Eski Uygarlıkların Sistina Şapeli

Eski Uygarlıkların Sistina Şapeli: Araştırmacılar Amazon Ormanlarında Buzul Çağı’ndan Kalma Yüzlerce Kaya Resmi Keşfetti! Günümüz Kolombiya’sındaki sık Amazon ormanlarının derinliklerinde, bölgenin ilk insan yerleşimcileri etraflarındakileri kaya sanatıyla kaydettiler. Şu an, Serrania de la Lindosa olarak bilinen uzak bir yerleşkenin derinliklerinde 8 mil boyunca uzanan, yüzlerce çizim barındıran kayalıklar keşfedilmiştir.


Çeviren: Simge Şahin

Detaylı çizim koleksiyonunun tarihi 11.800 ila 12.600 yıl geriye, dünyanın buzul çağından ısınmaya başladığı zamana dayanmaktadır. 2017’de İngiliz ve Kolombiyalı araştırmacılar tarafından bulunmuştur fakat halk, Channel 4 yapımı Ormanın Gizemi: Amazon’un Kayıp Krallıkları’nda yer alan bu tarih öncesi yerleşkeye daha yeni göz atmaktadır. Tarih öncesi sanatın bu büyüleyici örneğine ‘‘Eski Uygarlıkların Sistina Şapeli’’ ismi verilmiştir ve tarih öncesi Güney Amerikalılar hakkında önemli bilgileri su yüzüne çıkarmayı garanti etmektedir.

Fotoğraf: Marie-Claire Thomas/Wild Blue Media/Channel 4

Arkeologların, Serrania de la Lindosa kayalıklarını incelemek için Kolombiya Devleti’ne ve bölgedeki karşıt isyancı kuvvetlere amaçlarını anlatması gerekti. Bölgeye ulaşmak için 5 saatlik bir yürüyüş de gerekliydi. Araştırmacılar çok sayıda (henüz sayılmasa da sayıları 10.000’leri bulan) resim karşısında şaşkınlığa uğradılar. Aşı boyasıyla (doğal bir toprak pigmenti) çizilmiş tarih öncesi insanlar, bir zamanlar Amazon bölgesinde yaşamış bitkiler ve hayvanlar arasında resmedilmiştir. Modern bakış açısıyla bakıldığında balıklar, kertenkeleler ve kirpiler tanınabilmektedir.

Bölge ayrıca palaeolama, mastodon ve slothlar gibi nesli tükenmiş tarih öncesi hayvanlara ev sahipliği yapmakla övünmektedir. Bu hayvanlar savanlarda ve günümüz yağmur ormanlarından bambaşka bir şey olan çalılık tabiatında yaşamışlardır.

Eski sanat eserlerinde tarih öncesi insanlar da resmedilmiştir. Bu insanlar dans eder, maske takar ve avlanırlar. Arkeolog Mark Robinson şöyle demiştir: “Resimler, bu toplulukların yaşamlarına canlı ve heyecan verici bir bakış sunuyor.” 

Resimleri inceleyen araştırmacılar, şu an sadece bazı görüntülerin anlamını tahmin edebilirler. Buna rağmen, Serrania de la Lindosa resimlerinin tarih öncesi insan davranışlarına ve hayvan etkileşimlerine dair önemli bilgiler sağlayacağından eminler. Resmedilen hareketler arasında ilginç bir şey vardır: Sarkıtılan veya tahta kulelerden zıplayan insanlar. Araştırmacılar bunlar gibi yapıların, eski sanatçıların kayalık duvarındaki normal ortalama bir insan boyunun üzerindeki görüntüleri nasıl iyi resmettiğini açıkladığına inanmaktadır. 

Kaya sanatı, ekolojik değişim içinde olan bir dünyayı korur. Amazon ormanları bugün de bildiğimiz gibi Buzul Çağının sonunda, tahminen kaya sanatının ortaya çıktığı dönemde oluşmaya başlamıştır. Ormanın Gizemi: Amazon’un Kayıp Krallıkları’nın sunucusu arkeolog ve araştırmacı Ella Al- Shamahi’ye göre kaya sanatı; bilim insanlarının araştırması ve kanıtlamasının yıllar süreceği heyecan verici bir keşiftir. En büyüleyici şeylerden biri de Buzul Çağı’ndaki dev hayvanları görmek oldu çünkü bu zamanın bir göstergesidir. İnsanların Amazon’un görünüşünün değiştiğini fark ettiğini düşünmüyorum. Amazon her zaman şu anki yağmur ormanı değildi.” 

Bölgedeki araştırma pandemi sebebiyle kesintiye uğrasa da ekip yağmur ormanı yakınlarının keşfedilecek daha birçok tarih öncesi harikalar sakladığını düşünüyor. 

Araştırmacılar günümüz Kolombiya’sındaki Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde, Serrania de la Lindosa kayalıklarının üzerinde 12.000 yıllık on binlerce aşıboyası* resmi keşfetti.

Bu kaya sanatı, yağmur ormanından önce oluşan savanlarda yaşayan hayvanlarla etkileşim halinde olan tarih öncesi insanları resmetmektedir.

Buzul çağı hayvanları mastodonları ve dev slothları kapsamaktadır.

*Aşıboyası: Aşıboyası veya toprak boya, sarı ya da kırmızı demir cevherinden elde edilen doğal boya. Cevherin niteliğine göre; kırmızıdan turuncuya, kahverengiden sarı renge kadar çeşitlilik gösteren pigmentlerden oluşur.
Çeviri kaynak: https://mymodernmet.com/serrania-la-lindosa-paintings/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir