Eagles “Hotel California” Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

”Hotel California” tartışmasız Eagles’in en ikonik şarkısıdır. Sadece Amerika’da 16 milyonun üzerinde kopya satmıştır ve 19 hafta boyunca Billboard Hot 100 listesinde yer alıp, birinci sıraya ulaşmıştır. 1978’de yılın rekoru için Grammy ödülünü kazanmıştır.

İşte burada The Eagles ”Hotel California” hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek.


Çeviren: Simge Şahin

  1. Şarkı sözlerinin ardındaki beyin Glenn Frey’dir.

Hit şarkının sözlerini grup üyeleri Don Henley ve Don Felder’in yanı sıra rahmetli Glenn Frey kaleme almıştır.

Eagles
  1. Şarkı ”Amerikadaki Aşırılık” hakkındadır.

Şarkının ne anlattığı hakkında birçok teori düşünülmesine rağmen, Eagles grup üyeleri birçok röportajda Hotel California’nın arkasındaki gerçek anlamın Amerika’nın Hedonizmi ve rahatına düşkünlüğü olduğunu ortaya koymuştur.

”Temelde Amerikan rüyasının karanlık kısmı ve hakkında çok şey bildiğimiz Amerika’daki aşırılık hakkındadır.” sözlerini Don Henley 2002’deki ”60 Dakika” röportajında söylemiştir.

Bundan başka, Henley 2005’de şarkının anlamını Hotel California’yı tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 49. numaraya koyan Rolling Stone Magazin’e açıklamıştır.

”Biz hepimiz orta-batı eyaletlerinin orta sınıf çocuklarıydık. Hotel California bizim Los Angeles’taki yüksek yaşama bir yorumumuzdu.”

  1. Hotel California aslında değişik bir isme sahiptir.

Yönetmen gazeteci Cameron Crowe göre Hotel California nerdeyse tamamiyle farklı bir isme sahip olacaktı.

2003’de Crowe, Don Henley ve Glenn Freyy arasındakı Eagles’in derleme albümü ”The Very Best Of” kaset kapağının içine konulan bilgi veren yazının parçası olan konuşmalarda Hotel California’nın aslında ”Mexican Reggae” olarak adlandırılacağını meydana çıkardı.

  1. Hotel California rock and roll’u şekillendiren bir şarkı olarak açıklanmıştır.

Ohio, Cleveland’daki The Rock and Roll Hall of Fame, Hotel California’yı rock and roll’u şekillendiren şarkılardan biri olarak adlandırdı.

Eagles 1998’de The Rock And Roll Hall of Fame’e alındı ve grubun 7 eski ve şimdiki üyeleri Hotel California’yı birlikte sahneledi.

  1. Şarkıda Steely Dan grubu için şakacı bir selam yer almaktadır.

“They stab it with their steely knives, but they just can’t kill the beast,” satırında rock grubu Steely Dan için şakacı bir gönderme vardır. (Sapladılar ona çelik bıçaklarını, Ama öldüremezler henüz canavarı)

Steely Dan grubu ”Everything You Did” şarkısında Eagles’e gönderme yaptıktan sonra Frey, kaset kağıdının içine konulan bilgi veren yazıda Steely Dan grubunun ”Do It Again” şarkısına gönderme yapıldığını meydana çıkardı.

Kaynakça: https://abcnews.go.com/Entertainment/things-eagles-hotel-california/story?id=36375155

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir