Film İncelemesi: A Simple Favor (2018), Paul Feig

Paul Feig’in yönettiği şık, postmodern ve noir* türde olan “A Simple Favor” filmi, en iyi arkadaşı Emily’nin (Blake Lively) küçük kasabalarından aniden ortadan kaybolmasının ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmayı amaçlamasıyla olaylar ‘blogger anne’ Stephanie’nin (Anna Kendrick) etrafında toplanıyor. Bu gerilim filmi; ihanetlerle, sırlarla, sevgi ve sadakat, cinayet ve intikamla doludur.

A Simple Favor (2018)

Son on yıl içinde Paul Feig, yetenekli kadınlarla çalışmayı seven bir yönetmen olarak kendini kabul ettirdi. Bridesmaids‘ten Ghostbusters’a The Heat‘e kadar, modern kadınların birbirleriyle ve kendileriyle olan benzersiz dikenli ilişkilerini yakalamada genellikle başarılı olmuştur. İlk bakışta, gerilim filmi yönetme tercihi, Feig’in diğer filmlerinin hepsi komedi olduğu için açıklanamaz gibi görünebilir. Ama A Simple Favor şaşırtıcı bir şekilde, gerilimli olduğu kadar komik ve kendinin farkında olmakla ilgilenen bir film.

Anna Kendrick başrolde, tüm yaşamı oğlu Miles’ın etrafında dönen, Connecticut’ta neşeli genç bekar blogger bir anne olan Stephanie Smothers’ı canlandırmaktadır. Stephanie, diğer ebeveynlerle arkadaşlık etmeyi hiçbir zaman beceremeyen tuhaf, garip, yani klasik bir Anna Kendrick tipi. Fakat her şey, Miles’ın sınıfındaki Nicky’nin muhteşem annesi Emily ile karşılaşınca değişir. Emily, Stephanie’de olmayan her şeyin bir araya gelmiş hali gibiydi: kendine güvenen, cesur, cüretkâr. Güzel giden arkadaşlıklarının ardından bir gün Emily, Stephanie’den okul çıkışı oğluna bakmasını istedikten sonra ortadan kayboluyor.

Ya da kaybolmuyor mu?

A Simple Favor, göründüğünden daha fazla olan filmlerden; başlangıçtan beri hissettiğiniz o acımasız duygu. (Açılış sahnesi, Stephanie en sonuncu vlogunu Emily’nin ortadan kaybolmasından beş gün sonra yüklemesiyle ve yeni arkadaşının karanlık sırlarını öğrenmesiyle başlamaktadır.) Tabii ki, Stephanie’nin yeni arkadaşı hakkında daha fazla şey öğrendikçe şok darbeleri artıyor fakat Feig ve senarist Jessica Sharzer, bir şeyleri çok bariz hale getirip çok erken açıklayınca tadı kaçıyor. İyi bir kara mizah yapmanın yanlış bir tarafı olmasa da, A Simple Favor hepsine sahip olmak istiyor; karanlık olmak istiyor, Stephanie Emily’nin kayboluşunu çözmeye çalıştığı zamanlardaki gibi, oldukça açık bir gerilim filmi olmakla birlikte öz-farkındalık komedisi olmak istiyor.

İki kadının birbirini ele geçirmeye çalıştığı bu klasik bir gerilim filmi, film yapımcılarının keskin bir espri anlayışına sahip olduğunu gösteriyor. Ama aynı zamanda, A Simple Favor’ın ilham aldıklarının gölgesinden çıkmak istemediğinin hatırlatmasını yapıyor. Sadece, kaynak materyalinden daha akıllı olduğunu bilmeni istiyor, ki bu o kadar da akıllıca bir hareket değil.

Filmin Türkçe Altyazılı Fragmanı:


*Fransızcadan karanlık film veya kara film olarak çevrilen bir film türdür.
Yararlanılan kaynaklar: Rotten Tomatoes, Slash Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir