Adolf Hitler’in Hayatına Kısa Bir Bakış: Aşk Hayatı

Adını gerek tarih kitaplarımızda gerekse birçok filmde gördüğümüz Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya’da doğdu. Her ne kadar Almanların üstün ırk olduğunu savunsa da aslında kendisi Avusturyalıdır. Hayatı ile ilgili anlatabileceğimiz onlarca şey var, ben de bugün size pek fazla dile getirilmeyen aşk hayatından bahsetmek istiyoruz. Acaba askeri kimliğiyle tanıdığımız Adolf Hitler’in özel hayatına baktığımızda nasıl bir Hitler göreceğiz? Gelin “Adolf Hitler aşk hayatı nasıldı” cevabını hep birlikte öğrenelim.

Hikâyeleri intiharla birleşen üç kadın bulunmaktadır. Maria Reiter, Geli Raubal ve Eva Braun. Her hikâyeye teker teker bakalım. İşte Adolf Hitler aşk hayatı diyince akla gelen kadınlardan ilki:

Maria Reiter

maria reiter ile ilgili görsel sonucu

Daha 16 yaşında olan Reiter, Obersalzberg’de bulunan bir dükkanda tezgahtarlık yaparken o zamanlar 37 yaşında olan Hitler ile tanışmıştır. Hitler, birçok kez gizli gizli onu izler ve ardından da yemeğe davet eder. Yemekte ise Reiter’e karşı duyduğu arzularını anlatır ve onunla cinsel bir deneyim yaşamak istediğini dile getirir. Reiter bunu reddetmiş olsa dahi gün sonunda Hitler ondan bir öpücük almayı başarır. Bununla birlikte ilişkileri başlar. Reiter’e göre Hiter’in ona duyduğu arzu, evlilik üzerineydi lakin daha 18 yaşını bile doldurmamış bir kız ile adının anılmasının skandallara yol açacağını bildiğinden ilişkisini bitirmek zorunda kalmıştı Hitler.

Bu olayın ardından bunalıma giren Reiter kendini asma girişiminde bulunur. Şansına yakınlarda olan bir akrabası yetişir ve ipi keserek onu son anda kurtarır. Reiter daha sonra bir otel sahibi ile evlenir fakat 1931 yılında boşanırlar. Bu boşanmanın ardından Reiter, Hitler ile tekrar görüştüğünü yazmıştır anı defterine. Birlikte güzel bir gece, Reiter bu geceyi dünyanın en güzel gecesi olarak tanımlar, geçirmişlerdir. O gecenin ardından Hitler, Reiter’e sevgilisi olarak Münih’te kalmasını istediğini söyler. Reiter onunla evlenmek istemektedir fakat Hitler’in böyle bir düşüncesi olmadığı için ilişkileri orada sonlanır. Ardından Reiter, önemli bir Nazi görevlisi olan Kubisch ile evlenir fakat daha sonra eşini savaşta kaybeder. Eşinin ölümü üzerine, Hitler’in yüz adet kırmızı gül ile taziyelerde bulunduğu söylenir. 1992 yılında vefat ettiğinde Adolf Hitler’in ona yazdığı mektuplar bu ilişkinin geride kalan kanıtlarıdır.

Geli Raubal

geli raubal ile ilgili görsel sonucu

4 Temmuz 1908 yılında doğmuş olan Geli, aslında Hitler’in üvey yeğenidir. Babasını iki yaşında kaybeden Geli, 17 yaşına geldiğinde annesinin Hitler’in evinde çalışmaya başlamasının ardından üvey amcası ile yakınlaşmaya başlamıştır. Eczacılık eğitimi almak için üniversiteye başlar fakat Hitler ve Nazi Partisi o sıralar yükseliştedir ve Hitler de Geli’nin kendisine yakın olmasını istemektedir. Bu yakınlığın sonucundan kaynaklanan bir şey mi bilinmez ama şoförü Emil Maurice ile ilişkisi olduğunu öğrenince çılgına dönen Hitler, Maurice’i kovup, Geli’yi ise adeta esir hayatına sürüklemiştir. Geli’nin gittiği her yere adamlarından birini yanında göndermiştir. Şarkı söylemek için Viyana’ya gidip orada Linzli birisi ile evlenme planları da engellenen Geli, 18 Eylül 1938’de Hitler ile bu konuları tartıştıktan sonra Hitler’in Münih’teki evinde intihar etmiştir. Hitler’in tabancası ile intihar etmesi ise Hitler’i fazlasıyla etkilemiştir. Daha önce Maria Reiter ile yaşamış olduğu ve önemli gibi görülen ilişkisine rağmen yaptığı bir röportajda Hitler, tek aşık olduğu kadının Geli olduğunu söylemiştir.

Eva Braun

Belki de adını Adolf Hitler ile en çok duyduğumuz isimdir Eva Braun. Bu hikaye diğerlerinden biraz daha farklı. Eva 1929 yılında Nazi Partisi’nin fotoğrafçısı olan Hoffman’ın yanında çalışıyordur ve bu sayede 17 yaşındayken Hitler ile tanışmışlardır. Eva, Hitler ile evlenmeyi çok ister fakat Hitler’in bu isteğe karşı cevabı ”Ben zaten Almanya ile evliyim.” olur. Bu olayların üzerine intihara kalkışan Eva ilk olarak bir veda mektubu yazar ve ardından 1 Kasım 1932’de intihara kalkışır. Kurşun kalbi yerine boynuna gelir ve bu olay aşklarının daha da alevlenmesine sebep olur. Sonrasında ise Hitler’in başka kadınlara ilgisi olduğunu öğrenen Eva tekrar intihara kalkışır, bu sefer ise kız kardeşi tarafından kurtarılır. Üçüncü intihar girişiminde ise yalnız değildir ve bu sefer amacına ulaşır. Almanya’nın savaşı kaybedeceği anlaşıldığında son intihar girişiminde bulunur. Bu girişimden bir önceki gece ise sonunda Eva’nın istediği olur Hitler ve evlenir. Eva, kendilerine bir sonraki gün ne olacağını bilse dahi sevdiği adam ile evlenmiştir ve onunla intihar edecektir. Öğleden sonra Eva Braun ve Adolf Hitler odalarına çekilirler. Hitler silah ile kendisinin vurarak öldürürken, yanında bir silah olmasına rağmen Eva siyanür içerek yaşamına son verir.

Okuduklarınız size yetmediyse ve daha fazla detay istiyorum diyorsanız Ahmet Savaş Özpınar’a ait olan ”Hitler’in Son 13 Günü” adlı kitabı mutlaka tavsiye ediyorum.

Buraya tıklayarak Adolf Hitler’in hayatına dair bir videoya ulaşabilirsiniz.


Çeviren: belikedilara

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/9-things-you-might-not-know-about-adolf-hitler
https://www.history.com/topics/world-war-ii/adolf-hitler-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir