip gelir. Koyu arka planın aksine, boynu ve yüzü porselen gibi görünüyor, derin gölgelerle dengeleniyor.

Bu dört portreye tekrar baktığınızda elbette tüm benzerlikleri fark edeceksiniz. Bronzino, modellerini sunma biçiminde tutarlı davranmıştır. Bununla birlikte, bir gündemi olan güçlü kadınlar da bulacaksınız. Bronzino’nun güçlü kadınları sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda böyle resmi bir portre tarzında bile parıldayan güçlü kişiliklere sahiptir.

Kaynak : https://www.dailyartmagazine.com/four-powerful-women-of-bronzino/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir