Burcuna Göre Hangi Resimsin?

Burcun nedir? Batı astrolojisi, Antik Yunan ve Roma mitolojisi ve kültürü ile yakından ilişkilidir. Zamanla her burç, mitler, hayvanlar ve sembollerle kendi ilişkilerini geliştirmiştir. Burç; temel kişilik özelliklerini, korkuları ve inançları tanımlar. Aşağıda 12 burç için 12 eser seçtik. Hangi resmin burcunuzu temsil ettiğini merak ediyorsanız öğrenmek için okumaya devam edin. Gelin hep beraber burcunuza göre hangi resimsiniz, bakalım!


Çeviren: Sena Liman

Ernest Procter, The Zodiac, 1925, Tate Modern, London, UK. Detail.

Koç, 21 Mart – 19 Nisan

II. Ferdinando de’ Medici tarafından sipariş verilen bu tablo, Orta Avrupa’yı kasıp kavuran Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) üzerine bir yorum olarak hizmet ediyor. Flaman sanatçı Peter Paul Rubens (1577-1640) bu sanat eseri için çeşitli yumuşak gri, kahverengi ve yeşil tonları kullanmış. Roma savaş ve askeri tanrısı Mars, kompozisyonun merkezinde kahraman bir asker olarak tasvir edilmiştir. Kırmızı, canlı pelerini çok dikkat çekiyor. Şiddetli savaşın ortasında, çıplak Venüs Mars’ı kolundan tutuyor – sonuçta onun ateşli sevgilisi. Aşk tanrıçası, Mars’tan savaşı bitirmesini istiyor gibi görünüyor. Felaket sahnesinde ıstırap ve çaresizlik baş gösteriyor. Rubens, Savaşın Sonuçları‘nı Flaman Barok tarzında boyadı.

Mars gezegeni Koç burcunun yöneticisidir, bu nedenle bu burçtakiler doğal olarak rekabetçi, hırslı ve cesurdur. Mars genellikle arzu ve saldırganlık ile ilişkilendirilir. Koçlar, tutkulu âşıklar, kararlı liderler ve her zaman hareket halindedir. Ateşten (ve kontrol edilmesi çok zor) mizaçları kişiliklerini yönetir. Kontrol edilmekten hoşlanmazlar. Damarlarında bağımsızlık akıyor.

Peter Paul Rubens, Consequences of War, 1637–1638, Palazzo Pitti, Florence, Italy.

Boğa, 20 Nisan – 20 Mayıs

Bulutlar, yunuslar ve Venüs! William-Adolphe Bouguereau’nun (1825–1905) Venüs’ün Doğuşu, bir 19. yüzyıl  başyapıtıdır. Aşk tanrıçası kompozisyonun merkezine hükmeder, şehvetli kıvrımları çok dikkat çeker. Tarak kabuğunun üzerinde duruyor. Periler ve insan başlı atlar gibi birçok mitolojik yaratık onun gelişi için toplandı. Aşk tanrısı ve Psyche de büyük etkinliğe katılıyor. Neşeli putti (genellikle kanatlı tombul çıplak genç erkekler) arka planda oynuyor ve şarkı söylüyor. Jovial Putti (genellikle kanatlı tombul çıplak genç erkekler) arka planda oynuyor ve şarkı söylüyor. Sanatta ve Roma mitolojisinde Venüs, güzellik ve zarafetin vücut bulmuş halidir. Duruşu rahat, dünya umurunda değil gibi görünüyor. Tüm gözler Venüs’te ve onun uzun, narin buklelerinde!

Boğalar şımartılmayı sever. Venüs tarafından yönetilirler, kendilerine nasıl bakacaklarını bilirler ve bereketli ortamlarda kendilerini en rahat hissederler. Bu burç kararlı ve güvenilirdir. Bazen inatçı olabilseler de bu boğalar azimli ve arkadaşlarına sadıktır. Elementleri toprak olduğu için istikrar isterler ve işleri ağırdan almayı severler. Genel olarak Boğalar günün her anından nasıl keyif alacaklarını bilirler.

William-Adolphe Bouguereau, The Birth of Venus (La Naissance de Vénus), 1879, Musée d’Orsay, Paris, France.

İkizler, 21 Mayıs – 20 Haziran

Kendini işine kaptıran bilim insanı, deneyini dikkatli bir şekilde yürütür. Cam bir kaba hapsolmuş beyaz bir papağan son anlarında mücadele ediyor. Hava, gemiden dışarı pompalanıyor. Öğretim görevlisinin amacı nedir, kuşu öldürmek mi? Odadaki tek ışık kaynağı olan loş mum ışığında toplanan kalabalık, büyüleyici sahneye tanık olur: Babası tarafından teselli edilen bir kız çocuğu izleyemez, iki âşık birbirine doyamaz, küçük bir çocuk gözlerinde korkuyla bakar. Resim, izleyiciye bilimsel ilerlemelerin önemini hatırlatıyor. 1760’larda Derby’den Joseph Wright (1734-1797), benzer akademik konulara sahip bir dizi mum ışığında sahne çizdi. Bunlar arasında en etkileyici olanı Hava Pompasında Bir Kuş Üzerinde Bir Deney’dir.

İkizler entelektüel bir hava burcudur. İkizlerin zihni her zaman meşguldür ve bazı heyecan verici fikirler üzerine kafa yormaktadır. Hızlı zekâlı ve sosyallerdir, meraklarının derinliklerine dalmayı severler. Eksikliklerinden biri sabırsızlıktır. Bununla birlikte ikizler her duruma uyum sağlayabilir ve kendilerini akıcı bir şekilde ifade edebilir, harika öğretmenler ve yaşam boyu öğrenenler olurlar.

Joseph Wright of Derby, An Experiment on a Bird in an Air Pump, 1768, The National Gallery, London, UK.

Yengeç, 21 Haziran – 22 Temmuz

Mary Cassatt (1844–1926) can sıkıntısını özünde yansıttı. Görünüşe göre ilgisiz küçük bir kız yere bakıyor. Solda sevimli bir köpek yavrusu uyuyor. Odadaki tek mobilya parçası devasa, oyuncu koltuklar. Mavi Koltuktaki Küçük Kız‘daki çocuk, Edgar Degas’ın (1834–1917) bir arkadaşının kızıdır. Degas, Cassatt’ın ressam olarak çalışması üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Salon, başvurularını reddettikten sonra 1877’de İzlenimcilere katılmasını istedi. Cassatt, bu resmi 1879’da dördüncü İzlenimci Sergisinde sergiledi.

Bir su burcu olarak çok sezgisel olan Yengeçler duyguları tarafından yönetilir. İlk başta uzaktan soğuk görünebilirler, ama bu doğruluktan çok uzak. Yangeçler, çok empatik oldukları için odadaki enerjiyi kolayca yakalayabilirler. Onlara gerçek renklerini göstermeleri için bir şans verin.

Mary Cassatt, Little Girl in a Blue Armchair, 1878, National Gallery of Art, Washington, DC, USA.

Aslan, 23 Temmuz – 22 Ağustos

Fransız sanatçı Jacques-Louis David (1748-1825), 1801 ve 1805 yılları arasında Napolyon Bonapart’ın Büyük St Bernard Geçidi’nde Alpleri geçerken tasvir eden beş binicilik portresini çizdi. Bu eseri İspanya Kralı IV. Charles yaptırmıştır. Napolyon portre için oturmayı reddetti, ancak David’e onu ata binerken boyamasını söyledi. Ancak gerçekte Napolyon birliklerini Alpler’den geçirmedi; arkalarından bir katırın sırtında seyahat etti, kesinlikle bir Arap aygırı üzerinde değil! Bu resimde Napolyon bir otorite ve güç figürüdür. Muzaffer duruşu saygıyı dayatır. Yüceltilmiş kahraman, komutan general olarak statüsünün bir hatırlatıcısı olan altın bir pelerin giyiyor. Askerleri arkasından yürürken uzakta kara bulutlar toplanıyor. 15 Ağustos 1769’da doğan Napolyon, aynı zamanda bir Aslan’dı.

Kendine güvenen, cömert ve bazen kıskanç olan ateşli Aslanlar, ilgi odağı olmak için ne gerektiğini bilirler. Onlar cesur liderler ve her gösterinin yıldızıdır. Hiçbir zorluk onlar için çok büyük değildir. Aslanlar başkalarına bağımlı olmaktan nefret ederler ve çok dayanıklıdırlar. İmajlarına çok önem verseler de hayatlarında biraz dramaya aldırmazlar.

Napoleon til Hest fra bogen Kunstnere Z: David, Jacques-Louis 2005..Fotograf:..ACC:..HD Afdeling. Det Kongelige Biblotek.

Başak, 23 Ağustos – 22 Eylül

Genç bir kadın Louvre’un bir galerisinde çizim yapıyor – doğrudan izleyiciye bakıyor. Hafif ışık onun meleksi özelliklerini ortaya çıkarıyor. Sessiz sahnede herhangi bir cinsellikten yoksun, hassas bir kadınlık duygusu hakim. Sanatçı, kırılan camın trompe-l’oeil (gözü aldatan) etkisini işlemeyi başarmıştır. Charlotte du Val d’Ognes’in portresi Neoklasik bir tablodur. Biraz rahatsız edici, değil mi? İmzasız olmasına rağmen, başyapıt yetenekli Marie-Denise Villers’e (1774-1821) atfedilmiştir. Sanat tarihçileri Villers hakkında fazla bir şey bilmiyorlar, sadece Anne-Louis Girodet-Trioson’un (1767-1824) bir öğrencisiydi.

Başaklar olağanüstü çalışkan ve titizdir. Zihinsel olarak zorlayıcı görevlerden hoşlanırlar, genellikle hayata açık bir bakış açısıyla yaklaşırlar. Merkür’ün haberci gezegeni tarafından yönetilen Başaklar, dış dünyadan aldıkları bilgileri işlemeyi ve girdi sağlamayı severler. Bu burç altındakiler, herkesin hayran olduğu je ne sais quoi‘ye sahiptir.

Marie-Denise Villers, Portrait of Charlotte du Val d’Ognes, 1801, Metropolitan Museum of Art, New York, NY, USA.

Terazi, 23 Eylül – 22 Ekim

İki âşık dans ediyor, kucaklaşmaları aralarında gerçek bir yakınlığı açığa çıkarıyor. Genç kadın modaya uygun bir gece elbisesi giyiyor. Pierre-Auguste Renoir (1841–1919), yanardöner eteğinin dokusunu ve ışıltısını oluşturmak için hassas fırça darbeleri kullanmıştır. Yeşilin canlı tonları tabloyu canlandırıyor. Adam onu dikkatlice belinden tutuyor. Yüzünü sevgilisinin omzuna saklamasına rağmen kızın kızardığı ortada. Partneri kulağına bir şeyler fısıldamış olabilir mi? Şehirde Dans, Kırda Dans ve Bougival’de Dans‘ı içeren üç resimden oluşan bir serinin parçasıdır. Renoir, farklı ortamlarda dans eden insanları betimleyen eserleriyle tanınan Empresyonist bir ressamdı.

Burçların sosyal kelebeği olan Terazi, başkalarının arkadaşlığını sever. Keskin bir estetik anlayışları vardır, her zaman simetri ve dengede uyum yakalarlar. Teraziler güzellikle çevrili olmayı sevdikleri için inanılmaz tasarım yaparlar.

Pierre-Auguste Renoir, Dance in the City, 1882-1883, Musée d’Orsay, Paris, France.

Akrep, 23 Ekim – 21 Kasım

Caravaggio (1571-1610) bir İtalyan Barok ressamıydı. Bu resim 1610’da papalık mahkemesindeki Kardinal Borghese’ye gönderildi, o da sanatçıyı cinayetten affedebilirdi. Kardinal af kabul etmesine rağmen, Caravaggio ona ulaşmadan öldü. David ve Golyat arasında güçlü bir kişisel bağ var gibi görünüyor. Çocuk zalim bir cellata benzemiyor, ifadesi merhametli ve şefkatli. Bir elinde kılıcını, diğer elinde Goliath’ın kafasını dengeleyerek, yargıcın güçlü duruşunu benimser. Dünyevi tonlar, David’in genç görünümünü dengeler. Sanatçı, Goliath’ın kopmuş kafası için kendini boyamaya karar verdi. Resim Kardinal için bir merhamet ricası olarak tasarlanmışsa, Caravaggio kişisel deneyimini yaşam ve ölüm arasındaki korkunç eşitsizlik üzerine evrensel olarak kabul edilebilir bir ifadeye aktarmayı başardı.

Akrepler ketum ve kurnazdır, çok yanlış anlaşılır. Bir su burcu olarak çoğu kararı kalpleriyle alırlar. Akrepler doğası gereği gizemli ve baştan çıkarıcıdır. Genel olarak bu burç, fiziksel veya duygusal olsun, şehvet ve samimiyet ile ilişkilidir. Akrep’in hangi kartı sakladığını asla bilemezsiniz.

Caravaggio, David with the Head of Goliath, 1610, Galleria Borghese, Rome, Italy.

Yay, 22 Kasım – 21 Aralık

Georges Seurat (1859-1891), Neo-Empresyonist sanat tarzının kurucusuydu. Sirk, çok uyumlu bir denge ile karakterize edilen noktacı bir tablodur. Seurat, bilimsel analiz ve yaratıcılığı, yükselen çizgiler, akan eğriler ve belirgin karşıtlıklarla tanımlanan tek bir sanatsal yaratımda harmanladı. Seyirci dinamik gösteri ile büyüleniyor. Tuvalin alt yarısında eğlenceciler eylemlerini gerçekleştirirler. Seurat, yalnızca üç ana rengi kullanarak sınırlı bir renk paleti seçti. Belki de en tuhaf karakter, ön plandaki beyaz yüzlü palyaço, neşeyle gülüyor. Ne muhteşem bir manzara!

Yay değişken bir burçtur, yani esnektirler. Zeki bir mizah anlayışıyla yetenekli, harika hikâye anlatıcıları ve eğlenceli etkinlikler yapıyorlar. İyimser, maceracı ve samimi olan Yay burçları, başkalarına yol gösteren, eylem odaklı olma eğilimindedir. Kronik can sıkıntısı yaşayabilirler.

Georges Seurat, The Circus (Le Cirque), Musée d’Orsay, Paris, France.

Oğlak, 22 Aralık – 19 Ocak

Gece geç saatlerde şehir merkezindeki bir lokantada dört kişi birbirleriyle etkileşime girmiyor gibi görünüyor. Dış sokak ıssız. Neredeyse sessizliği duyabiliyorsunuz, değil mi? Edward Hopper (1882-1967), Amerikalı Realist ressam. Temiz, ayırt edilebilir stili ve soğuk tonları, sahnenin ürkütücü atmosferini güçlendiriyor. Hem Hopper hem de karısı, sanat eseri için model olarak görev yaptı. Lokanta, New York City’deki Greenwich Bulvarı’ndaki bir restorandan ilham aldı. O zamanlar, 1940’ların başında, floresan lambalar, tüm gece açık olan lokantalarda aydınlatma için kullanılmaya başlandı. Bazı sanat eleştirmenleri Nighthawks’ın modern dünyada çoğu insanın karşılaştığı yalnızlığı ölümsüzleştirdiğini iddia ediyor.

Oğlaklar soğuk, duygusuz ve dış dünyadan kopuk görünebilir. Bununla birlikte, inanılmaz derecede hırslı ve çalışkandırlar. Profesyoneldirler her zaman, doğası çok rekabetçi olduğundan yalnız çalışmayı tercih ediyorlar. Etkileşimlerinde çok olgun bir tavır benimseyerek acımasız bir pragmatizmden hareket ederler. Bu burç inisiyatif almayı biliyor. Akıllarında bir hedef varsa hiçbir şey onları durduramaz.

Eugène Delacroix, Liberty Leading the People (La Liberté guidant le peuple), 1830, Louvre Palace, Paris, France.

Kova, 20 Ocak – 18 Şubat

Eugène Delacroix (1798-1863), Liberty Leading the People’da, Liberty’yi alegorik bir tanrıça figürü olarak tasvir etti. Elinde Fransız bayrağı, 1832 Haziran İsyanı’nın yolunu açan 1839 Temmuz Devrimi’nin şehit düşmüş kurbanlarının atlı cesetlerinin üzerinden atlıyor. Ancak diğer yandan elinde süngülü bir tüfek tutuyor. Liberty arkasına bakıyor ve insanların onu takip ettiğinden emin oluyor. Devrimciler farklı sosyal sınıflardan geliyorlar: burjuvazi, şehirli işçiler ve hatta Ecole Polytechnique’den genç öğrenciler. Delacroix, kardeşine yazdığı bir mektupta:

”Modern bir konuya, bir barikata giriştim ve ülkem için savaşmamış olsam da en azından onun için resim yapmış olacağım. İyi ruh halimi geri getirdi.”

Yenilik gezegeni Uranüs tarafından yönetilen Kovalar gerçek devrimcilerdir. Uyumsuz kişilikleri konusunda özür dilemezler. Özüne doğru ilerleyen Kovalar, küresel ölçekte düşünürler ve Liberty gibi, radikal fikirleriyle dünyayı daha iyi hâle getirmek isterler.

Eugène Delacroix, Liberty Leading the People (La Liberté guidant le peuple), 1830, Louvre Palace, Paris, France.

Balık, 19 Şubat – 20 Mart

Güzel bir kız huzur içinde uyuyor. Tatlı gülümsemesine bakılırsa hoş bir rüya görüyor olmalı. Kızarmış yanakları gençliğinden bahsediyor. Açıkçası, sanatçı onu çok detaylı bir şekilde tasvir etmeyi amaçlamış, kollarının ve mendilinin karmaşık dokusunu doğru bir şekilde ortaya koymuş. Elbisesi için egzotik bir yeşil, masa örtüsü için de kahverengi kullandı. Kızın nerede olduğu izleyici tarafından bilinmiyor. Aslında, bu tabloyla ilgili pek çok şey bu güne kadar bir sır olarak kalıyor. Uyuyan Kız, M.Ö. 1630, Claude Vignon’la (1593-1670) üslup olarak yakından ilişkili bilinmeyen bir sanatçı tarafından boyanmıştır. 1630. Bazı tarihçiler bunu Flaman Barok ressamı Theodoor van Loon’a (1581-1649) atfederler.

Balıklar, sınırsız yaratıcılıklarıyla ünlüdür. Rüya aleminde kaybolmuş, ayaklarını yerde tutmakta zorlanıyorlar. Balık, zodyakın en iyi kalpli ve duygusal burcudur. Sezgileri onlara her gün rehberlik ederek karar vermelerine yardımcı olur. Bu burcun derinlikleri birçokları için çözülemez bir bilmece olmaya devam ediyor. Dürüst olmak gerekirse balık burcuna ve onların sevimli gülümsemelerine âşık olmamak elde değil!

Sleeping Girl, 1620-1622, Museum of Fine Arts, Budapest, Hungary.
Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/which-painting-are-you-based-on-your-zodiac-sign/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir