Bir Başyapıt Giyinmiş: Sonia Delaunay ve Giyilebilir Sanatı

Sonia Delaunay, çalışma hayatının çoğunu Paris’te harcamış, Ukrayna doğumlu Fransız bir sanatçı ve moda tasarımcısıydı. Eşi Robert Delaunay ve diğerleriyle beraber, koyu renkler ve geometrik şekillerin kullanımıyla ün salmış olan Orphism sanat akımını kurdu. Çalışması resim, tekstil tasarımı ve sahne tasarımına kadar uzanıyor. 1964’te Louvre’da retrospektif sergi açan ilk yaşayan kadın sanatçıydı ve 1975’te Fransız Onur Lejyonu seçildi.

Sonia Delaunay tarafından tasarlanan ve Heim tarafından üretilen kürk mantolar giyen iki model. Bibliothèque Nationale de France, Paris, Fransa.

Sonia’nın sanata merakını ve resim yeteneğini lise öğretmeni keşfetmiştir. Ailesine kızlarını köklü bir sanat eğitimi alması için Almanya’ya göndermelerini tavsiye ederek sanat kariyerine öncü olmuş olur. Sonia, liseyi bitirdikten sonra Karlsruhe Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilir ve iki yıl kadar Ludvig Schmidt Reuter’in öğrencisi olur. Ressam olmaya kararlıdır ve 1905 yılında Paris’e giderek Montparnasse’ta Académie de la Palette’in sanat kurslarına devam eder. Paris o yıllarda yeni sanat akımlarının merkezidir ve Sonia da sergi ve galerileri dolaşır. Van Gogh, Cezanne, Gaugin’in yapıtları onu çok etkiler. Bu etkilenme, kendi tarzını arayış içinde olduğu erken dönem resimlerinde, (Fin Manzarası, 1960 ve Üç Nü, 1908) çok belirgindir. [1]

Sonia Delaunay, Moda illüstrasyonları. WikiArt.

Delaunay’ın tekstile ve giysi oluşturmaya adanmış bir Paris stüdyosu vardı ve Sonia -nasıl farklı olabilir- adında bir moda evi açtı. Moda evi zengin müşterilerin ilgisini çekti: 1925’te film yıldızı Gloria Swanson için zengin, şık kırmızı, kahverengi ve kremlerin geometrik tonlarından yünden, işlemeli bir ceket yapıldı.

Solda: Gloria Swanson, Delaunay tarafından tasarlanan bir mayo giyiyor; Sağda: Sonia Delaunay, Gloria Swanson için yapılmış kaban, 1923-24. Pinterest.

Sonia, kırk yıl boyunca daha Amsterdam lüks mağazası Metz and Co ve daha sonra da Liberty için kumaşlar tasarladı. 1930’lara gelindiğinde seri ve makine üretim olasılığının farkındaydı. “Bu şekilde moda demokratikleşecek ve bu… genel standartları yükselteceği için sadece hoş karşılanabilir.” dedi. Kulağa Zara ya da H&M gibi geliyor, değil mi?

Sonia Delaunay, Eşzamanlı elbiseler. Arte Morbida.

Modern tasarımdaki çalışması geometrik soyutlama kavramlarının yanı sıra mobilya, kumaş, duvar kaplamaları ve giysi entegrasyonunu da sergiler.

Delaunay ve Robert Delaunay’ın stüdyosunda iki arkadaş, rue des Grands-Augustins, Paris, 1924. Bibliothèque nationale de France, Paris, Fransa.

Bu film, Sonia Delaunay tarafından tasarlanan kumaşlar ve elbiselerin sunumunu gösteriyor:

Güzel, değil mi?

İlgili yazı: Frida Kahlo gibi giyinin.

Kaynakça:
[1] https://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/sonia-delaunay-1885-1979
https://www.dailyartmagazine.com/sonia-delaunay-clothing/
Tarih içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir