Bu Sene Onun Senesi: Brad Pitt || Ad Astra

20 Eylül 2019’da vizyona girecek olan uzay temalı bir bilim kurgu filmi olan Ad Astra’nın başrollerinde Brad Pitt, Liv Tyler, Tommy Lee Jones ve Donald Sutherland bulunuyor.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

KONUSU

Gray’in senaryosunu Fringe dizisinin senaristlerinden Ethan Gross ile birlikte kaleme aldığı film; 20 yıl önce uzayda hayat olup olmadığını araştırmakla görevlendirilen ancak görev sırasında ortadan kaybolan babasının başına ne geldiğini öğrenmek ve gezegenimizin yaşamını tehdit eden bir gizemi çözmek için Güneş sisteminin uzak köşelerine yolculuk eden astronot Roy McBride’in (Brad Pitt) hikâyesini anlatacak.

Astronot Roy McBride’e göre babası bir kahramandı. Ancak Binbaşı Roy, gizli belgelerle babasının tüm güneş sistemine zarar verebilecek ve dünyadaki yaşamı sona erdirebilecek deneyler yaptığını öğrenir. Brad Pitt‘in babasını “Men in Black” serisinden hatırlayacağınız Tommy Lee Jones, eşini ise “The Lord of the Rings” serisinde “Arwen” karakterini canlandıran Liv Tyler canlandıracak.

Filmde bizi ne bekleyeceğinden emin değiliz ama ön gösterimi yayınlandıktan sonra eleştirilerden anladığım Brad Pitt’in karakterinin Joe Cool ile James Bond karışımı olduğu.

ruth negga brad pitt ad astra
Oscar-adayı aktris Ruth Negga

Son yıllardaki diğer uzay filmlerini nasıl geride bırakacak?

Christopher Nolan’ın bir baba ile kızı arasındaki bağla ilgili bir hikâye olan “Interstellar”ın aksine, “Ad Astra” bir baba ile oğul arasındaki kopuk ilişkiye odaklanıyor. Ad Astra kendi sınıfında bir tür. “The Martian’daki Matt Damon’ın aksine Pitt, evine gitmek için hiçbir şeyi icat etmemekte ve “Gravity”deki Sandra Bullock gibi eve gitmek için tüm film boyunca savaş vermiyor.

Film, Dünya’yı etkileyen felaketin arkasındaki bilimi açıklamak. McBride’ın babasıyla ilişkisine daha fazla zaman ayırabilmek için McBride’ın Dünya’ya nasıl gidip geleceğini bulmaya daha az zaman harcıyor. Yeni olan şey: Etrafa isteksiz bir süper kahraman havası yayan, gerçek hayata olası bir paralel, geleceğe yönelik kurgusal teknoloji ve güzel sinematografi bırakan, şakacı olmayan bir astronot olan Brad Pitt.

McBride’ı mükemmel bir asker ya da uzayın James Bond’u olarak tanımlayabilirsiniz. Muhtemelen böyle denmesini istemezdi, ama kesinlikle öyle. Filmin posterinde sergilendiği gibi iç monolog ve çoğu zaman melankolik bir görünüme sahip.

Ve gözlerindeki o üzüntü, McBride’da daha fazlası olduğunu söylüyor. Mükemmel birine benziyor olsa da çok yalnız olduğunu öğreniyoruz. İşinde iyi olmasına rağmen ondan talep edilen şeyi yapmak konusunda biraz isteksiz.

“Ad Astra” en sevdiğiniz uzay filmleri arasına girmeyebilir ancak gezegenimize ne yaptığımızla, sevdiklerimize nasıl davrandığımız ile ilgili daha büyük temalarını ve mesajlarını düşünmeye iten bir film.

Pitt hayranı iseniz, onun oyunculuğu için izlemeye değer.

FRAGMAN

Ad Astra 20 Eylül 2019’da sinemalarda!

-Kısmen- Kaynakça:https://www.insider.com/ad-astra-brad-pitt-movie-review-2019-9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir