Bird Box Sevenlerin İzlemesi Gereken 10 Film

Netflix’in belki de şu ana kadarki en popüler filmi Bird Box, 21 Aralık’ta Netflix izleyicileriyle buluşmuştu. Film ilk haftada 45 milyon Netflix hesabı üzerinden izlenelerek platform için bir rekora imza attı. Film gösteriminin ilk ayında ise Bu sayıyı 80 milyona çıkardı. Eğer bu filmi izleyip beğendiyseniz aşağıdaki filmlere de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

10- The Thing (Şey) 1982 – IMDb: 8.1 / Rottentomatoes: 92%

Kuzey kutbunun buz tutmuş topraklarında bir kurdun peşinden koşan Norveçli bilim insanları Amerikan Antarktik araştırma üssüne kadar gelmişler fakat burada esrarengiz bir şekilde can vermişlerdir. Neler olduğunu anlayabilmek için dışarı çıkan Amerikan bilim insanları Norveç Araştırma Üssü’ne gidip esrarengiz olayı çözmeye karar verirler. Norveç bölgesine yaklaştıklarında buldukları şeyler esrarengiz ve tüyler ürperticidir. Bir cesetle karşılaşan adamlar, bedeni otopsi için yanlarında getireceklerdir. Ancak bu ‘şey’ tahmin edilemez boyutlarda bir ürkütücülüğe sahiptir. The Thing, hangi türe eline atsa üstün başarı elde eden usta yönetmen John Carpenter’ın, bilim kurgu ve gerilim türlerini harmanladığı, zamanla kültleşen filmidir.

9- The Road (Yol) 2009 – IMDb: 7,3 / Rottentomatoes: 68%

Kıyamet sonrası atmosferinde Amerika, yangın yeridir. Bir baba ve oğlunun istikameti Amerika kıyılarıdır. Amerika’yı bir uçtan diğer uca geçerken ellerindeki basit bir tüfekle yaşadıkları macerada esas problem zor hava koşullarında nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan haydutlardır. Film bilim kurgu türünde olmasına rağmen Western türünde de öğeler taşımaktadır.

8- Annihilation (Yok Oluş) 2018 – IMDb: 7 / Rottentomatoes: 66%

Gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli “Area X” bölgesi, yıllardır kıtanın geri kalanından ayrıdır. Bir biyolog, antropolog, psikolog ve araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar. Görevleri araziyi haritalamak, örnek toplamak ve oradaki bütün gözlemlerini raporlamak. Akıl almayacak topoğrafik anomalilere ve yeni yaşam biçimlerine şahit olan ekibin birbirlerinden sakladıkları sırların ortaya çıkması ise her şeyi değiştirecektir.

7- 10 Cloverfield Lane (Cloverfield Yolu No: 10) 2016 – IMDb: 7,2 / Rottentomatoes: 79% ⭐️

Büyük bir trafik kazası geçiren Michelle, gözlerini yeraltında konumlanmış bir sığınakta açar. Yanında ise, dışarıda kimyasal bir saldırı olduğunu ve kesinlikle dışarıya çıkamadıklarını iddia eden iki yabancı adam vardır. Yapımcılığını gerilim ustası J.J. Abrams‘ın üstlendiği gerilimde hayatını kurtardığını iddia eden bir adamın evinde gözlerini açan genç kadının gizem dolu macerasına tanıklık edeceğiz.

6- 28 Days Later (28 Gün Sonra) 2002 – IMDb: 7,6 / Rottentomatoes: 85%

Ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına almıştır. Bir araştırma laboratuvarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan bu virüse yakalanan insanlar zor durumdadırlar. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmek değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşamaktadırlar. Çare olarak askerler tarafından yönetilen sığınağa taşındıklarında çok başka sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

5- It Comes at Night (Gece Gelen) 2017 – IMDb: 6,2 / Rottentomatoes: 44%

Dünyanın bambaşka bir hal aldığı filmde Paul, terk edilmiş güvenli bir evde eşi ve oğluyla kendine bir düzen kurmuş bir aile babasıdır. Tüm dünyayı terörize eden alışılmadık bir tehditten korunmak için büyük bir emek harcayan babanın kararlılığı genç ve umutsuz bir gencin eve sığınmak istemesiyle sarsılacaktır.

4- The Endless 2017 – IMDb: 6,5 / Rottentomatoes: 66%

Film, şifreli bir video mesaj aldıktan sonra, yıllar önce kaçtıkları UFO tarikatını tekrar ziyaret eden iki kardeşe odaklanıyor. Gençken yapamadıkları kapanışı başarmayı uman kardeşler, kampın çevresindeki açıklanamayan olaylara tanık olduktan sonra tarikatın inançlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalır. Tarikatın üyeleri gizemli bir olayın gelişine hazırlık yaparken, kardeşler de görünürde imkansız olan gerçeği ortaya çıkarmak için çalışır. Başarısız olmaları halinde, hayatlarının geri kalanını tarikatla birlikte geçirmek zorunda kalacaklardır.

3- The Mist (Öldüren Sis) 2007 – IMDb: 7,2 / Rottentomatoes: 65%

Stephen King‘in alameti farikası bilinmeyen bir kasaba, tutucu insanlar ve onlarla çelişen hür düşünceli gençler ve çatışmaları… İşte böyle bir diyarı kaplayan bir sisin arka planında filmde muhafazakar tutuculuk ile serbest düşüncenin mücadelesi de yer almaktadır. Kuvvetli bir fırtına sonrası meydana gelen sis, tüm kasabayı kaplar. Bu yoğun siste ortaya çıkarak, insanları yiyerek beslenen yaratıkların varlığından haberdar olan insanlar, süpermarketin içinde kapana kısılmış durumdalardır. Bu tedirgin bekleyiş esnasında süpermarketin içindeki insanlar ikiye ayrılır, bazıları intikamcı bir tanrının bu yaratıklara hükmederek insanları kurban etmeyi emrettiğine inanırken, bazıları buna inanmaz. Çağdaş korku romanı yazarı King’in uzun bir hikayesinden yola çıkarak çekilmiş bu film, oldukça gerilim dolu saatler geçireceğimizi vadediyor.

2- Monsters (İstila) 2010 – IMDb:6,4 / Rottentomatoes: 73%

NASA, 2009 yılında güneş sistemizde uzaylıların varlığına dair ilk dellileri elde ettiğini açıklar. Bu sırada uzaydan örnek toplaması için gönderilen bir uydu dönüş yolunda Orta Amerika’ya düşer. Aracın düşmesinin ardından bölgede yeni bir yaşam formu oluşmaya başlar. Bu bilinmeyen yaşam formu bölgenin karantina altına alınmasına neden olur. Önce Meksika sınırının, daha sonra ülkenin yarısının Yasak Bölge ilan edilmesinin ardından, ordu yaratıkların istilasına karşı koymak için önlemler almaya başlar. Amerikalı bir gazeteci olan Andrew Kaulder, patronunun kızı Sam Wynden’i işte bu yasak bölgeden kurtarmak için yola koyulur.

1- A Quiet Place (Sessiz Bir Yer) 2018 – IMDb: 7,6 / Rottentomatoes: 83% ⭐️

2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir.

Sinema üzerine diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz

⭐️: Yazar Tavsiyesi 🙂

Kaynak: WatchMojo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir