Mimari İnceleme: Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

Boston Güzel Sanatlar Müzesi, içerisinde Amerika, Asya ve Avrupa sanatının etkileyici parçalarını barındıran, ülkenin en büyük müzelerinden biridir. Bina yirminci yüzyıl neoklasik yapıdadır.


Çeviren: Ayşenur Depe

TARİHİ

1870 senesinde kurulan Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Amerika’nın en eski müzelerinden birisidir. Müze ilk başta Boston Common yakınındaki Boston Athenaeum’da yer alıyordu.

Güzel Sanatlar Müzesi, 19. yüzyıl

Müze gitgide genişlediği için 1876 senesinde Copley Square’de Viktorya Dönemi Gotik tarzdaki bir binaya taşındı. Kısa bir süre sonra bu bina da küçük geldiği için müze 1909 senesinde Fenway’deki Huntington Avenue’da bulunan şimdiki binasına taşındı.

YAPI

Bu neoklasik yapı Paris’te École des Beaux-Arts’ta eğitim görmüş Amerikan mimar Guy Lowell tarafından tasarlanmıştır. Merkezde bulunan klasik yapıdaki kemeraltı, her biri daha küçük klasik yapıdaki kemeraltıların cephelediği ve iki kanatın yandan kuşattığı ana yapıdaki kubbeye bağlanır.

Kanatlar 1913 senesinde avluda bulunan bronz atlı heykel ‘Appeal to the Great Spirit’in etrafına göre düzenlenmiştir. Binanın arka cephesindeki uzun iyonik sıra sütunlar binayı ön cephesinden daha muazzam kılar.

Louvre Müzesi’nin modern girişindeki Louvre Piramidi’nin tanınmış tasarımcısı Amerikalı I.M. Pei, 1981’deki büyük genişleme sonucunda ortaya çıkarılan Batı Kanadı’nı da tasarlamıştır.

Müze 20 Kasım 2010’da Amerika Sanat Kanadı’nın açılmasıyla yeniden genişletildi. Bu yeni kanat Berlin’deki Reichstag’ın modern restorasyonunu yapmalarıyla tanınmış Foster+ Partners adlı mimarlık firması tarafından tasarlandı. Tarihî binanın aksine yeni kanatta binanın içine mümkün olduğunca doğal ışığın girmesini sağlamak amacıyla gelişigüzel konulmuş desenli camlar dışında süsleme yapılmamıştır.

KOLEKSİYON

Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston’un Yeni Dünya tarihindeki önemi sayesinde ülkenin en iyi Amerikan Sanatı koleksiyonlarından birine sahiptir. Müze, yerel ressam John Singleton Copley’nin  60’dan fazla resmini barındırmaktadır. Denizcilikle ilgili yapmış olduğu resimleriyle tanınan Fitz Hugh Lane, Winslow Homer ve Edward Hopper gibi saygın ressamların da eserleri müzede yer almaktadır. Jackson Pollock ve Georgia O’Keeffe gibi modern sanatçıların da eserleri müzede mevcuttur.

Müze aynı  zamanda Avrupa resmi ve heykelciliğine dair geniş bir koleksiyon barındırmaktadır. Empresyonistler – özellikle Renoir, Monet, Manet ve diğer tanınmış ressamların çalışmalarıyla güzel bir şekilde temsil edilmiştir.  Aynı zamanda  on yedinci yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar uzanan gümüş çatal bıçak takımı, porselen ve mobilya gibi çeşitli sergilerin gösterildiği Avrupa dekoratif sanatlar koleksiyonu da ilginçtir.

John Henry Twachtman, Kışta Brook, 1892
Fotoğraf sahibi: @janet0115_love

Mısır sanatı da birçok eski heykel ve kimisi varaklı olmak üzere çok sayıda boyalı mumya maskeleriyle güzel bir şekilde temsil edilmiştir. Nübye koleksiyonu  birçok güzel heykelin ve seçkin mücevherin sergilendiği dünyanın en iyi koleksiyonlarından biridir.

Asya sanatı 19. yüzyılda Boston koleksiyoncuları arasında çok popülerdi ve bu sebeple müzede neredeyse yirmi sergiden fazla Çin, Japon, Kore, Himalaya ve Hint sanatının sergilendiği etkileyici Asya sanat koleksiyonu bulunmaktadır.

Müze ayrıca Yunan ve Roma sanatının koleksiyonlarının yanı sıra Okyanusya ve Afrika sanatından koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Kaynakça: http://www.aviewoncities.com/boston/museumoffinearts.htm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir